Mizahın İlişkideki Yeri

Büşra Kösem

Mizahın İlişkideki Yeri

Front Seat Romance - Joseph Lorusso

İnsanların kendilerini güldüren kişilerden hoşlandığını eminiz siz de birçok sefer duymuşsunuzdur. Birilerinden söz edilirken “Ay, çok komiktir o!” benzerinde tanımlamalara da denk gelmişsinizdir. İnsanları komik biri yapan şey nedir? Peki gerçekten insanların yaptıkları şakalar bize onlar hakkında bir şeyler söyler mi?


Mizah kullanımı sosyal yaşantımızı doğrudan etkiliyor. Yaptığımız şakalar, güldüğümüz şakalar, şaka yoluyla ifade ettiğimiz duygular, gülerek üstesinden geldiğimiz sorunlar… Bunların hepsi ilişkilerimizi şekillendiriyor. Mizah arkadaşlık ilişkisinden romantik ilişkiye kadar neredeyse kurduğumuz her ilişkide bir yere sahip. Öte yandan, her mizahi içerik herkesi güldürmeyebiliyor. Kimin neye güldüğü bireysel olmakla birlikte mizahın türüne ve kullanım şekline göre de değişiyor. Mizahın farklı kullanım biçimlerini dört alanda özetleyebiliriz:

  1. Başkalarını dahil ederek, hep birlikte güldüğümüz, kimsenin gücenmediği günlük mizah.
  2. Birilerinin küçümsendiği veya aleyhinde konuşulduğu, genellikle mizahın odağı olan kişi için kırıcı ve yıpratıcı olan saldırgan mizah.
  3. Başımıza gelen olumsuz durumlar hakkında yaptığımız, amacı bizim modumuzu yükseltmek olan ve strese karşı kullanabildiğimiz sağlıklı bir başa çıkma mekanizması olan yüceltici mizah.
  4. Başkalarını güldürmek uğruna kendimizi harcadığımız, genellikle hem kendimizden hem de başkalarından gerçek hislerimizi saklamamıza yardımcı olan kurbancı mizah.
Araştırmalara dayanarak ilişkileri birlikte gülünen anlar üzerinden değerlendirmek mümkün. Bir şeylere birlikte gülüyor olmak, birliktelik hissini ve kişiler arasındaki yakınlığı artırıyor. Peki, mizah ilişkileri hangi açılardan etkiliyor?

  1. Kişileri daha çekici kılıyor.
Araştırmalar iyi bir mizah anlayışının insanları daha çekici kıldığını, bu nedenle partner seçiminde önemli bir kriter olduğunu söylüyor. Evrimsel açıdan bakıldığında, bir erkeğin iyi bir mizah anlayışının olması zeki, yaratıcı ve sıcakkanlı olduğuna işaret edebiliyor, bu da komik erkekleri daha çekici kılıyor.

  1. Sosyalleşmeyi kolaylaştırıyor.
İyi bir mizah anlayışı yalnızca romantik anlamda olumlu etkiler göstermiyor. Kişilerin arkadaş gruplarına kabul edilmesi de güldükleri ve güldürdükleri zamanlar üzerinden değerlendiriliyor. İnsanlar benzer mizah anlayışına sahip oldukları kişilerle yakınlaşmayı tercih ediyorlar.

  1. İlişki memnuniyetini artırıyor.
Evli çiftlerle yapılan bir çalışmada partnerlerinin komik olduğunu düşünen kişilerin böyle düşünmeyenlere kıyasla ilişki memnuniyetlerinin daha yüksek olduğu görülüyor. Günlük mizah kullanımının kişilerin partneriyle birlikte olma sürelerini doğrudan etkilediği, günlük mizahın daha çok kullanıldığı ilişkilerin diğer ilişkilere kıyasla daha uzun sürdüğü biliniyor.

