Bir Taraf Her Zaman Daha Mı Çok Sever?

Gökçenay Kaplan

Bir Taraf Her Zaman Daha Mı Çok Sever?

Two Friends - Salman Toor

Karşılıksız sevmek belki de yaşayabileceğimiz en acı deneyimlerden biri. Fakat bazı insanlar aşkın hayatlarında hiç olmamasındansa karşılıksız da olsa yer almasını tercih ediyorlar. Öte yandan partnerimiz bizi, bizim onu sevdiğimizden daha az seviyorsa bu da oldukça acı verici olabiliyor; tıpkı bizim daha az seviyor olmamız durumunun da onun için acı verici olması gibi. Şimdi iki farklı senaryo düşünelim:


  1. Partneriniz sizi çok seviyor fakat siz onu, onun sizi sevdiği kadar çok sevmiyorsunuz.
  2. Partnerinizi çok seviyorsunuz fakat o sizi, sizin onu sevdiğiniz kadar sevmiyor.
Bu iki ilişkiden birini yaşayacak olsanız hangisini tercih ederdiniz? İnsanlara bu soru sorulduğunda her ikisini de tercih eden anlamlı bir grup olduğu görülüyor. Hangisinin daha acı verici olduğu tartışılabilir ve kişilik özelliklerine göre değişebilir bir durum. Fakat bir ilişki içinde olduğumuzda bu konu üzerine pek fazla konuşmuyoruz. Çünkü ikimiz de en çok sevenin kendimiz olduğunu düşünebiliyoruz veya partnerimizin bize olan sevgisinden emin oluyoruz. Öncelikle, sevginin derecesinin ölçülebilir bir şey olmadığı haberini en baştan vermek istiyoruz.

İki muhtemel duruma döndüğümüzde ilk durumu tercih edenler, daha az seven kendileri olduğu için bir nevi geleceği garanti altına almış oluyorlar çünkü onlar bitirmedikçe ilişkinin bitme ihtimalinin daha düşük olduğunu görüyoruz. Fakat çok sevmediğimiz ama bize büyük bir sevgi besleyen biriyle birlikte olmayı tercih ediyorsak birini çok sevmek veya onun yanında heyecanlanmak gibi duyguları pek deneyimleyemiyoruz; daha çok sevilmenin tadını çıkarıyoruz. Diğer taraftan bu durumda “Eğer mesajına hemen cevap vermezsem bir bahane bulmam lazım yoksa ondan soğuduğumu düşünecek.”, “Onunla vakit geçirmeye zamanım olmadığını söylediğimde keşke bu kadar kırılmasa.” gibi düşüncelere kapılabiliyoruz. İlişkimizi mutlu bir şekilde devam ettirmeye çabalarken bir yandan da kendimize ayırdığımız vakitler için kendimizi suçlama eğiliminde olabiliyoruz. Kendini suçlamak, bazen partnerimizin bizim için yaptıklarını özel bulmamış gibi davranmamıza sebep olabiliyor. Hatta, bazı zamanlar onun bu özel ilgisine karşılık vermek dahi içimizden gelmiyor.

İkinci durumu tercih ettiğimizde ise bir noktada partnerimizi kaybetme ihtimalimiz daha fazla çünkü ilişkinin daha çok seven tarafı biziz ve ilişki üzerinde daha az kontrole sahibiz. Buna rağmen böyle bir ilişki içinde olduğumuzda anın ve anlık sevgi ifadelerinin tadını çıkarmayı tercih ediyoruz. Eğer daha çok seven taraf biz isek kaygılı olma ihtimalimiz daha yüksek çünkü her an partnerimizi kaybedebileceğimizi düşünüyoruz. Bu ilişkinin olumlu yanı, sevme duygusunu daha yoğun bir şekilde hissedebilmemize fırsat tanıması oluyor. Ancak aynı zamanda, emin olamama ve hayal kırıklığı gibi olumsuz duyguları da deneyimleyebiliyoruz. Karşımızdaki kişi daha az sevgi duyduğu için onun ilişkiyi bitirme ihtimalini daha fazla olarak görüyoruz; bu da kendimizi kontrol sahibi hissetmememize sebep oluyor. Buna rağmen partnerimizin düşüncelerini ve duygularını olumlu yönde etkileyebileceğimize dair iyimser bir inancımız olabiliyor. Bir taraftan da “Neden ben sormadan bir şeyleri düşünmüyor?”, “Neden benim için planlarını değiştirmiyor?” diye sorgulayabiliyoruz. Partnerimiz de tıpkı bizim gibi sürprizler yapsa, yıldönümümüzü unutmasa, hoşumuza giden iltifatlar etse ne güzel olurdu, öyle değil mi?

