Romantik İlişkilerde Tartışma Ve Sonrası

Berk Bilmez

Romantik İlişkilerde Tartışma Ve Sonrası

Chez Le Pere Lathuille - Edouard Manet

İlişkilerimizde yaşadığımız tartışmalar zaman zaman hiç istemediğimiz yerlere varabiliyor. Böyle durumlarda ilişkiyi tartışmadan önceki durumuna getirmek de daha zor oluyor ve daha çok çaba gerektiriyor. Bu yazımızda tartışmalardan sonra ilişkiyi toparlama ve genel olarak ilişkiyi iyileştirme yolları üzerine konuşacağız.

Açık olmak, mutlu ve sağlıklı bir ilişkinin temel taşları arasında yer alıyor. Sürekli imalarda bulunmak veya sorunlar konuşulacağı zaman konuyu değiştirmek ise ilişkilere büyük zararlar veriyor. Diyelim ki partnerinizin söylediği bir şey sizi çok kızdırdı ve üzdü. Fakat belli sebeplerle bunun konusunu açmadınız ve rahatsızlığınızı dile getirmediniz. Sizin için esas sorun olan noktayı dile getirmeyip partnerinize olan kızgınlığınızı başka şekillerde ifade ettiğinizde (onunla konuşmamak, yaptığı başka şeylere fazla tepki vermek gibi) partneriniz bu duruma bir anlam veremiyor. Çünkü sizin ona neden kızgın olduğunuzu bilmiyor.

Sorunlarımızı partnerimizle paylaşmak kadar onları nasıl dile getirdiğimiz de önem taşıyor. Karşısındaki kişiyi suçlamadan, kişinin kendisinin nasıl hissettiği ile ilgili konuşması karşı taraf üzerinde daha büyük bir etki bırakıyor. Örneğin, partnerinizin sizi kıskandığı bir durumda ona "bu yaptığın çok saçma, her zaman böyle kıskançsın" gibi cümleler kurmak yerine "beni kıskanmış olabilirsin ama bu davranışın bana kendimi çok değersiz hissettiriyor" diyebilirsiniz. Karşı tarafı suçlamak yerine kişinin kendi hissettiklerinden bahsetmesi sağlıklı bir tartışma yürütebilmek için oldukça kritik. Tartışma dilinde önemli olan noktalardan biri de "asla" ve "her zaman" gibi genelleme içeren keskin ifadeler kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Bir sorun dile getirilirken "Her zaman bencilsin.", "Hiçbir zaman beni düşünmezsin." gibi süreklilik ve genel geçerlik belirten cümleler kurmak, ilişkiyi düzeltmekten çok ilişkiye zarar veriyor. Tartışma esnasında dikkat edilmesinin faydalı olacağı bir nokta da şu: Tartışırken birden fazla konuyu gündeme getirmemek gerekiyor. Araştırmalar birden fazla sorunu aynı anda tartışan çiftlerin, hiçbir sorunlarını tamamen çözemediklerini ve konuşmadan mutsuz ayrıldıklarını gösteriyor.

Tartışma anlarında ve sonrasında olaylara dışarıdan birinin gözüyle bakmaya çalışmak da tavsiye edilen yöntemlerden biri. Bunu yapabilen çiftlerin anlaşmazlıklarını daha kolay çözebildiği görülüyor. Hararetli bir tartışma sırasında bunu yapamasanız dahi sakin bir anınızda, kendi bakış açınızı bir kenara bırakmayı ve olaylara örneğin yakın bir arkadaşınızın gözünden bakmayı deneyebilirsiniz.

Tartışma sonrası oluşan gergin ortamı yumuşatma yollarının başında partnere dokunmak geliyor. Sadece el ele dolaşmak değil, evde film izlerken sarılmak veya yan yana oturup birbirinizin varlığını hissetmek de ilişkiye çok iyi geliyor.

Tartışma sona erdikten sonra partner için bir şeyler yapmak ilişkiyi tamir etme yöntemlerinden biri olarak görülüyor. Bunun için adına sihirli oran dediğimiz bir oran bile bulunuyor! Olumsuz bir olayın etkisini silmek için beş tane olumlu olay yaşamak gerekiyor (5 olumluya 1 olumsuz kuralı). Ayrıca bu olumlu olayların partner için organizasyonlar veya sürprizler düzenlemek gibi büyük olması gerekmiyor. Birlikte gülmek, sarılmak, öpüşmek, seni seviyorum demek gibi davranışların her biri olumlu olay olarak sayılabiliyor. Araştırmacılar 5'e 1 oranının ilişkinin stabil ilerlemesini sağladığını belirtirken 10'a 1 oranının ise ilişkiyi özellikle mutlu ve sağlıklı kıldığını buluyorlar.