  1. Anlaşmazlıkları yumuşatabiliyor.
Gülmek, ilişkiler için en iyi ilaç olabiliyor. Güldüğümüz zaman stres seviyemiz düşüyor ve modumuz yükseliyor. Ayrıca gülmek bizi psikolojik olarak daha dayanıklı kılıyor. Ortada bir anlaşmazlık olması durumunda, yerinde ve doğru zamanda yapılmış bir şaka iki tarafı da güldürebiliyor ve odağı çıkmaza girmiş bir tartışmadan bir an da olsa uzaklaştırabiliyor. Var olan bireysel farklılıkların sivri yönlerini yumuşatabiliyor ve bu özellikleri kabullenmeyi kolaylaştırabiliyor. İfade etmekte zorlandığımız düşüncelerimizi ifade etmek için bizi daha az zorlayan bir yol da olabiliyor. Başvurduğumuz mizahi yöntem karşımızdaki kişiyi incitmediği sürece, bir şeyleri bizim açımızdan görmesi için bir örnek teşkil edebiliyor. Bu nedenle yakınlık içeren her ilişkide mizahın bazen bir yapıştırıcı görevi üstlendiğini ve bir şeyleri tamir etme sürecinde destekleyici olduğunu söyleyebiliriz.

  1. Orgazm sıklığını ve şiddetini artırabiliyor.
“Aşkla karın doymaz.” sözüne benzer olarak “Gülmekle orgazm olmaz.” diyebilirsiniz fakat çalışmalar aksini gösteriyor. Heteroseksüel ilişkilerde partnerlerini komik bulan kadınların daha fazla ve şiddetli orgazmlar yaşadığı belirtiliyor. Ek olarak, bu kadınların daha sık bir şekilde seksi başlatan taraf oldukları ve daha sık seks yaptıkları bulunuyor. Fakat aynı sonuçlara komik kadınlarla birlikte olan erkeklerde rastlanmıyor.

Bu yazımızda mizahın ilişkilere olumlu etkilerinden söz etmiş olsak da olumsuz öğeler içeren agresif mizahın kişilerin ilişki memnuniyetini olumsuz etkilediğini söylemeden bu yazıyı bitirmek istemedik. Eğer ofansif mizahtan hoşlanıyorsanız, bunu ilişkinize zarar vermeyecek derecede yapmaya dikkat etmek gerekiyor. Alaycı ve küçümseyici şakalar bir noktada kalp kıran birer unsur olabiliyor. Umarız kimseyi kırmadığınız ve sizin de kırılmadığınız ilişkiler kurabiliyorsunuzdur!

[1] Bressler, E. R., & Balshine, S. (2006). The influence of humor on desirability. Evolution and Human Behavior, 27(1), 29–39.
[2] Butzer, B., & Kuiper, N. A. (2008). Humor use in romantic relationships: The effects of relationship satisfaction and pleasant versus conflict situations. The Journal of Psychology, 142(3), 245–260.
[3] De Koning, E., & Weiss, R. L. (2002). The relational humor inventory: Functions of humor in close relationships. The American Journal of Family Therapy, 30(1), 1–18.
[4] Greengross, G. (December 6, 2019). The relationship between humor styles and personality. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/humor-sapiens/201912/the-relationship-between-humor-styles-and-personality
[5] Greengross, G. (September 11, 2014). Why your sense of humor is crucial to your dating success. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/humor-sapiens/201409/why-your-sense-humor-is-crucial-your-dating-success
[6] Hall, J. A. (2017). Humor in romantic relationships: A meta-analysis. Personal Relationships, 24(2), 306–322.
[7] Greengross, G. (November 17, 2018). How humor can change your relationship. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/humor-sapiens/201811/how-humor-can-change-your-relationship
[8] McGee, E., & Shevlin, M. (2009). Effect of humor on interpersonal attraction and mate selection. The Journal of Psychology, 143(1), 67–77.
[9] Riggio, R. E. (April 15, 2015). The 4 styles of Humor. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/cutting-edge-leadership/201504/the-4-styles-humor
[10] Robinson, L. (2022, February 8). Managing conflict with humor. Help Guide. Retrieved from https://www.helpguide.org/articles/relationships-communication/managing-conflicts-with-humor.htm
[11] Ziv, A. (2009). The social function of humor in interpersonal relationships. Society, 47(1), 11–18.
[12] Caird, S. & Martin, R. (2014). Relationship-focused humor styles and relationship satisfaction in dating couples: A repeated-measures design. Humor, 27(2), 227-247.
[13] Gallup, G. G., Ampel, B. C., Wedberg, N., & Pogosjan, A. (2014). Do orgasms give women feedback about mate choice? Evolutionary Psychology, 12(5), 958-978.