İstediğimiz, hayal ettiğimiz kadar sevilmediğimizde üzülüyor ve bu duruma çözüm yolları arıyoruz. Partnerimiz de bizim ona gösterdiğimiz gibi bize bol bol sevgi göstersin istiyoruz. Yapılması çok zor olmamalı diye düşündüğümüz bu istekleri gerçekleştirmek, bazen karşımızdaki kişi için çok da kolay olmuyor. Elbette her zaman istediğimiz kadar olmasa da partnerimiz bizim için bir şeyler yapmayı deneyebiliyor ve bu denemeler, ilişkimize katkı sağlıyor. Yapılanları göz ardı etmeden olumlu bir şekilde karşılayıp mutlu olabilirsek ilişkimizde yakınlığın artmasına yardımcı oluyoruz.

Çoğumuzun kafasında bir ideal partner özellikleri listesi oluyor. Partnerimizin sevgisini gösterme yolları için de bazı idealleri çoktan belirlemiş oluyoruz. Bu idealler, yetiştiğimiz aile ve kültürde sevgiyi nasıl gözlemlediğimize göre şekilleniyor. Bebekken bize bakım veren kişi bizi nasıl sevmişse diğer ilişkilerimizde de benzer şekilde sevilmeyi bekliyoruz. Biraz daha büyüyünce ebeveynlerimizin birbirini nasıl sevdiğini gözlemliyor ve zihnimizde sevgi şemaları oluşturuyoruz. Daha sonra dizilerde, filmlerde, şarkılarda gördüğümüz sevgiyi gösterme yöntemleri fikirlerimizi etkiliyor. Romantik ilişkimizde deneyimlediğimiz sevgi, tüm bu biriktirdiklerimizle eşleşmediğinde ise hayal kırıklığı yaşayabiliyoruz. Fakat sağlıklı bir yakın ilişki için hayallerimizdekini tam olarak karşılayan partneri bulmaya ya da yaratmaya çalışmak her zaman iyi bir yöntem olmuyor. Bunun yerine partnerimizi, birey olarak sahip olduğu duygu, düşünce, özellik ve sevme şekilleriyle tanımak ve kabul etmekle sağlıklı bir yakın ilişki mümkün oluyor.

Öyle ki partnerimizden normalde yapmayacağı davranışları istemek ilişkimizdeki yakınlığa zarar verebiliyor. Onun kendisine uygun bularak gösterdiği sevgiyi kabul etmiyor, daha fazlasını beklediğimiz için aslında gösterdiği sevginin bize neler hissettirdiğini kaçırıyoruz. Bunun yerine bizi sevdiğini, sadece sevgisini gösterme şekillerinin bizden farklı olabileceğini hatırlamak gerekiyor. Sevgi gösterme biçimlerimizin farklı olduğunu bilsek de birimiz ilişkiden bir hayli memnunken diğerimiz daha az memnuniyet duygusu hissedebiliyoruz. Bu konuda bağlanma stillerimiz oldukça önemli bir etkiye sahip.

Destekleyici, şefkatli, sevgi dolu bir ilişkiye sahip olmak neredeyse hepimizin en büyük önceliklerinden biri. Fakat ne yazık ki iki tarafın da eşit seviyede destekleyici olduğu, eşit seviyede sevdiği, ilgisini ve sevgisini aynı oranda gösterdiği bir ilişki hayal etmek güç. Bu eşitliği yakalayamamanın arkasındaki sebeplerden biri de bağlanma stillerimiz. Örneğin, kaygılı bağlanan kişiler partnerleriyle aralarında olan temaslardan daha az tatmin oluyorlar ve partnerlerinin onlar kadar fiziksel temasta bulunmadığından yakınıyorlar. Kaçıngan bağlanan partnere sahip olan kişilerin de romantik ilişkileriyle ilgili değerlendirmeleri daha olumsuz oluyor. Güvenli bağlanan partnerler ise ilişkilerinden genellikle oldukça memnun oluyorlar. Bu memnuniyeti sağlayan ise partnerlerin birbirlerinin ihtiyaçlarını fark edip bunu karşılamaya çaba göstermeleri ve stres gibi olumsuz duygularla baş etme konusunda birbirlerine destek olmaları oluyor.

Ayrıca partnerlerin birbirlerine gönderdikleri sinyallere duyarlı olmaları, birbirlerinin öz güvenlerini ve öz saygılarını destekleyecek şekilde hareket etmeleri iki tarafın da birbirinden memnun olma düzeyini artırıyor. Böylece “O beni, benim onu sevdiğim kadar sevmiyor.” gibi cümleler kurma ihtimalleri azalabiliyor. Bir diğer deyişle güvenli bağlanan kişiler hem kendilerine hem partnerlerine sevgi dolu ve destekleyici bir ilişki sağlamaya daha yatkın oluyorlar.

