Romantik İlişkilerde Tartışma ve Sonrası

Berk Bilmez

Romantik İlişkilerde Tartışma ve Sonrası

Chez Le Pere Lathuille - Edouard Manet

İlişkilerimizde yaşadığımız tartışmalar zaman zaman hiç istemediğimiz yerlere varabiliyor. Böyle durumlarda ilişkiyi tartışmadan önceki durumuna getirmek de daha zor oluyor ve daha çok çaba gerektiriyor. Bu yazımızda tartışmalardan sonra ilişkiyi toparlama ve genel olarak ilişkiyi iyileştirme yolları üzerine konuşacağız.


Açık olmak, mutlu ve sağlıklı bir ilişkinin temel taşları arasında yer alıyor. Sürekli imalarda bulunmak veya sorunlar konuşulacağı zaman konuyu değiştirmek ise ilişkilere büyük zararlar veriyor. Diyelim ki partnerinizin söylediği bir şey sizi çok kızdırdı ve üzdü. Fakat belli sebeplerle bunun konusunu açmadınız ve rahatsızlığınızı dile getirmediniz. Sizin için esas sorun olan noktayı dile getirmeyip partnerinize olan kızgınlığınızı başka şekillerde ifade ettiğinizde (onunla konuşmamak, yaptığı başka şeylere fazla tepki vermek gibi) partneriniz bu duruma bir anlam veremiyor. Çünkü sizin ona neden kızgın olduğunuzu bilmiyor.

Sorunlarımızı partnerimizle paylaşmak kadar onları nasıl dile getirdiğimiz de önem taşıyor. Karşısındaki kişiyi suçlamadan, kişinin kendisinin nasıl hissettiği ile ilgili konuşması karşı taraf üzerinde daha büyük bir etki bırakıyor. Örneğin, partnerinizin sizi kıskandığı bir durumda ona "bu yaptığın çok saçma, her zaman böyle kıskançsın" gibi cümleler kurmak yerine "beni kıskanmış olabilirsin ama bu davranışın bana kendimi çok değersiz hissettiriyor" diyebilirsiniz. Karşı tarafı suçlamak yerine kişinin kendi hissettiklerinden bahsetmesi sağlıklı bir tartışma yürütebilmek için oldukça kritik. Tartışma dilinde önemli olan noktalardan biri de "asla" ve "her zaman" gibi genelleme içeren keskin ifadeler kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Bir sorun dile getirilirken "Her zaman bencilsin.", "Hiçbir zaman beni düşünmezsin." gibi süreklilik ve genel geçerlik belirten cümleler kurmak, ilişkiyi düzeltmekten çok ilişkiye zarar veriyor. Tartışma esnasında dikkat edilmesinin faydalı olacağı bir nokta da şu: Tartışırken birden fazla konuyu gündeme getirmemek gerekiyor. Araştırmalar birden fazla sorunu aynı anda tartışan çiftlerin, hiçbir sorunlarını tamamen çözemediklerini ve konuşmadan mutsuz ayrıldıklarını gösteriyor.

Tartışma anlarında ve sonrasında olaylara dışarıdan birinin gözüyle bakmaya çalışmak da tavsiye edilen yöntemlerden biri. Bunu yapabilen çiftlerin anlaşmazlıklarını daha kolay çözebildiği görülüyor. Hararetli bir tartışma sırasında bunu yapamasanız dahi sakin bir anınızda, kendi bakış açınızı bir kenara bırakmayı ve olaylara örneğin yakın bir arkadaşınızın gözünden bakmayı deneyebilirsiniz.

Tartışma sonrası oluşan gergin ortamı yumuşatma yollarının başında partnere dokunmak geliyor. Sadece el ele dolaşmak değil, evde film izlerken sarılmak veya yan yana oturup birbirinizin varlığını hissetmek de ilişkiye çok iyi geliyor.

