Kısa Bulgular

Egzersiz yapıldığına dair fotoğraflar paylaşmak, kişilerin partner bulma istekleri ve kendilerini ne kadar beğendikleri hakkında ipuçları veriyor!

Geçtiğimiz ay yayınlanan yeni bir araştırmaya göre sosyal medyada gördüğümüz, spor sırasında veya hemen sonrasında çekilmiş fotoğraflar bunları paylaşan kişiler hakkında önemli ipuçları veriyor. Araştırmaya göre, kişiler kendilerini daha az çekici hissettiklerinde ama bir yandan da bir partner bulma istekleri yüksek olduğu anlarda bu tarz fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmaya daha meyilli oluyorlar. Bunun yanı sıra, bu fotoğrafları paylaşan kişiler fotoğraflarının özellikle de potansiyel partnerleri tarafından fark edildiğinden emin olmak istiyorlar. Ancak ne yazık ki, araştırma bulgularına göre bu fotoğraflar kişilerde istenen etkiyi bırakmayabiliyor. Fotoğrafları gören kişiler, fotoğrafı paylaşan kişileri “kendini beğenmiş” olarak nitelendirebiliyorlar ve bu da istenen etkinin tam tersinin oluşmasına sebep olabiliyor. Fakat belirtmekte fayda var; spor yapıldığı mesajını veren daha “alçakgönüllü” ve dürüst fotoğraflar insanlar tarafından daha çekici bulunuyor.

Kaynak: Vandenbroele, J., Van Kerckhove, A., & Geuens, M. (2019). If you work it, flaunt it: Conspicuous displays of exercise efforts increase mate value. Journal of Business Research.


Mükemmel anne olma çabası kadınlara zarar veriyor.

Günümüz anneleri daha önce eşi benzeri görülmemiş yüksek standartlara tabi tutuluyorlar. Sürekli “Nasıl daha mükemmel bir anne olabilirsiniz?”, “Çocuğunuzu nasıl daha iyi yetiştirebilirsiniz?”, “Neyi eksik yapıyor olabilirsiniz?” konulu yazılar yazılıyor, konuşmalar veriliyor. Peki bu durum anneleri nasıl etkiliyor? Bu yönde yapılan çalışmaların sonuçları çok açık: Anneler, mükemmel olmaya çalıştıkça kendilerine zarar veriyorlar. Yapılan bir çalışma, mükemmel bebek bakımıyla ilgili kitaplar okumanın annelere hiç iyi gelmediğini, bu kitaplarda önerilen katı rutinlere uymaya çalışmanın annelerde gözlemlenen depresif duygularla ilişki olduğunu gösteriyor. Sürekli anneliği sorgulanan kadınlar kendilerini yetersiz hissediyorlar ve zamanla kendilerini etraflarından soyutlamaya başlıyorlar. Üstelik yaşadıkları olumsuz duyguları da paylaşamadıkları için bu onları daha da kötü bir duruma sürüklüyor. Bu durumun çözümü ise onlara yaşadıkları deneyimlerde yalnız olmadıklarını hissettirecek bir sosyal ağ kurmaları. Tam da bu sebeple, yaşadıkları çok da “mükemmel” olmayan anları paylaşan anneler iyi ki varlar, çünkü aynı deneyimi yaşayan diğer annelere yalnız olmadıklarını hatırlatıyorlar.

Kaynak: Harries, V., & Brown, A. (2017). The association between use of infant parenting books that promote strict routines, and maternal depression, self-efficacy, and parenting confidence. Early Child Development and Care, 1-12.