Partnerimizle sadece sevgilerimizi ve sevgi gösterme şekillerimizi değil kıskançlığımızı da kıyaslayabiliyoruz. Kıskançlık, genellikle ilişkinin bitmesine veya değişmesine yol açabilecek tehditler ortaya çıktığında beliriyor. Bu sebeple bağlanma stillerimizle yakından ilişkili. Farklı bağlanma stillerine sahip kişiler farklı şekillerde kıskançlıklarını deneyimliyor ve yansıtıyorlar. Kaygılı bağlanan kişiler daha fazla kıskançlık deneyimlemeye yatkın oluyorlar. Kendileri ile ilgili olumsuz, kendileri dışındakiler ile ilgili olumlu düşüncelere sahipler olmalarından dolayı kıskançlık uyandıracak durumlarla ilgili olarak diğerlerine göre daha fazla üzüntü ve korku hissediyorlar. Kaçıngan bağlanan kişiler ise kıskançlık hislerinin pek fazla peşine düşmüyorlar çünkü kıskandığını kabul etmek ve gösterebilmek de bu kişilerin iç dünyalarını dışarı yansıtmak zorunda kalmaları anlamına geliyor.

Aslında birbirimizi sevme düzeyimiz ve sevgimizi gösterme şekillerimiz birçok faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Önemli olan ilişkinin geneline baktığımızda ilişkide olduğumuz kişinin sevgisini, ilgisini ve şefkatini üzerimizde hissedebilmek ve bunun genel olarak bir dengeye oturması oluyor.

[1] Ben-Zeév, A. (2011, May 9). When the One You Love Doesn't Love You (as Much). Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/in-the-name-love/201105/when-the-one-you-love-doesnt-love-you-much
[2] The Contemporary Psychoanalysis Group. (2019, February 14). Why Doesn’t My Partner Love Me the Way I Want? Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/contemporary-psychoanalysis-in-action/201902/why-doesn-t-my-partner-love-me-the-way-i-want
[3] Wagner, S. A., Mattson, R. E., Davila, J., Johnson, M. D., & Cameron, Nicole M. (2020). Touch me just enough: The intersection of adult attachment, intimate touch, and marital satisfaction. Journal of Social and Personal Relationships, 37(6), 1945–1967.
[4] Kane, H. S., Jaremka, L. M., Guichard, A. C., Ford, M. B.; Collins, N. L., & Feeney, B. C. (2007). Feeling supported and feeling satisfied: How one partner's attachment style predicts the other partner's relationship experiences. Journal of Social and Personal Relationships, 24(4), 535–555.
[5] Guerrero, L. K. (1998). Attachment-style differences in the experience and expression of romantic jealousy. Personal Relationships, 5(3), 273–291.
[6] Gunther, R. (2012, October 20). When Your Partner Gives More Than You Can Return. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/rediscovering-love/201210/when-your-partner-gives-more-you-can-return

Benzer yazılar

Bağlanma Stilleri

Bağlanma stilleri nasıl oluşur ve yetişkinlik döneminde ilişkileri nasıl etkiler? Bağlanma stillerine dair sorularınızın cevapları burada.

Erkekler Kısa Süreli İlişkileri mi Tercih Ederler?

Erkekler kısa süreli ilişkiler kurmaya daha yatkın mıdır? Yoksa bu sadece filmlerin, kitapların bize öğrettiği bir halk efsanesi midir?

Aşkın Gözü Sahiden De Kör Müdür?

Hani gözümüz ondan başkasını görmez, en mükemmel insanın o olduğunu düşünürüz ya… İşte bu, fena halde tutulduğumuzun kanıtıdır!

Bağlanma Stillerimiz Değişebilir Mi?

Kimimiz kaygılı bağlanır, kimimiz kaçıngan; kimimiz de korkulu kaçıngan… Peki ya bağlanma stillerimiz kaderimiz midir yoksa değişebilir mi?

Bağlanma Stilleri ve Seks

Bağlanma stillerimiz hayatımızın birçok alanını derinden etkiliyor. Buna cinsellik deneyimi ve cinsellikten alınan tatmin de dahil.

Bir Yabancıdan Bağlanma Figürüne

Nasıl oluyor da bir yabancı, bir gün geliyor da hayatımızdaki en önemli figürlerden biri haline dönüşüyor?

Kadın ve Erkekler Sadece Arkadaş Olabilirler Mi?

Daha önce hiç partnerinizin farklı cinsten bir yakın arkadaşını kıskanıp yalnızca arkadaş olamayacaklarını düşündünüz mü? Yalnız değilsiniz!