Benzer yazılar

Aşırı uyumlu olmak çekici bir özellik olmayabilir.

Ne söylese tamam diyor, onun isteklerini hep kendinizinkilerin önüne mi koyuyorsunuz? Bu kadar uyumlu olmak ilişkilerde ters tepebiliyor.

Fizyolojik Uyarılma Çekiciliği Neden Artırır?

Spor salonundaki insanlar daha mı çekici yoksa beynimiz egzersizin sağladığı fizyolojik uyarılmayı yanlış mı yorumluyor?

Kurumsal Hayatta Mizah Kullanımı

İş hayatı ciddi olsa da mizahın iş yerinde önemli bir rolü var. Doğru yerde kullanıldığında stresi azaltması gibi olumlu etkileri görülüyor!

Güzellik Bakanın Gözünde Midir? - 1

Güzellik bakanın gözünde midir yoksa evrensel bir güzellik algısı var mıdır? Bu tartışmalı konuda araştırmalar ne söylüyor?

Kırmızı Renginin Çekim Gücü

Aşkın rengi nedir? Kırmızı! Kırmızı rengin heyecan uyandırdığını ve çekiciliği arttırdığını gösteren birçok araştırma bulunuyor desek?

Ebeveynlerimize Benzeyen Partnerler Mi Arıyoruz?

Hiç ebeveynlerinize benzeyen birinden hoşlandınız mı? Freud'un bu konudaki düşünceleri belli olsa da bakalım güncel araştırmalar ne diyor?

Partner Seçimi: O İnsanı Nasıl Seçiyoruz?

Partnerimizi tamamen bir tesadüfler serisi sonucunda mı buluyoruz yoksa farkında bile olmadığımız şeyler aslında bu süreci etkiliyor mu?

Zeki İnsanları Daha Çekici Bulma: Sapyoseksüellik

La Casa de Papel'in Profesör'ü, ünlü dedektif Sherlock Holmes… Bu yazımızda çekicilik ve zeka arasındaki ilişkiyi ele aldık.

Zoru Oynayan İnsanlar Daha mı Çekici?

Mesajına hemen dönmemek, ilk adımı atmamak, hoşlandığını söylemek için beklemek"¦ Kaçan gerçekten de kovalanır mı? Cevabı yazımızda!

Bebeklerle iyi anlaşmak erkekleri daha çekici kılıyor.

Bebeklerle fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan erkeklere rastlamışsınızdır. Peki bu onları ne kadar çekici algıladığımızı değiştirir mi?

Sakal tarzının çekicilikle bir ilgisi var mı?

Erkeklerin sakal miktarı, onları çekici olarak algılayıp algılamadığımızı değiştirir mi? Sakal birini gerçekten daha mı "hoş" yapar?

Ayrı Dünyaların İnsanları Bir İlişkide Mutlu Olabilirler mi?

Partnerlerin benzerlik ve farklılıklarının, ilişkileri üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri olabiliyor. Bu etkiler neye göre değişiyor?

Çekici Olmanın Kokumuzla Bir İlgisi Var!

Daha önce birilerini yalnızca kokusu sebebiyle çekici bulduğunuzu hissettiniz mi? Nedenini bu yazıdan öğrenebilirsiniz!

Bir İnsanı Çekici Kılan Nedir?

Bir insandan etkilenmemizde birçok farklı sebep rol oynayabiliyor. Bir insana bakıp “Ne kadar çekici!” dememizi sağlayan özellikler neler?

Romantik İlişkilerde Hayal Kırıklığı

“Gerçek yüzünü nasıl daha önce görmedim? Ben bu insana mı aşık olmuşum?” cümleleri tanıdık geliyor mu? İlişkilerde yaşadığımız hayal kırıklığını ele aldık.