Destek Olun!


Yakın İlişkiler’e neden destek olmalısınız? Öncelikle Yakın İlişkiler oluşumunu tanımanızı isteriz: 

Yakın İlişkiler Nedir?

Yakın İlişkiler 23 Eylül 2018’de Dr. Gizem Sürenkök ve bir grup öğrencisi tarafından kurulmuş, güncel bilimsel literatürden faydalanarak insanlara ilişkileri hakkında güvenilir bir kaynak oluşturmayı hedefleyen bir girişimdir. Çalışma alanları; romantik ilişkiler, arkadaşlık ilişkileri, ebeveyn-çocuk ilişkileri ve cinsellik olarak özetlenebilir. Daha sağlıklı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmayı ve bu ilişkilere bilimsel bir perspektiften bakmayı amaç edinir. Öte yandan, ilişki araştırmaları konusundaki Türkçe literatür eksikliğini de gidermeye çalışır. Var olan bilimsel bulguları akademinin kapalı kapılarının dışına taşıyarak bireylere anlaşılır ve düzgün bir dil ile ulaştırmayı hedefler. Oluşturduğu içeriklerde cinsiyetçi, ayrımcı, dışlayıcı bir dilden kaçınır; sevgi ve rızaya dayalı tüm ilişkiler Yakın İlişkiler çatısı altında meşru ve konuşmaya değerdir. 

Yakın İlişkiler Ne Değildir?

Yakın İlişkiler mesaj veya mail üzerinden danışmanlık veren bir oluşum değildir. Kişilere bireysel tavsiyeler vermeyi amaçlamaz. Bilimsel bulgularla bağdaşmayan paylaşımlara yer vermez. 

Vizyonumuz 

Gönüllülük esasıyla kurulan ve çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu Yakın İlişkiler’in vizyonu bilimsel ilişki literatürünü herkesin anlayabileceği bir şekilde ama bilimselliğinden de kaybetmeden geniş kitlelere aktarmasıdır. Bu amaç doğrultusunda sosyal medya platformları, websitesi ve seminerler ile atölye çalışmaları temel araçlar olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde, insanların ilişkilerine dair farkındalıklarını artırmayı, var olan bulguları gündelik ilişki pratiklerine dönüştürmelerine yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Hayallerimiz ve Hedeflerimiz

Yakın İlişkiler sürekli olarak değişen ve yeni fikirlerle kendisini her daim güncelleyen bir oluşum. Halihazırda var olan içeriklerin yanında, son zamanlarda üretmeye başladığımız Youtube ve Spotify içeriklerimizle de paylaşımlarımızı sürekli olarak zenginleştiriyoruz. Tüm bu adımlarla zaman ve emek ihtiyacımız da artıyor. Aynı zamanda ekibimizin ekipman ihtiyacı da oluşuyor. Verdiğimiz eğitimler ve seminerler de yaptığımız bu işin oldukça büyük bir parçası. Tüm bu içerikleri oluşturmak, gerekli düzenlemeleri yapmak ve size kaliteli içerikler sunmak da gerçek bir emeğin karşılığı olarak ortaya çıkıyor. Oluşumumuzun henüz bir fidan olduğu günlerden kocaman bir ağaca ve oradan da bir ormana dönüşme fikri bizi oldukça heyecanlandırıyor. Ancak bu ormana dönüşme süreci, siz takipçilerimizin desteğiyle daha da hızlanabilir. Biz herkesin ilişki literatürünü daha yakında tanımasını, ilişkiler anlamında kendisini geliştirebilmesini ve her gün yepyeni bilgiler öğrenmesini her daim amaç edinecek ve bu doğrultuda çalışmalarımızı yapmaya devam edeceğiz. Ancak içeriklerimizin zenginleşmesi ve ekip üyelerimizin emeklerinin karşılık bulabilmesi için sizin de desteğine ihtiyacımız var.

Neden Maddi Destek İhtiyacı Duyuyoruz?

23 Eylül 2018 tarihinde yayına geçtiğimizden bu yana çeşitli platformlar üzerinden size bilimsel ve kaliteli içerikleri ücretsiz bir şekilde sunmaya devam ediyoruz. 8 kişi ile çıktığımız bu yolda sadece 20 ayda 30 kişilik geniş bir ekibe ulaştık ve 300’den fazla içerikle karşınıza çıktık. Bu esnada 40’tan fazla ücretsiz seminer düzenledik. Gerek Youtube gerek Instagram gerekse Spotify üzerinden sayısız yayın yaptık. Ancak içinde bulunduğumuz süreçte varlığımızı sürdürebilmek ve ekip üyelerimizin emeğinin karşılığını verebilmek adına bazı etkinliklerimizi ücretli hale getirmeye karar verdik. Düzenlemeyi planladığımız atölyeler hakkında yakında detaylı bilgiyi paylaşacağız. 

Bunun yanı sıra, ücretli etkinliklerimize katılamasalar da bize kendi bütçeleri içerisinde destek olmak isteyen takipçilerimiz için bir Kreosus hesabı yarattık. Bu hesap üzerinden Yakın İlişkiler’e çok cüzi miktarlarda destek olabilirsiniz. Bu desteğiniz sayesinde size daha çok içerik üretebilir, İstanbul içinde ve dışında daha fazla ücretsiz seminer düzenleyebilir ve ekibimizi genişletebiliriz.