Eski Partneri Sosyal Medyadan Takip Etme

"Nerede, kiminle, ne yapıyor, ne yemiş?" Eski partnerimiz artık hayatımızda olmasa da bu soruların merkezi olmaktan kaçamıyor. Peki neden?

Çocuğunuzu hem sevip hem de...

Annelik her zaman mutlu anlardan ibaret olmayabiliyor. Sınır koymakta ya da benliğinizi korumakta zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz.

Güven Duygusunun Temelleri

Birine güven duymak tam olarak ne demektir? Bir kişi nasıl ona tüm kalbimizi açabilecek kadar güvenimizi kazanır? Detaylar yazımızda!

İlişkiler Fizyolojimizi Nasıl Etkiliyor?

İlişkilerin insanlar üzerindeki biyolojik ve fizyolojik etkilerini incelediğimizde ilişkilerin bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz.

Ayrılık sonrası hangi süreçlerden geçiyoruz?

Ayrılıklar da tıpkı ölüm gibi yas sürecini tetikleyebiliyorlar. Peki bu yas sürecindeyken hangi duyguları ve davranışları deneyimliyoruz?

İlişkilerde Bağlılık

İlişkilerin heyecan dolu tutulma dönemi bittikten sonra devam etmesini etkileyen en önemli iki faktörden biri olan bağlılık nasıl kurulur?

İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 şey

"Partnerimin beni sevdiğini biliyorum ama hiç söylemiyor." Partnerimizden beklemeye ve istemeye hakkımız olan "temel" şeyleri anlatıyoruz.

Romantik İlişkilerde Bağlanma: Nasıl Bağlanıyoruz?

Gözlerimizi kaçırmakla başlayıp bağlanmaya giden heyecan dolu bir yol, aynı aşk filmlerindeki gibi… Sonunda ne mi var? Yaşamın ta kendisi!

Bir İlişkiyi Sağlıklı Kılan 6 Unsur

Deli divane aşık olmak, bütün günü birlikte geçirmek, her şeyi açık açık konuşabilmek, hiç kavga etmemek… Bir ilişkiyi sağlıklı kılan nedir?

Bağlanma stilimiz tartışma tarzımızı etkiliyor.

Tartışmak ilişkilerin çok doğal bir parçası. Peki bağlanma stillerinin tartışma şekillerimizi bile etkileyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Kaygılı bağlananlar ayrılığı nasıl kolay atlatır?

Ayrılık, özellikle de kaygılı bağlananlar için oldukça zor bir süreç olabiliyor. Peki bu süreçte onlara iyi gelebilecek şeyler olabilir mi?

Bağlanma stilimiz telefonla ilişkimizi etkliyor.

Telefonumuz olmadan birkaç saat dahi geçiremiyor olmamız ona bağlılığımızdan mı, yoksa onun aracılığıyla konuştuğumuz insanlardan dolayı mı?

Ya partnerimle sevgimizi farklı şekilde gösteriyorsak?

Sevgimizi göstermenin tek bir yolu olmak zorunda mı? Yoksa herkes aşkını nasıl isterse öyle mi yaşar? Peki bunların ilişkimize etkisi ne?

Eski Sevgiliyle Arkadaş Kalınabilir Mi?

Tüm zamanların en merak eden sorularından biri: "Eski sevgiliyle arkadaş kalmak mümkün mü?" Bu yazıda konuyu tüm detaylarıyla irdeliyoruz!

Bağlanma ve Yakınlık Kurma Korkusu

Bazen karşımızdaki kişinin hayatındaki yerimizi anlayamayız bazen de anlamaktan kaçarız… Peki ya böyle zamanlarda neden yüzümüz gülmez?

Kendini Affedebilmek

Kendimizle sağlıklı bir ilişki kurabilmek için zor durumlarda kendimizi affedebilmeliyiz. Hangi özelliklerimiz bunu kolaylaştırıyor?

Otizm Spektrum Bozukluğu ve Romantik İlişkileri

Otizm spektrum bozukluğu yakınlık ve bağ kurmaya engel değil... Peki bu durum romantik ilişkilerimizi nasıl etkiliyor olabilir?

Partnerimize Hem Olumlu Hem Olumsuz Hisler Beslemek

Sizi en mutlu eden insan aynı zamanda en çok üzen kişi olabilir mi? Deli divane aşık olduğunuz kişiye kötü hisler de besleyebilir misiniz?

Romantik İlişkilerde Ayrılık ve Sonrası

Bir gün bir bakmışsınız çok sevdiğiniz partnerinizle ayrılmışsınız. şimdi ne olacak? Yazımızda ayrılıkla başa çıkma konusunu ele alıyoruz.