Tartışma sona erdikten sonra partner için bir şeyler yapmak ilişkiyi tamir etme yöntemlerinden biri olarak görülüyor. Bunun için adına sihirli oran dediğimiz bir oran bile bulunuyor! Olumsuz bir olayın etkisini silmek için beş tane olumlu olay yaşamak gerekiyor (5 olumluya 1 olumsuz kuralı). Ayrıca bu olumlu olayların partner için organizasyonlar veya sürprizler düzenlemek gibi büyük olması gerekmiyor. Birlikte gülmek, sarılmak, öpüşmek, seni seviyorum demek gibi davranışların her biri olumlu olay olarak sayılabiliyor. Araştırmacılar 5'e 1 oranının ilişkinin stabil ilerlemesini sağladığını belirtirken 10'a 1 oranının ise ilişkiyi özellikle mutlu ve sağlıklı kıldığını buluyorlar.

İltifat almanın insanları ne kadar mutlu ettiğine daha önce şahitlik etmişsinizdir. İltifat etmek romantik ilişkileri mutlu bir şekilde sürdürme konusunda da oldukça önem taşıyor. Partnerlerin birbirlerine karşılıklı olarak iltifat etmeleri hem ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde sürmesinde hem de yıpranan ilişkiyi tamir etmede önemli bir rol oynuyor. Araştırmalara göre spesifik iltifatlar yerine soyut iltifatlar edilmesi insanları daha çok mutlu ediyor. Örneğin, partnerinize sürekli olarak saçının güzelliğinden bahsetmek yerine ona neden aşık olduğunuzu anlatabilirsiniz. Karşınızdaki kişinin hayatınızdaki yerine ve önemine dair iltifatlarda bulunmak onu daha çok etkileyip mutlu edebiliyor.

Partnerlerin birbirlerine günlerinin nasıl geçtiğini sormaları ve birbirlerinin anlattıklarını ilgiyle dinlemeleri ilişkiyi sağlıklı ve mutlu sürdürme yollarınınn arasında geliyor. Araştırmalar sonucunda gündelik, küçük zaferleri kutlayan çiftlerin ilişkilerinde daha mutlu olduğu bulunuyor. Hayatındaki olumlu ve heyecan verici olayları partneriyle hemen paylaşan ve karşısındaki kişinin heyecanını paylaştığını düşünen kişiler ilişkilerinden daha çok zevk alıyorlar ve bu ilişkiler daha sağlıklı bir şekilde ilerliyor. İlişkide mutlu hissetmek ve ilişkiye olan bağlılığın artması için oldukça basit ama etkili bir yöntem daha bulunuyor: Partnerin ilişkide yaptığı güzel şeyleri haftalık olarak not etmek ve bunları okumak. Bunu yapan çiftler kendilerini ilişkilerine daha bağlı hissetmeye başlıyorlar ve ilişkiden duydukları tatmin de artıyor.

Bazen tartışma esnasında yukarıda belirttiğimiz maddelerin çoğuna dikkat etseniz de karşınızdaki kişinin zamana ihtiyacı olabiliyor. Eğer iki taraftan biri kendisini sorunlardan dolayı boğulmuş hissediyor ve zamana ihtiyacı olduğunu dile getiriyorsa bu zamanı verme konusunda hassas olmaya çalışmak gerekiyor. Aynı şekilde zamana ihtiyaç duyduğunuzda bunu dile getirmekten çekinmemek de oldukça önemli noktalardan birisi. Bazen sorunları her iki taraf da sakinleştikten sonra konuşmak, sıcağı sıcağına tartışmaktan ve ilişkiyi hemen düzeltmeye çalışmaktan daha iyi sonuçlar verebiliyor.

