Fırsatları Kaçırma Korkusunun Altında Neler Yatıyor?

kategori

Yakın İlişkiler

Fırsatları Kaçırma Korkusunun Altında Neler Yatıyor?

Sosyal medyanın yaygınlaşması ve hızlı iletişimin artması ile birlikte FoMO (Fear of Missing Out) deneyimleme ihtimalimiz de artıyor. Bu sebeple, günümüzde ergenlerin veya erken yetişkinlik dönemindeki kişilerin FoMO deneyimlemesi daha olası görünüyor.

FoMO ile bağlantılı olan psikolojik durumlardan bazıları ise yalnızlık, düşük öz saygı ve düşük öz şefkat olarak sıralanıyor. Özellikle FoMO deneyimi daha fazla olan ve yalnızlık yaşayan kişiler, sosyal medyada daha fazla zaman geçirmeye de yatkın oluyor. Bunun yanında bu kişilerin öz saygıları da daha düşük seyredebiliyor.

Araştırmalara göre, sosyal medya aracılığıyla kendimizi başkalarıyla kıyaslamak önemli bir stres kaynağı oluşturuyor. Bu durumda öz şefkatimizi artırmamız ve kendimizi olduğumuz gibi kabul etmemiz başkalarının hayatı ile ilgilenme isteğimizi azaltacağından FoMO deneyimleme riskimizi düşürebiliyor.

Ayrıca, FoMO ve uyku problemleri arasında da bir bağ bulunuyor. Bu sebeple uyku öncesi sosyal medya kullanımımızı sınırlandırmamız da FoMO deneyimleme ihtimalimizi düşürebiliyor.relate-banner

Barry, C. T., & Wong, M. Y. (2020). Fear of missing out (FoMO): A generational phenomenon or an individual difference?. Journal of Social and Personal Relationships, 37(12), 2952-2966.

Benzer yazılar

Winslow Homer – On the Stile

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Aşk ve uyum mutlu bir romantik ilişki için önemli olsa da ortak ilişki hedefleri belirlemek, güçlü ve sürdürülebilir bir ilişkiye sahip olmamızda önemli bir rol oynuyor.
Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Lionel Le Jeune - Indian Summer

Daha Motive Hissetmeniz Mümkün!

Uzun süredir motivasyonsuz ve amaçsız hissediyor, günlerinizin durağan ve birbirinin aynısı gibi geçtiğini düşünüyorsanız languishing yaşıyor olabilirsiniz.
Mary Cassatt - Summertime

FOMO: Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu

Arkadaşlarımızın davet edilmediğimiz buluşmalardan fotoğraflarını görmek ya da işsizken bir arkadaşımızın işe başladığını görmek… Bunlar içine korku salıyor mu? Eğer evetse FOMO’dan muzdarip olabilirsin!
Sahara Novotna - Willing To Take Risks

Riskten Kaçınmanın Riski: Konfor Alanlarımız

Siz de konfor alanınızdan çıkmakta zorlanıyor ve bir türlü risk alamıyorsanız bu yazıdan ilham alabilirsiniz!
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

Mezun Oluyorum. Peki Ya Sonra?

Gelin mezuniyet kaygısı ile nasıl başa çıkabileceğimize göz atalım.

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

footer