Eski Sevgiliyle Arkadaş Kalmanın Yeni İlişkiye Etkisi

Neden eski sevgilimizle arkadaş kalırız? Eski sevgiliden yeni arkadaş olur mu? Altında yatan motivasyonları bu yazımızda inceledik.

Hiç Başkasının Talihsizliğinden Keyif Aldınız Mı?

Daha önce birinin kaybından, talihsizliğinden zevk duydunuz mu? Korkmayın, ne kötü bir insansınız ne de bu konuda tek başınızasınız!

Erken Çocuklukta Kardeşler Arası Kıskançlık

Kardeşi olanların ilk anıları kardeşlerini ne kadar kıskandığına dair olabilir. Peki bu durum ebeveynlerle olan bağlanmadan nasıl etkilenir?

Ayrılık Sonrası Kişisel Gelişim

Ayrılığın getirdiği hislerle nasıl başa çıkacağım? Kendimize şefkat göstermek bu acıyla baş edebilmemize yardımcı oluyor. İşte daha fazlası!

İlişkileri Boşanmaya Sürükleyen Davranışlar

İyi günde, kötü günde bir arada olmaya evet desek de gün geliyor ki ilişkiyi daha fazla sürdüremez oluyoruz. Boşanmaya ne sebep oluyor?

İlişkilerde Suçluluk ve Utanç Duygusu

Yalan, ihanet veya kalp kırmanın ardından gelen suçluluk ve utanç duygusu. Bu iki duygunun romantik ilişkilerimizdeki yeri nedir?

İyi Ki Varsın Oksitosin!

Sevgi hormonu olarak bildiğimiz oksitosinin etkileri saymakla bitmiyor. Doğumdan bağlanmaya cinsellikten sosyalliğe birçok konuda etkisi bulunuyor!

Kıskançlığın Psikolojisi

Araştırmalara göre kıskançlığı en iyi tanımlayan üç duygu: kırgınlık, öfke ve korku. İnsanlık kadar eski olan bu kavram nereden geliyor?

Kıskançlık ve İmrenmenin Farkı

Günlük hayatta birbirinin yerine kullanılabilen bu iki kavram literatürde farklı anlamlara geliyor. Kıskançlık ve imrenme nasıl ortaya çıkıyor?

"Seni Seviyorum" Cümlesi Ne Anlama Geliyor?

Seni seviyorum cümlesinin ne zaman ve nasıl söylendiği önemli olabiliyor. Birine seni seviyorum demek ne anlama geliyor, sevdiğimiz şey tam olarak ne?

Güvenli bağlanma partneri daha rahat tanımayı sağlıyor.

Partnerimiz hakkında yeni bilgiler edinmek ona duyduğumuz güveni ve yakınlığı artırıyor. Peki hangi faktörler bu süreci etkiliyor?

Dizilerle kurduğumuz bağ ne anlama geliyor?

Hiç sevdiğiniz bir dizi karakteri öldüğünde hıçkıra hıçkıra ağladınız mı? Bu onlarla bağ kurduğunuzu gösterir. Peki neden bağ kurarız?

Köpeklerle insanlar birbirlerine nasıl bağlanıyor?

Ayrılmaz ikili gibi olan köpekler ve sahiplerine tanık olmuşsunuzdur. Peki aralarında tıpkı insanlarda olduğu gibi bağlanma oluşabilir mi?

Tahmin ettiğinizden daha çok seviliyorsunuz!

Ara ara çevrenizdekiler tarafından sevilmediğinize dair şüphe duyduğunuz oluyor mu? Peki ya bunların sadece kuruntu olduğunu söylesek?

Ebeveynlik yolunda hissedilen destek kaçınmayı azaltıyor.

Ebeveynlik yolunda partnerlerin birbirlerine gösterdikleri destek sayesinde kaçıngan bağlananlar güvenli bağlanmayı öğrenebiliyor.

Partneriniz arkadaşlarınızı da kıskanıyor olabilir mi?

Ne zaman arkadaşlarınızla buluşsanız partnerinizle aranızın bozulduğunu hissediyor musunuz? Bunun kıskançlıkla bir ilgisi olabilir mi?

Dünya sevdiklerimizle beraberken daha güzel görünüyor.

Size de bir güneşin batışı, bir filmin huzurlu sonu ya da bir yemeğin tadı sevdiklerinizle olduğunuzda daha güzel geliyor mu?

Korkulu kaçınmacı bağlanma cinselliğimizi de etkiliyor.

Cinsellik yaşarken her seferinde partnerinizin isteklerini ön plana mı koyuyorsunuz? Bu durum bağlanma stilinizle ilgili olabilir.