İltifat almanın insanları ne kadar mutlu ettiğine daha önce şahitlik etmişsinizdir. İltifat etmek romantik ilişkileri mutlu bir şekilde sürdürme konusunda da oldukça önem taşıyor. Partnerlerin birbirlerine karşılıklı olarak iltifat etmeleri hem ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde sürmesinde hem de yıpranan ilişkiyi tamir etmede önemli bir rol oynuyor. Araştırmalara göre spesifik iltifatlar yerine soyut iltifatlar edilmesi insanları daha çok mutlu ediyor. Örneğin, partnerinize sürekli olarak saçının güzelliğinden bahsetmek yerine ona neden aşık olduğunuzu anlatabilirsiniz. Karşınızdaki kişinin hayatınızdaki yerine ve önemine dair iltifatlarda bulunmak onu daha çok etkileyip mutlu edebiliyor.

Partnerlerin birbirlerine günlerinin nasıl geçtiğini sormaları ve birbirlerinin anlattıklarını ilgiyle dinlemeleri ilişkiyi sağlıklı ve mutlu sürdürme yollarınınn arasında geliyor. Araştırmalar sonucunda gündelik, küçük zaferleri kutlayan çiftlerin ilişkilerinde daha mutlu olduğu bulunuyor. Hayatındaki olumlu ve heyecan verici olayları partneriyle hemen paylaşan ve karşısındaki kişinin heyecanını paylaştığını düşünen kişiler ilişkilerinden daha çok zevk alıyorlar ve bu ilişkiler daha sağlıklı bir şekilde ilerliyor. İlişkide mutlu hissetmek ve ilişkiye olan bağlılığın artması için oldukça basit ama etkili bir yöntem daha bulunuyor: Partnerin ilişkide yaptığı güzel şeyleri haftalık olarak not etmek ve bunları okumak. Bunu yapan çiftler kendilerini ilişkilerine daha bağlı hissetmeye başlıyorlar ve ilişkiden duydukları tatmin de artıyor.

Bazen tartışma esnasında yukarıda belirttiğimiz maddelerin çoğuna dikkat etseniz de karşınızdaki kişinin zamana ihtiyacı olabiliyor. Eğer iki taraftan biri kendisini sorunlardan dolayı boğulmuş hissediyor ve zamana ihtiyacı olduğunu dile getiriyorsa bu zamanı verme konusunda hassas olmaya çalışmak gerekiyor. Aynı şekilde zamana ihtiyaç duyduğunuzda bunu dile getirmekten çekinmemek de oldukça önemli noktalardan birisi. Bazen sorunları her iki taraf da sakinleştikten sonra konuşmak, sıcağı sıcağına tartışmaktan ve ilişkiyi hemen düzeltmeye çalışmaktan daha iyi sonuçlar verebiliyor.

[1] Jakubiak, B. K., & Feeney, B. C. (2017). Affectionate Touch to Promote Relational, Psychological, and Physical Well-Being in Adulthood: A Theoretical Model and Review of the Research. Personality and Social Psychology Review, 21(3), 228-252.
[2] Karney, B. R., & Bradbury, T. (2000). Attributions in marriage: State or trait? A growth curve analysis. Journal of Personality and Social Psychology, 78, 295-309.
[3] Finkel, E. J., Slotter, E. B., Luchies, L. B., Walton, G. M., & Gross, J. J. (2013). A Brief Intervention to Promote Conflict Reappraisal Preserves Marital Quality Over Time. Psychological Science, 24(8), 1595-1601.
[4] Joel, S., Gordon, A. M., Impett, E., Macdonald, G., & Keltner, D. (2013). The Things You Do for Me: Perceptions of a Romantic Partner's Investments Promote Gratitude and Commitment. Personality & Social Psychology Bulletin, 39, 1333-1345.
[5] Marigold, D. C., Holmes, J. G., & Ross, M. (2007). More than words: Reframing compliments from romantic partners fosters security in low self-esteem individuals. Journal of Personality and Social Psychology, 92(2), 232-248.
[6] Gable, S. L., Reis, H. T., Impett, E. A., & Asher, E. R. (2004). What Do You Do When Things Go Right? The Intrapersonal and Interpersonal Benefits of Sharing Positive Events. Journal of Personality and Social Psychology, 87(2), 228-245.
[7] Overall, N. C., Fletcher, G. J. O., Simpson, J. A., & Sibley, C. G. (2009). Regulating partners in intimate relationships: The costs and benefits of different communication strategies. Journal of Personality and Social Psychology, 96, 620-639.
[8] Fraenkel, P. & Markman, H. J. (2002). Prevention of marital disorders. In D. S. Glenwick & L. A. Jason (Eds.), Innovative strategies for promoting health and mental health across the lifespan (pp. 245-271). New York: Springer.
[9] Gottman, J. M. (1994). What predicts divorce? The relationship between marital processes and marital outcomes. Hillsdale, NJ: Erlbaum.
[10] Gottman, J. M., & Levenson, R. W. (1992). Marital processes predictive of later dissolution: Behavior, physiology, and health. Journal of Personality and Social Psychology, 63(2), 221-233.
[11] Tavris, C. (1989). Anger: The misunderstood emotion. New York: Simon and Schuster.