[1] Jakubiak, B. K., & Feeney, B. C. (2017). Affectionate Touch to Promote Relational, Psychological, and Physical Well-Being in Adulthood: A Theoretical Model and Review of the Research. Personality and Social Psychology Review, 21(3), 228-252.
[2] Karney, B. R., & Bradbury, T. (2000). Attributions in marriage: State or trait? A growth curve analysis. Journal of Personality and Social Psychology, 78, 295-309.
[3] Finkel, E. J., Slotter, E. B., Luchies, L. B., Walton, G. M., & Gross, J. J. (2013). A Brief Intervention to Promote Conflict Reappraisal Preserves Marital Quality Over Time. Psychological Science, 24(8), 1595-1601.
[4] Joel, S., Gordon, A. M., Impett, E., Macdonald, G., & Keltner, D. (2013). The Things You Do for Me: Perceptions of a Romantic Partner's Investments Promote Gratitude and Commitment. Personality & Social Psychology Bulletin, 39, 1333-1345.
[5] Marigold, D. C., Holmes, J. G., & Ross, M. (2007). More than words: Reframing compliments from romantic partners fosters security in low self-esteem individuals. Journal of Personality and Social Psychology, 92(2), 232-248.
[6] Gable, S. L., Reis, H. T., Impett, E. A., & Asher, E. R. (2004). What Do You Do When Things Go Right? The Intrapersonal and Interpersonal Benefits of Sharing Positive Events. Journal of Personality and Social Psychology, 87(2), 228-245.
[7] Overall, N. C., Fletcher, G. J. O., Simpson, J. A., & Sibley, C. G. (2009). Regulating partners in intimate relationships: The costs and benefits of different communication strategies. Journal of Personality and Social Psychology, 96, 620-639.
[8] Fraenkel, P. & Markman, H. J. (2002). Prevention of marital disorders. In D. S. Glenwick & L. A. Jason (Eds.), Innovative strategies for promoting health and mental health across the lifespan (pp. 245-271). New York: Springer.
[9] Gottman, J. M. (1994). What predicts divorce? The relationship between marital processes and marital outcomes. Hillsdale, NJ: Erlbaum.
[10] Gottman, J. M., & Levenson, R. W. (1992). Marital processes predictive of later dissolution: Behavior, physiology, and health. Journal of Personality and Social Psychology, 63(2), 221-233.
[11] Tavris, C. (1989). Anger: The misunderstood emotion. New York: Simon and Schuster.

Benzer yazılar

Sorunun Kimde Olduğunu Ben Nereden Bileyim?

İlişkilerinizde oluşan problemler karşısında “sorun sahiden de bende mi?” diye soruyorsanız yazımıza bir göz atmanızı öneririz.

Çatışmalar En İyi Ne Zaman Çözümlenir?

Siz de son zamanlarda hayatınızda pek çok çatışmayla başa çıkmaya çalışıyorsanız bu yazı tam size göre!

Yapıcı Tartışmalar için 7 Öneri

Tartışmalar her zaman kötü müdür? Tartışmaları nasıl ilişkinizi geliştirmek için kullanabileceğinizi bu yazıyla öğrenebilirsiniz.

Romantik İlişkilerde Cinsel Hayat ve İletişim

Romantik ilişkide cinsel hayatın iyi olması için partnerlerin sürekli açık iletişim kurması gerekiyor. Nasıl diye merak ediyorsanız cevapları yazıda!

Partnerle Seks Hakkında Konuşmak Cinsel Tatmini Artırıyor!

Partnerinizle cinsellik hakkında konuşmak istiyor ama nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Destek İstemekte Neden Bu Kadar Zorlanıyoruz?

Destek almak zayıflık mıdır? Profesyonel destek alırsak toplumdan dışlanır mıyız? Kimlerden destek isteriz? Ya aradığımız desteği alamazsak?

İlişkinin Ana Kuralları

İlişkinizde partnerinizle birlikte belirlediğiniz bazı kurallar o ilişkinin daha sağlıklı yürümesini sağlayabilir. Gelin birlikte bakalım.

Aşkın Ömrü Ne Kadar?

Uzun süreli bir ilişkide tutkuyu korumak mümkün mü yoksa aşk zamanla azalarak biter mi? Yoğun duygular, geçen zamana karşı koyabilir mi?

Duygu Yüklü Konuşmalarda Ara Verme İhtiyacı Duyuyor Musunuz?

Zor bir konuşma esnasında molaya ihtiyacımız olabilir. Peki bunu karşımızdakine nasıl söylemeli?