Ebeveynlerimize Benzeyen Partnerler Mi Arıyoruz?

Hiç ebeveynlerinize benzeyen birinden hoşlandınız mı? Freud'un bu konudaki düşünceleri belli olsa da bakalım güncel araştırmalar ne diyor?

Ön Yargıların Partner Seçimine Etkisi

Bir ilişkiye başlarken "temiz bir sayfa açmak" sözünü sık sık kullanıyoruz. Peki ön yargılarımız bu sayfanın temiz olmasına izin veriyor mu?

Rızaya Dayalı Tek Eşli Olmama Hali

Tabu olarak görülen bir konu: Birden fazla partnere sahip olmak gerçekten mümkün mü? Tek eşli olmayan ilişki aslında ne demek?

Travmatik Bağlanma Nedir?

Bu yazımızda, bireylerde travmatik etkiler yaratabilen bağlanma süreçlerinden ve kişilerin bu ilişkilerden neden çıkamadığını anlatıyoruz.

Tutulmanın Psikolojisi 2 - İşaretler

Aklınızda sürekli o var, bir mesajı ile gününüz şenleniyor ve ondan başkasını istemiyor musunuz? Bir haberimiz var: Siz ona tutulmuşsunuz!

Romantik İlişkilerde Yalan

Sağlıklı bir ilişki karşılıklı güven üzerine kurulmalıdır, değil mi? Peki siz partnerinize en son ne zaman yalan söylediniz?

Yeni doğanların uzağı görememesinin bir sebebi var!

Yeni doğan bebeklerin uzağı görememesinin önemli bir sebebi olabileceğini daha önce hiç düşünmüş müydünüz? Gelin inceleyelim!

Baba-kız ilişkisi kadınların romantik kararlarını etkiliyor.

Kadınların babalarıyla kurdukları ilişkiler gelecekteki romantik ilişkilerini sahiden de etkileyebilir mi? Yoksa bu bir mitten mi ibaret?

Güvenli bağlanan bebekler gelecekte nasıl ilişki kuruyor?

Hayatlarının ilk yıllarında ebeveynlerine güvenli bir şekilde bağlanan bebekler, gelecekte nasıl romantik ilişkiler kurarlar?

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Evlat edinilen çocukların yaşlarına bağlı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli bakım almasıyla ebeveynlerine güvenli bağlanması mümkün.

İlişki kaygısı depresyonla ilişkili olabilir mi?

Romantik ilişkinizde kendinizi çok fazla kaygı duyarken mi buluyorsunuz? Belki de bu durumun depresyonla bir ilişkisi vardır.

Kaygılı bağlanma ilişkiyi görünür kılma meylini artırıyor.

Partnerinizle fotoğrafınızı sosyal medyada paylaştığınızda motivasyonunuz ne oluyor? Peki bunun bağlanma stilimizle ilgisi ne?

Kıskançlık bazı davranışları gösterme meylini artıyor.

Kendinize "Bunu neden yaptım ki?" diye sorduğunuz oluyor mu? Belki de sebebi kıskançlık duymanızdır! Peki nedir bu davranışlar?

Kıskançlık içeren bazı sağlıksız davranışlar neler?

Kıskançlık duyduğumuzdan gösterdiğimiz davranışlar sağlıksız olduğu gibi, ilişkimizi de kötü etkiliyor. Gelin bu davranışları inceleyelim.

Partnerimizin sosyal medyasını neden takip ediyoruz?

Partnerlerimizin sosyal medya hesaplarında ne paylaştığını neden durmadan kontrol ederiz? Çalışmalar bu konuda ne diyor?

Otizm Spektrum Bozukluğu Bağlanmaya Engel mi?

Otizmin sosyal ilişki kurmakta bazı zorluklara sebep olduğunu biliyoruz. Peki bu, otizmli bireylerin bağ kuramayacağı anlamına mı geliyor?

Dokunmak, kaygılı bağlananlara iyi geliyor.

Bir dokunuşun içinizi sıcacık yaptığı oldu mu hiç? Dokunmak ve dokunulmak, en çok da kaygılı bağlanan kişilere iyi geliyor.

Kimler eski partneriyle barışmaya daha meyilli?

İstenmeden yaşanan ayrılıklar, eski partnerimizi özlememize sebep olabiliyor. Peki barışmak gerçekten de iyi bir fikir mi?

Partnerle Takım Olabilmek

Çocuğunuzun dünyaya gelişi yapılacak çok şeyi de beraberinde getirir. Bu süreçte partnerinizle bir takım olmak hayatınızı kolaylaştıracak!

