Şiddete Maruz Kalanlara Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Yakın İlişkiler

Şiddete Maruz Kalanlara Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  1. Eğer böyle bir tanıdığınız varsa, arkadaşlarından ve ailesinden izole olmasına izin vermeyin. Sıkı temasta kalın. Ona partnerini alarma geçirecek mesajlar atmayın. Bir araya geleceğiniz zaman dışarıda yapılacak aktiviteler önerin, onu evin dışına çıkarın.
  2. Onu dinleyin, durumunu anladığınızı hissettirin. Durumunu abarttığını ya da yanlış anladığını düşündürtecek söylemlerden kaçının; ortak geçmişinizden hikayeler paylaşarak ona onu iyi tanıdığınızı ve yanında olduğunuzu hissettirecek davranışlarda bulunun.
  3. Desteğinizi sıklıkla dile getirin. Durumla baş etmesine dair gücünü takdir edin. Onu bu ilişkiden dolayı yargılamayın, suçlamayın, mesul tutmayın. Kimin hangi sebeple bir ilişkide kaldığını bilemezsiniz. Siz sadece bu durumdan kurtulması için ona el uzatabilirsiniz.
  4. şiddet içeren ilişkilerde bireyler ekonomik şiddete de uğrayabiliyorlar. Kendilerini oradan çekip çıkartabilecek ekonomik gücü de bulamıyorlar. Bazen ulaşım araçlarına dahi erişimleri olmuyor. Bu konuda desteğinizi gösterin. Destek olabilecek kuruluşları da önerin.
  5. Endişelerinizi hassas bir şekilde dile getirin. Durumu açık bir şekilde görmesine yardımcı olun. İlişkinin iyi günlerini, kötü günlerini, hatta "berbat" günlerini not etmesini, böylece ilişkisi hakkında daha net ve objektif bir bakış açısı edinmesini önerin.
  6. Gerçek sevginin şiddet içermediğini, birinin onu tehdit etmesinin ya da ona vurmasının asla kabul edilebilir olmadığını hatırlatın. Güvenliği için alabileceği önlemleri, başvurabileceği yerleri, ilişkiyi bitirmeye karar verirse izleyeceği yolu planlamasında yardımcı olun.
Özetle şiddete maruz kalan bir bireyin kendisini yalnız, anlaşılmıyor ve duyulmuyor hissettiğini, kafasının karışık olduğunu, ilişkide kalmak ve durumu düzeltmek isteğinin bir an önce kurtulmak isteğiyle çeliştiğinin farkında olun.

Kendisini güçlü ve güvenli hissedebileceği kaynakların elinden alındığını hatırlayın ve ona bu kaynakları nazikçe ve zorlamadan sunun. Böyle ilişkilerden çıkmak zannedildiği kadar kolay olmuyor; insanlar çaresizlikten ve/ya düzelme umudundan bu ilişkileri sürdürebiliyor.

Fontes L. A., (2020, June 09). Help Someone in an Abusive or Controlling Relationship. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/invisible-chains/202006/help-someone-in-abusive-or-controlling-relationship

Benzer yazılar

Nasıl Flört Ediyoruz? - Flörtün 5 Aşaması

Kimleri çekici bulursunuz? Hoşlandığınız kişiyle nasıl iletişim kurarsınız? Araştırmacılar flörtün 5 aşaması olduğunu söylüyor.

Sosyal Destek Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Bizi önemseyen, başımıza kötü bir şey geldiğinde sığınabileceğimiz insanların, hatta tek bir insanın dahi olması bize iyi geliyor!

Flört Şiddeti Nedir?

şiddet, sadece birine verilen fiziksel zararı mı içerir yoksa başka türleri de var mıdır? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Flört şiddetini Gösteren Uyarıcı İşaretler

Flört şiddetinin önceden tahmin edebileceğimiz, bazı uyarıcı işaretler olabilir mi? Tüm bu uyarıcı işaretler bize ne söyler?

Bir yakınınızın stresini azaltmak için...

Kimi zaman sevdiklerimiz stresli bir durumla baş ederken, onlar için elimizden ne gelebilir diye düşünüp duruyoruz. İşte yapabilecekleriniz...

İletişimi Kesmek Problemleri Çözer Mi?

Partnerinizle konuşmayarak onu cezalandırmaya çalıştığınız oldu mu? Sessiz muamele, partnere ve ilişkiye ciddi zararlar veriyor.

Pandemide Evden Çalışan Ebeveynler İçin 7 Öneri

Eşiniz ve çocuklarınız bir yanda; işlerin biriktiği bilgisayarınız öbür yanda… Pandemi döneminde ebeveynlik önerilerimiz yazımızda!

Duygusal Acı İle Fiziksel Acı Aynı Olabilir Mi?

Üzüldüğümüzde birçoğumuz canım acıdı deriz. Yaşadığımız duygusal acılar ile fiziksel acılar arasında bir benzerlik olabilir mi?

Ergenlik Dönemi Depresyonu ve Romantik İlişkiler

Depresyonu tetikleyen etkenlerin başında yakın ilişkilerimiz geliyor. Erken ergenlik döneminde yaşanan sosyal problemler, depresyon için kuvvetli bir temel oluşturuyor.

Koronavirüs Krizi Bizi Nasıl Etkiliyor?

Tehdit ne kadar bilinmezse o kadar korkutucu, koronavirüs için de durum böyle. Önlem adına yapılan sosyal izolasyon bizi nasıl etkiliyor?

Kızgınlık ve nefret duyguları şiddete yol açabiliyor.

Birine çok şiddetli bir şekilde nefret ve kızgınlık duymak, kişiyi şiddet uygulamaya yönlendirebiliyor. Peki bu süreç nasıl işliyor?

Romantik İlişkilerde Öfke

Öfkeyi ifade etme biçimlerimiz birbirinden nasıl farklılaşıyor? Gerçekten de öfkemizi partnerlerimizden çıkarmaya meyilli miyiz?

Çocuklukta şiddete maruz kalmanın etkileri nelerdir?

Bir canlıya şiddet uygulamak, o canlının hayatını çok büyük ölçüde olumsuz bir şekilde etkiliyor. Peki ya şiddet çocuğa uygulanıyorsa?

İlişkinizi gözden geçirmenizi gerektiren 12 durum

İlişkinizde bir şeylerin yolunda gitmediğini mi düşünüyorsunuz? Kafanızı kurcalayan sorular mı var? Bu işaretlere bir göz atabilirsiniz.

Hayvan şiddetine Tanık Olan Çocukla Nasıl Konuşmalıyız?

Bir hayvanın şiddete maruz kaldığına tanık olan çocuk bu durumdan nasıl etkilenir? Peki ya çocukla nasıl iletişim kurulmalı?

İş yerinde "Ghosting" Mağduru Olmak ve Bununla Başa Çıkmak

Romantik ilişkilerden aşina olduğumuz "ghosting", yani bir hayalet gibi birden yok olma durumu, kurumsal ilişkilerde nasıl karşımıza çıkıyor?

Aile İçi şiddet Çocuğu Nasıl Etkiliyor?

Aile içinde şiddete maruz kalmak, çocukların normal gelişimlerini sekteye uğratıyor ve çocuklarda derin yaralar açıyor. Detayları yazımızda.

Ait Hissetmenin Özlemini Duyuyor Musunuz?

Ait olma hissine, sahip olduğumuz her ilişki içinde ihtiyaç duyuyoruz. Bu yazımızda aidiyet hissinin yaşamımızdaki yerinden bahsediyoruz.