Aşırı Paylaşım Yapmak

Neden iyi tanımadığımız birine bir anda bir sürü şey anlatmak isteriz? Kuaförümüz neden aile ilişkilerimizi bilir? Aşırı paylaşım yapmanın nedenlerini ele aldık!

Yanıldığımız 7 Durum

Başkalarının duygu ve düşüncelerini okumakta çoğu zaman düşündüğümüz kadar iyi değiliz. İşte sosyal etkileşimleri karmaşık bir labirent haline getirebilecek en yaygın düşünce hatalarından bazıları.

Örgütsel Bağlılık Neden Önemli?

Örgütsel bağlılık ile çalışanların iş performansı, motivasyonları, işten ayrılmaları ya da devam etmeleri arasında bir ilişki bulunuyor.

İnsan Cinselliğinin Temel Parçalarından Biri: Cinsel Fanteziler

Fanteziler, cinselliğin gerçek fakat bir o kadar da konuşulmayan tarafı. Bu konudaki soru işaretlerinizi giderecek bir yazı hazırladık.

Ebeveynlerimizden Sürekli Duyduğumuz 6 Cümle

Zihnimize ebeveynlerimizin sesiyle kazınan bazı cümleler var. O cümlelerden altısını seçtik. Bakalım aralarında size de tanıdık gelenler var mı?

Profesyonel İş Yaşamına Dair 3 Film

Profesyonel hayat hayatımızı yakından etkiliyor. İş yaşamındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin psikolojik etkilerini konu alan 3 farklı film!

Romantik İlişkilerde Empati Kurabilmek

Romantik ilişkilerde empatinin önemini bilmek kadar, nasıl empati kuracağımızı bilmek de ilişki memnuniyeti konusunda önemli rol oynuyor.

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Boşanma Sonrasında Takım Olabilmek

Boşanma sonrası, ebeveynlerin bir takım olarak hareket etmesi ve çocuklarının sürece uyum sağlamalarına destek olmaları geçiş dönemini kolaylaştırıyor.

Hassas Biri Olabilir Misiniz?

"Neden böyleyim?", "Neden her şeyi kafama takıyorum?" ya da "Neden ayrıntılarda boğuluyorum?" gibi sorular zihninizden geçiyor mu? İşte hassas bir insan olduğunuzun göstergeleri.

Ekolojik Kaygı

İklim krizi, su kıtlığı, yangınlar… Tüm bunlar geleceğe dair kaygı duymamıza sebep oluyor. Peki neden?

Partnerimle Olan Tartışmalarda Neden Sürekli Savunmaya Geçiyorum?

Partnerinizle tartışırken kendinizi sürekli savunmaya geçer bir halde mi buluyorsunuz. Peki bunun sebebi ne olabilir?

1-3 Yaşındaki Çocuklarda Dil Gelişimi

"Çocuklar ilk ne zaman konuşmaya başlarlar?" ve "Çocuğunuzun hala konuşmaya başlamamış olması normal mi?" gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz!

Romantik İlişkilerde İletişim ve Yakınlık

İyi ve pozitif bir iletişim başarılı yakın ilişkilerin önemli bir göstergesi ve ilişkilerin her aşamasında önem taşıyor.

Hayvan şiddetine Tanık Olan Çocukla Nasıl Konuşmalıyız?

Bir hayvanın şiddete maruz kaldığına tanık olan çocuk bu durumdan nasıl etkilenir? Peki ya çocukla nasıl iletişim kurulmalı?

Nasıl daha adil bir şekilde tartışabilirsiniz?

Tartışmalardan hep zararlı çıkıyor ve tartışmaların asla istediğiniz gibi sonuçlanmadığını mı düşünüyorsunuz? O halde bu önerilere bir göz atın!

Çocuğuma 'Mahremiyeti' Nasıl Anlatabilirim?

Çocuklar özel bölgelerini ve bu bölgelerin mahrem olduklarını nasıl öğrenebilirler? Çocuklara mahremiyet konusunda nasıl yaklaşılmalı?