Anne ile Bebek Arasındaki Bağlanma (Maternal-Fetal Bağlanma)

Anne ile bebek arasındaki bağlanma doğumdan da önceki dönemde başlıyor. Peki neler bu bağlanmanın daha güçlü olmasına yardımcı oluyor?

Kardeş İlişkilerinin Çocukların Gelişimindeki Rolü

Kardeşler birbirlerinin kişilik gelişiminde önemli rol oynuyor! Kardeşler arası çatışma ve kıskançlığın ne gibi etkileri bulunuyor?

Yeni Kardeş İle İlk Bağlanma

Bağlanma denince aklımıza ilk olarak anne ile çocuk arasındaki etkileşim geliyor. Fakat, bağlanma ailenin diğer üyeleriyle de gerçekleşiyor!

Tanımadığın İnsanlarla Nezaketi Paylaşmak: Kind Words

Kind Words sevgi dolu, insana sevilmeyi tecrübe edebildiği için şanslı hissettiren ve yalnızca on dakika ayırmanızın yeteceği bir oyun.

Porto - Aşkın Büyüsü

İlk görüşte aşka inanır mısınız? Yoksa insanlar birbirini tanıdıkça mı aşık olurlar? Buyrun Porto- Aşkın Büyüsü filmi incelememize!

Romantik İlişkilerde Empati

Sıklıkla karşımıza çıkan empati kavramı hem bilişsel hem duygusal unsurlar içeriyor. Romantik ilişkilerde empati nasıl karşımıza çıkıyor?

Saplantılı ve Depresif Bir Karakter: Miles - Sideways Film Analizi

Kaygılı bağlanma stiline sahip bir kişinin yaşadığı ayrılık sonrası hayatına odaklanan bu filmi inceledik. Keyifli okumalar!

Hollywood Klasikleri ile Bağlanmanın Aşamaları

Bağlanmanın oluşumunu gösteren dört aşamaya yakından tanıklık edebileceğiniz, Hollywood'un klasikleşmiş yapıtlarını sizin için derledik.

Romantik İlişkinizi Gözden Geçirmeniz İçin Yardımcı Olabilecek Sorular

Her ilişki zorlayıcı zamanlardan geçiyor. Böyle zamanlarda ilişkinizi daha objektif değerlendirmek için kendinize neler sorabilirsiniz?

İlişki bittikten sonra kimler barışmayı daha çok istiyor?

Bir ayrılık sonrası kimler eski partnerine dönmeye daha fazla meyilli ve istekli oluyor? Peki bunun benlik algımızla ilgisi ne? Cevaplar yazımızda!

Sevginizi Geri Çekmeyin, Adaleti Güçlendirin!

Çocuğunuza sevginizi olabildiğince göstermenin, hissettirmenin ne gibi faydaları var? şefkat neden çocuklara iyi gelir? Detaylar yazımızda!

Güvenli Bağlanma ve Oyun

Çocukların oyun oynamayı ne kadar çok sevdiğini biliyoruz. Peki ya bağlanma stillerinin çocukların çok sevdiği oyunlarla ne ilgisi var?

Prososyal Davranış Romantik İlişkileri Nasıl Etkiler?

Size hiçbir faydası olmasa da birine yardım ettiğiniz oluyor mu? Olumlu sosyal davranışlarda bulunmak romantik ilişkilerimizi etkiliyor.

Akran Grupları Tarafından Reddedilen Çocuklar ve Akran Kıskançlığı

Küçükken hiç akranlarınız tarafından reddedildiğiniz, arkadaş gruplarından dışlandığınız oldu mu? Peki bu tarz durumlarda ne hissederiz?

Ya beni yeterince sevmedilerse?

Başkalarının sizinle ilgili ne düşündüğünü çok fazla mı kafanıza takıyorsunuz? Sürekli olarak sevilmediğinizi düşünme eğiliminiz mi var? O halde bu bulgu size göre!

Çocuğunuza Onu Sevdiğinizi Göstermenin 7 Yolu

Kimi zaman çocuğunuzun onu ne kadar sevdiğinizi bilmediğini hissediyor olabilirsiniz. İşte bunun önüne geçmek adına yapabilecekleriniz!

İçini Açamamak: şarkılarla Kaçıngan Bağlanma

İnsanların %21'inin kaçıngan bağlanma türüne sahip olduğu düşünülüyor. Peki, bunun müzikte ne gibi yansımaları var?

"Seni Seviyorum" demeden sevgi göstermenin yolları

Sevgiyi göstermenin tek yolu "Seni seviyorum." cümlesinden geçmiyor. Başka davranışlar da karşı tarafa sevginizi derinden hissettirebiliyor.

İlişkideyken idealize ettiğimiz kişi ayrılık sonrası gözümüzden düşüyor.