Benzer yazılar

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmak

Cinsellik çoğu insana göre konuşulması zor bir konu. Hele de karşınızdaki zor sorular soran bir çocuksa… Peki ya bu durumu nasıl yönetmeli?

Bir Dargın Bir Barışık: Gelgitli İlişkiler

Bir gün harika, ertesi gün toksik... Gelgitli ilişkilerin bir günü diğerine uymuyor. Bu ilişkiler partnerlere büyük zarar verebiliyor.

Neleri kontrol edebilirim ve edemem?

Bir ilişki içerisindeyken her şey kontrolümüz altında olmayabiliyor. Neleri kontrol edip edemeyeceğimizi bilmek bizi rahatlatabiliyor.

İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 şey

"Partnerimin beni sevdiğini biliyorum ama hiç söylemiyor." Partnerimizden beklemeye ve istemeye hakkımız olan "temel" şeyleri anlatıyoruz.

Bir İlişkiyi Sağlıklı Kılan 6 Unsur

Deli divane aşık olmak, bütün günü birlikte geçirmek, her şeyi açık açık konuşabilmek, hiç kavga etmemek… Bir ilişkiyi sağlıklı kılan nedir?

Bağlanma stilimiz tartışma tarzımızı etkiliyor.

Tartışmak ilişkilerin çok doğal bir parçası. Peki bağlanma stillerinin tartışma şekillerimizi bile etkileyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Ya partnerimle sevgimizi farklı şekilde gösteriyorsak?

Sevgimizi göstermenin tek bir yolu olmak zorunda mı? Yoksa herkes aşkını nasıl isterse öyle mi yaşar? Peki bunların ilişkimize etkisi ne?

Koronavirüs Kaygısıyla Baş Etmenin 4 Yolu

Sosyal izolasyon koronavirüsten korusa da psikolojik zararlar yarattıyor. Yalnızlıktan korunmak için deneyebileceğimiz farklı yollar var.

Özür Dilerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hata yapmak, sevdiklerimizin kalbini kırmak çok kolay olsa da üzgün olduğumuzu karşı tarafa iletmek kimi zaman çok zor olabiliyor.

Farkındalık Meditasyonu Liderlik Becerilerine Nasıl Katkı Sağlar?

Son yıllarda oldukça popülerleşen farkındalık meditasyonu liderlik becerilerimizi geliştirmek konusunda da yardımcı olabilir!

Hatalarımızı Kabul Etmek Bizi Nasıl Etkiliyor?

Tartışma içerisinde hatalarımızı kabul etmek hep kolay olmuyor, bu yazımızdaki yöntemler bunu sağlıklı bir şekilde yapmanızı sağlayabilir.

İletişimi Kesmek Problemleri Çözer Mi?

Partnerinizle konuşmayarak onu cezalandırmaya çalıştığınız oldu mu? Sessiz muamele, partnere ve ilişkiye ciddi zararlar veriyor.

İnsan Dışındaki Canlılarla ve Nesnelerle Konuşmak

Çiceklerinizle, kedinizle konuşmak dostlarınızla konuşmak kadar rahatlatıcı gelebilir. Farklı canlıları antropomorfize etme sebebimiz nedir?

Çocuğumla Çıplaklık Konusunda Nasıl Konuşmalıyım?