3-4 Yaş Grubu için Oyun Önerileri

Çocuğunuzla oynamak için yeni oyunlar bulmakta zorlanıyor musunuz? 3-4 yaş grubundaki çocuğunuz için bazı oyun önerilerimiz var!

İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 şey

"Partnerimin beni sevdiğini biliyorum ama hiç söylemiyor." Partnerimizden beklemeye ve istemeye hakkımız olan "temel" şeyleri anlatıyoruz.

DEHB - Yanlış Bilinenler

"Dikkat eksikliği gerçek bir problem değildir!" deyip geçmek çocuğunuzun yaşadığı zorlukları göz ardı etmenize yol açabilir. İşte işin aslı!

Çocuklarda Mental Sağlığı Destekleme Yolları

Çocuğunuzun mental sağlığını güçlendirmek ve desteklemek için bir ebeveyn olarak yapabilecekleriniz bulunuyor. Detaylar yazımızda!

Çocuğumla Çıplaklık Konusunda Nasıl Konuşmalıyım?

Çocuklar erken yaşlardan itibaren çıplaklık konusunda meraklı olabiliyorlar. Peki onlarla bu konuyu en doğru şekilde konuşmanın yolu nedir?

Müzik Dinlemek Sizi Daha Zeki Ve Üretken Yapabilir Mi?

Müziğin duygularımız ve motivasyonumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Peki müziği üretkenliği arttırmak için kullanmak mümkün mü?

Çalışanlarla Ruh Sağlığı Hakkında Konuşmak

Ruh sağlığı hassas bir konu ve hele de iş yerinde bununla ilgili konuşmak kolay olmayabilir. Bu yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

Çocukluk Çağında Duygusal İhmale Maruz Kalmak

Bir çocuğun en çok ihtiyacı olan şeylerden biri de ilgi görmek! Ebeveyni tarafından ihmal edilen çocuğun öz benliği zedelenebiliyor.

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşulması Neden Önemli?

Çocuklarla cinsellik konuşmak bir tabu olsa da, çocukların sağlıklı bir ergenlik süreci yaşamaları için bu konu elzem bir noktada bulunuyor.

İş Yerlerinde Cinsiyet Eşitsizliği - 1

İş yerinde cinsiyet eşitsizliği hala bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Temsil imkanı sağlansa bile kadınlar sorunlarla karşılaşıyorlar.

Farkındalık Meditasyonu Liderlik Becerilerine Nasıl Katkı Sağlar?

Son yıllarda oldukça popülerleşen farkındalık meditasyonu liderlik becerilerimizi geliştirmek konusunda da yardımcı olabilir!

Bir İlişkiyi Sağlıklı Kılan 6 Unsur

Deli divane aşık olmak, bütün günü birlikte geçirmek, her şeyi açık açık konuşabilmek, hiç kavga etmemek… Bir ilişkiyi sağlıklı kılan nedir?

Çocuğunuzu hem sevip hem de...

Annelik her zaman mutlu anlardan ibaret olmayabiliyor. Sınır koymakta ya da benliğinizi korumakta zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz.

İş Hayatındaki Bilişsel Hataları Azaltmak Mümkün mü?

İş yerlerinde gün içinde birçok hataya şahit oluyoruz. Bunlardan bazıları bilişsel kaynaklı oluyor. İşte bu durumun bazı sebepleri…

Sosyal kaygı bozukluğu iletişim kurmayı nasıl etkiler?

Sosyal kaygı bozukluğu yaşayan kişiler, başkalarıyla olan iletişimlerinde problemler yaşayabiliyorlar. Peki nasıl ve neden?

9 Maddede Olumlu Ebeveynlik

Olumlu ebeveynliğin çocuklara da ebeveynlere de çok iyi geldiğini biliyoruz. Sizin için bu ebeveynlik tarzının 9 temel maddesini derledik.

Özür Dilerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hata yapmak, sevdiklerimizin kalbini kırmak çok kolay olsa da üzgün olduğumuzu karşı tarafa iletmek kimi zaman çok zor olabiliyor.

Bağlanma stilimiz tartışma tarzımızı etkiliyor.