"Ben bu kişiyle mi ilişki yaşamışım?" sorusunu kendinize sorduğunuz oldu mu? Peki neden ilişki içerisindeyken idealize ettiğimiz o kişi ayrılıktan sonra gözümüzden düşüveriyor?

Travmatik Bir Çocukluğun Gölgesinde Yaşamak: Güz Sonatı

Güz Sonatı anne ile kızı arasındaki şefkat eksikliğini konu alıyor. Çocukluğunda göremediği sevgi Eva'nın bütün ilişkilerini etkiliyor.

Kim eski partnerine karşı daha olumlu görüşlere sahip?

Kim eski partneriyle ilgili daha olumlu düşüncelere sahip oluyor? Erkekler mi kadınlar mı? Neden bu konuda cinsiyet farklılığı bulunuyor?

Ebeveynler Kardeşler Arası Çekişmeleri Nasıl Durdurabilir?

Kardeşler arasında çıkabilecek çekişmeler doğal bir sürecin sonucu olabiliyor. Bu davranışın sebeplerini ve bu konuda bir ebeveyn olarak yapabileceklerinizi yazımızda ele alıyoruz!

İlişkinde Kaygı Mı Duyuyorsun?

Arkadaşları beni sevecek mi? Onu çok mu bunalttım? Kaygılı biriyseniz bu düşüncelere yabancı değilsiniz. Gelin bunları yakından inceleyelim!

Modern Zamanlarda Aşk

Günümüzde partnerlerimizi daha çok sosyal medya aracılığıyla buluyoruz. Peki bu aşka bakışımızı ve aşkı nasıl yaşadığımızı değiştiriyor mu?

Dokunmak kimlere iyi geliyor?

Psikolojik problemler yaşayan kişiler temas etmeyi veya birilerinin onlara temas etmesini arzulayabiliyor ve buna ihtiyaç duyabiliyorlar.

Kıskançlık Duygusunun Yol Açtığı Sağlıksız Davranışlar

Hepimiz zaman zaman partnerimizi kıskanabiliyoruz. Acaba kıskançlıktan dolayı sergilediğimiz sağlıksız davranışlar neler?

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ve Romantik İlişkiler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkiliyor. Peki, ilişkiler bu etkileri azaltabiliyor mu?

Travmatik Bir Bağlanma İçerisinde Olabilir Misiniz?

Zaman zaman sağlıklı bir ilişkiyi travmatik bağlanmadan ayırt edemeyebiliyoruz. Peki bu ilişkilerin başlıca özellikleri neler?

Bağlanma Stilleri İş Hayatında Kendini Nasıl Gösteriyor?

Genellikle ebeveyn ilişkileri ve romantik ilişkiler bağlamında incelediğimiz bağlanma stillerinin iş hayatına yansımaları nasıl oluyor?

Bağlanma Hakkında Kitaplar

Bağlanma stilleri hem kendimizle hem de çevremizdekilerle kurduğumuz ilişkileri etkiliyor. Biz de bağlanma hakkındaki kitapları derledik!

Kendimize Karşı Şefkatli Olmayı Hatırlatan 9 Söz

Kendimize karşı zaman zaman şefkatli olmayı unutabiliyoruz. Peki kendimize bunu nasıl hatırlatabiliriz?

Neden Kaygılı İnsanlar Ekstra Güven Kaynağı Arıyor Olabilir?

Kaygılı insanların kolay kolay herkese güvenemediklerini fark etmişizdir. Peki bunun arkasındaki sebepler ne olabilir?

Duygusal Zeka Nedir? - 2

Duygusal zeka ilişkilerimizi yakından etkiliyor. Duygusal zekanın nelerden etkilendiğini ve nasıl geliştirilebileceğini açıklıyoruz!

Romantik İlişkilerdeki 10 Duygusal İhtiyacımız

Romantik ilişkilerimizde genellikle karşılanmasını beklediğimiz 10 duygusal ihtiyacı açıkladık. Siz bir ilişkiden neler beklersiniz?

Partnerinizin Ruh Hali Değişikliklerine Karşı Fazla Hassas Mısınız?

Partneriniz kendini kötü hissettiğinde, suratını astığında ya da kendisini geri çektiğinde bunun her zaman sizinle ilgili olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Aşkın İyileştirici Hali : Güvenli Bağlanmayı Anlatan Şarkılar

Güvenli bağlanma ile çevremizle daha yakın ilişkiler kuruyoruz. Romantik ilişkilerde güvenli bağlanmayı anlatan şarkıları derledik!

Neden İstemediğimiz Sevgi Bizi Bu Kadar Yoruyor?

Sevgi davranışları istenmeden maruz kalındığında fiziksel, duygusal ya da ilişkisel anlamda olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.