Çocuklar erken yaşlardan itibaren çıplaklık konusunda meraklı olabiliyorlar. Peki onlarla bu konuyu en doğru şekilde konuşmanın yolu nedir?

Sosyal Medya ve İş Yerindeki Üretkenlik

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi bütün sosyal ilişkilerimizi etkilediği gibi iş yapma deneyimimizi de derinden etkiliyor.

Toplantıların Verimini Artırmak İçin 5 Öneri

Bir ofiste çalıştıysanız mutlaka "bitse de gitsek" dediğiniz bir toplantı olmuştur. Toplantıları verimli hale getirmek için ne yapılabilir?

Uzak Mesafede Çalışan Takımınızı Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Uzak mesafeden çalışan bir takımınız varsa, onları motive etmenizde yardımcı olacak öneriler için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Zor Ama Gerekli Konuşmalar Nasıl Yapılmalı?

Kötü bir haber vermek, eleştiride bulunmak veya bir hataya işaret etmek. Bu tip konuşmaların nasıl yapılacağıyla ilgili öneriler yazımızda!

Babalar Çocukları İçin Ne Yapabilir?

Anneler bir şekilde annelik sürecine daha çabuk adapte olurken babalar bu sürece alışmak için ne yapmalı? İşte yeni babalara tavsiyeler!

Karantina Sürecini Partnerden Ayrı Geçirmek

Pandeminin getirdiği kaygı ve stresin üstüne bir de partnerinizden mi ayrısınız? İlişkinizi olumlu bir şekilde sürdürmeniz için öneriler hazırladık.

Partner ile Açık İletişim Kurmak

Partnerinizle bazı konuları konuşmaktan kaçındığınızı ya da konuşmayı ertelediğinizi hissediyor musunuz? Çözümü yazımızda bulabilirsiniz.

Duvar örme davranışı göstermenin olası nedenleri

Neden bir tartışmanın ortasında bir anda partnerimizin söylediklerini dinlememeye başlıyor ve o yokmuş gibi davranıyoruz?

Hayvan, bitki ya da nesnelerle neden konuşuruz?

Kedinizle dertleşmeniz, arabanıza isim koymanız ya da çiçeklerinizle konuşmanız size kendinizi tuhaf mı hissettiriyor? Yalnız değilsiniz!

Kısa Süreli Ayrılıklar Bizi Nasıl Etkiliyor?

Çiftlerin partnerlerinden kısa süreli de olsa ayrı kalmaları birçok psikolojik ve fizyolojik değişim yaşamalarına sebep oluyor.

Stres İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

Günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen stresle başa çıkmak zor olabiliyor. Bu durumun ilişkilerimizi etkilemesi ise kaçınılmaz oluyor.

Tartışmalar Ne Zaman Bir Sorun Haline Geliyor?

"Amaan, tartışma dediğin ilişkinin tuzu biberi." Peki ya tuzu biberi fazla kaçırırsak neler olur? Nedir bu işin doğru yöntemi?

Yabancılarla kısa etkileşimler bile bize iyi geliyor.

Her sabah kahve aldığınız cafede birileriyle sohbet etmek ya da hiç tanımadığınız birine selam vermek gününüzü güzelleştirebilir desek?

Bebekler kendileriyle bebekçe konuşulmasını istiyor!

Herkes aynı dili konuşmak ister! Bebeğinizle onun dilinden konuşmanızın aslında bebeğinizin hoşuna gidebileceğini biliyor muydunuz?

İlişkilerdeki Çatışmalar Aslında Sağlıklıdır

Partnerinizle hiç tartışmadığınız bir ilişki mi hayal ediyorsunuz? Aslında çatışmalarınız ilişkinizin sağlıklı olduğunu gösteriyor!

Sosyal kaygı bozukluğu iletişim kurmayı nasıl etkiler?

Sosyal kaygı bozukluğu yaşayan kişiler, başkalarıyla olan iletişimlerinde problemler yaşayabiliyorlar. Peki nasıl ve neden?

Tartışma sırasında partneriniz kendisini kapatıyorsa...

Partnerinizle tartışırken partneriniz bir anda sırtını dönüp gidiyor ve ağzını bıçak açmıyor mu? Peki bu durumda ne yapabilirsiniz?

Yaşanan bir tartışma sonrası ilerlemeye hazır mısınız?

