Partnerimizin Duyarlılığı Uykumuzu Nasıl Etkiliyor?

Yakın İlişkiler

Partnerimizin Duyarlılığı Uykumuzu Nasıl Etkiliyor?

Günlük hayatımızdaki birçok faktör uyku kalitemizi etkileyebiliyor. Bunlardan biri de partnerimizle ilgili düşüncelerimiz. Algılanan partner duyarlılığı, partnerimizin bizi ne derecede anladığı, onayladığı ve bizimle ne kadar özenle ilgilendiği ile ilgili bir kavram. Ayrıca, partnerimizle birbirimize karşı ne kadar destekleyici olduğumuza ilişkin düşüncelerimizi de kapsıyor.

Peki bu algımız uykumuzu nasıl etkiliyor? Bunu araştıran bir çalışmada, katılımcılara ilk olarak partnerlerinin kendilerine ne kadar değer verdiğini düşündükleri soruluyor. Katılımcılar ayrıca kendi uyku kalitelerini değerlendiriyorlar. Daha objektif bir değerlendirme yapılması amacıyla, bir grup katılımcının uyku kalitesi aktigrafi ile ölçülüyor. Katılımcıların stres seviyesi ve depresyon semptomlarına da bakılıyor.

Sonuçlara göre, algılanan partner duyarlılığının yüksek olması, stres seviyesi ve depresyon semptomlarını azaltarak uyku kalitesinin yüksek olduğunu düşünmemizi sağlıyor. Aktigrafi ile ölçülen uyku kalitesinde de benzer değişimler gözlemleniyor. Yani, partnerimizin duyarlı olduğunu hissettiğimiz zaman stresimiz azalıyor ve dolaylı yoldan uyku kalitemiz artıyor.

Kısacası, partnerimiz birçok şeyin yanında fizyolojimizi de etkiliyor!

[1] Selcuk, E., Stanton, S. C., Slatcher, R. B., & Ong, A. D. (2017). Perceived partner responsiveness predicts better sleep quality through lower anxiety.Social Psychological and Personality Science,8(1), 83-92.

Benzer yazılar

Çocuklarda Mental Sağlığı Destekleme Yolları

Çocuğunuzun mental sağlığını güçlendirmek ve desteklemek için bir ebeveyn olarak yapabilecekleriniz bulunuyor. Detaylar yazımızda!

Mükemmel Bir Seks Hayatı Ulaşılmaz Değil

Cinselliğin varlığı, sıklığı ve kalitesi ilişkinin kalitesini de derinden etkiliyor. Peki, iyi bir seks yaşantısı için neler yapılabilir?

Uzun uzadıya düşünme hali uykumuzu bozuyor.

Yattığınız yerde dönüp duruyor, günün bütün olumsuz olaylarını zihninizde yaşıyorsanız bu durumun etkilerini öğrenmek için doğru yerdesiniz.

Aşırı uyumlu olmak çekici bir özellik olmayabilir.

Ne söylese tamam diyor, onun isteklerini hep kendinizinkilerin önüne mi koyuyorsunuz? Bu kadar uyumlu olmak ilişkilerde ters tepebiliyor.

Partnerimin mutluluğu benim de mutluluğum!

"Partnerimin mutluluğu benim mutluluğum!" Partnerimiz mutlu oldukça biz de mutlu oluyoruz. Hatta sağlığımız bile iyiye gidiyor! Peki nasıl?

Minnettarlıklarımızı yazmak sağlığımıza iyi geliyor!

Yazı yazmak hem düşünce akışımızı hızlandırıyor, hem de bizi rahatlatıyor. Peki yazmak fiziksel ve mental sağlığımızı etkiliyor mu?

Sağlıklı bağlar travmaları atlatmamıza yardımcı oluyor!

Sığınabileceğimiz birilerinin varlığı, yaşadığımız travmalarla ilgili kendimizi daha iyi hissetmemize olanak sağlıyor. Peki nasıl?

Çalışanların Sağlığı Neden Liderlerin Birinci Önceliği Olmalıdır?

Çalışan sağlığının iş verimine etkisi göz önünde bulundurulduğunda liderlerin buna halen gerekli önemi vermediğini görebiliyoruz.

Çalışanlarla Ruh Sağlığı Hakkında Konuşmak

Ruh sağlığı hassas bir konu ve hele de iş yerinde bununla ilgili konuşmak kolay olmayabilir. Bu yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

Bebekle aynı yatakta uyumak iyi bir fikir mi?

Bebeklerle aynı yatakta uyumak, sanılanın aksine bebek için zararlı olabiliyor. Peki ya ne yapmalı? Nasıl bir yol bulmalı?

İş Yerinde Mobbing'e Uğradığınızı Gösteren 5 İşaret

İş yerinde psikolojik taciz anlamına gelen mobbing, kurumsal hayattaki ciddi problemlerden biri. Mobbing'i gösteren işaretler neler?

İlişkilerdeki Yaygın Uyumsuzluklar Hangi Farklılıklardan Doğar?

Bir ilişkide insanlar neden anlaşamaz? Bir ilişki neden yürümez? İşte partnerler arasında en yaygın tartışma konusu olan problemler.

Partnerle Uyku Öncesi İletişim

Yatmadan önce son ilgilendiğiniz şey telefonunuz mu, yoksa partneriniz mi? Yapılan bir araştırma, uyku öncesi partnerinizle ilgilenmenin ilişki kalitesini etkilediğini gösteriyor.

Mutlu çiftler aynı zamanda mutluluk saçan ebeveynler midir?

Partneriniz tarafından sevilmek ve partnerinizi sevmek sizi daha mutlu, daha neşeli biri yapıyor ve bu mutluluk bulaşıcı.

Partnerinize destek olamayacak kadar stresli misiniz?

Bazı faydaları olsa da genellikle stres hayatımızı ve ilişkilerimizi kötü etkiler. Stresle baş etmeye çalışmak enerjimizi zorlar, kaynaklarımızı tüketir ve partnerimize destek vermemize engel olabilir.

İş Yerinde Obsesif Kompulsif Bozukluk

Takıntılı düşünceleriniz, tekrar tekrar kontrol ettiğiniz işler veya ritüelleriniz iş hayatınızda büyük problemler yaşamanıza sebep oluyor mu?

Destek İstemekte Neden Bu Kadar Zorlanıyoruz?

Destek almak zayıflık mıdır? Profesyonel destek alırsak toplumdan dışlanır mıyız? Kimlerden destek isteriz? Ya aradığımız desteği alamazsak?