Kimi zaman yaşanan tartışmaları geride bırakarak ilerleyebilmek sandığımız kadar kolay olmayabiliyor. Peki ne zaman ilerlemeli?

Arabadaki tartışmalar kazalara yol açabiliyor.

Daha önce hiç arabadayken yanınızdaki kişiyle tartışmaya başladınız mı? Peki bu durumun kazaları artırabileceğini biliyor muydunuz?

Çocuk İstismarı - Yanlış Bilinenler

Çocukların istismara maruz kaldıkları nasıl anlaşılır? Çocuğun bu duruma ve onu taciz eden kişiye tepkisi ne olur? İşte yanlış bilinenler!

Mesajlaşırken neler söylenmemeli?

Mesaj ve yüz yüze konuşma arasında iletişimi ciddi şekilde etkileyen farklar bulunuyor. Peki bu farklar neler ve nelere dikkat etmeliyiz?

Otizm Spektrum Bozukluğu Bağlanmaya Engel mi?

Otizmin sosyal ilişki kurmakta bazı zorluklara sebep olduğunu biliyoruz. Peki bu, otizmli bireylerin bağ kuramayacağı anlamına mı geliyor?

Yeni Doğan Bebeklerde Dil ve Bilişsel Gelişim

İlk üç yıl bebeklerde dil gelişimi için çok önemli. Peki, yenidoğanlar ve bebekler konuşma ve dil becerilerini nasıl kazanıyorlar?

Bebeklerin Sosyo-Duygusal ve Fiziksel Gelişimi

Bebeğinizin ilk kez ne zaman gülümsediğini hatırlıyor musunuz? Bu yazımızda bebeklerin ay ay duygusal ve fiziksel gelişimlerini inceliyoruz!

Çocuğuma 'Mahremiyeti' Nasıl Anlatabilirim?

Çocuklar özel bölgelerini ve bu bölgelerin mahrem olduklarını nasıl öğrenebilirler? Çocuklara mahremiyet konusunda nasıl yaklaşılmalı?

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşulması Neden Önemli?

Çocuklarla cinsellik konuşmak bir tabu olsa da, çocukların sağlıklı bir ergenlik süreci yaşamaları için bu konu elzem bir noktada bulunuyor.

Nasıl daha adil bir şekilde tartışabilirsiniz?

Tartışmalardan hep zararlı çıkıyor ve tartışmaların asla istediğiniz gibi sonuçlanmadığını mı düşünüyorsunuz? O halde bu önerilere bir göz atın!

Hayvan şiddetine Tanık Olan Çocukla Nasıl Konuşmalıyız?

Bir hayvanın şiddete maruz kaldığına tanık olan çocuk bu durumdan nasıl etkilenir? Peki ya çocukla nasıl iletişim kurulmalı?

Doğal Afet Sonrası Çocuklarla İletişim

Doğal afetler çocuklar için anlamlandıramadıkları bir deneyim olabiliyor. Peki bu konuyu ele alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Romantik İlişkilerde İletişim ve Yakınlık

İyi ve pozitif bir iletişim başarılı yakın ilişkilerin önemli bir göstergesi ve ilişkilerin her aşamasında önem taşıyor.

1-3 Yaşındaki Çocuklarda Dil Gelişimi

"Çocuklar ilk ne zaman konuşmaya başlarlar?" ve "Çocuğunuzun hala konuşmaya başlamamış olması normal mi?" gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz!

Partnerimle Olan Tartışmalarda Neden Sürekli Savunmaya Geçiyorum?

Partnerinizle tartışırken kendinizi sürekli savunmaya geçer bir halde mi buluyorsunuz. Peki bunun sebebi ne olabilir?

Aktif Dinleme Teknikleri

İlişkileri sağlıklı bir şekilde sürdürmek için konuşmak kadar dinleyebilmek de önem taşıyor. Peki aktif dinlemeyi nasıl uygulayacağız?

Hatalarımızı kabul edebilmek ilişki kalitesini artırıyor.

Bir ilişkinin kalitesi az hata yapmakla mı yoksa yapılan o hataları kabul edebilmekle mi artar? Yapılan bir araştırma bu konuya ışık tutuyor.

Bir Tartışma Esnasında Nasıl Daha Anlayışlı Olabiliriz?

Tartışmaları ilişkilerimiz için bir fırsat olarak değerlendirip karşımızdaki kişiyi anlamaya niyetlendiğimizde yaşadığımız sorunlar da ortadan kalkabiliyor.

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?