Tartışmak ilişkilerin çok doğal bir parçası. Peki bağlanma stillerinin tartışma şekillerimizi bile etkileyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Evrimsel Bakış Açısıyla Arkadaşlık

Arkadaşlarımız seçtiğimiz kardeşlerimiz olabiliyorsa ne mutlu bize! Bu yazımızda arkadaş edinmeyi ve arkadaşlık sürdürmeyi inceliyoruz.

Korkulu kaçınmacı bağlanma cinselliğimizi de etkiliyor.

Cinsellik yaşarken her seferinde partnerinizin isteklerini ön plana mı koyuyorsunuz? Bu durum bağlanma stilinizle ilgili olabilir.

Tek çocuklar narsisizme daha mı meyilliler?

"Tek çocuk muymuş? O halde kesin şımartılmıştır ve kendini çok beğeniyordur." Bu tarz önyargılara karşılık çalışmalar ne diyor dersiniz?

Partner ile Açık İletişim Kurmak

Partnerinizle bazı konuları konuşmaktan kaçındığınızı ya da konuşmayı ertelediğinizi hissediyor musunuz? Çözümü yazımızda bulabilirsiniz.

Zor Dönemlerde Başarılı Olmak

Zor dönemlerde başarılı olmak belirsizliğe ve yeni tecrübelere açık, değişen şartlara uyumlu olmamızla bağlantılı olabilir.

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmak

Cinsellik çoğu insana göre konuşulması zor bir konu. Hele de karşınızdaki zor sorular soran bir çocuksa… Peki ya bu durumu nasıl yönetmeli?

Ya partnerimle sevgimizi farklı şekilde gösteriyorsak?

Sevgimizi göstermenin tek bir yolu olmak zorunda mı? Yoksa herkes aşkını nasıl isterse öyle mi yaşar? Peki bunların ilişkimize etkisi ne?

Karantina Sürecini Partnerden Ayrı Geçirmek

Pandeminin getirdiği kaygı ve stresin üstüne bir de partnerinizden mi ayrısınız? İlişkinizi olumlu bir şekilde sürdürmeniz için öneriler hazırladık.

Koronavirüs Kaygısıyla Baş Etmenin 4 Yolu

Sosyal izolasyon koronavirüsten korusa da psikolojik zararlar yarattıyor. Yalnızlıktan korunmak için deneyebileceğimiz farklı yollar var.

Mesajlaşırken neler söylenmemeli?

Mesaj ve yüz yüze konuşma arasında iletişimi ciddi şekilde etkileyen farklar bulunuyor. Peki bu farklar neler ve nelere dikkat etmeliyiz?

Babalar Çocukları İçin Ne Yapabilir?

Anneler bir şekilde annelik sürecine daha çabuk adapte olurken babalar bu sürece alışmak için ne yapmalı? İşte yeni babalara tavsiyeler!

Yabancılarla kısa etkileşimler bile bize iyi geliyor.

Her sabah kahve aldığınız cafede birileriyle sohbet etmek ya da hiç tanımadığınız birine selam vermek gününüzü güzelleştirebilir desek?

İletişimi Kesmek Problemleri Çözer Mi?

Partnerinizle konuşmayarak onu cezalandırmaya çalıştığınız oldu mu? Sessiz muamele, partnere ve ilişkiye ciddi zararlar veriyor.

Çocuk İstismarı Nedir, Nelere Yol Açabilir?

Çocuk istismarı, çocuk için yıkıcı etkilere sahip olabiliyor. Üstelik bu zarar sadece fiziksel değil, psikolojik olarak çocuğu etkiliyor.

Kadınların Cinselliği - G Noktası ve Boşalma

G noktası nedir? Kadınların cinsellik tecrübesini nasıl etkiliyor? Kadınların boşalması nasıl gerçekleşiyor? Cevaplar yazımızda!

Bir Dargın Bir Barışık: Gelgitli İlişkiler

Bir gün harika, ertesi gün toksik... Gelgitli ilişkilerin bir günü diğerine uymuyor. Bu ilişkiler partnerlere büyük zarar verebiliyor.

Kadınlar Mastürbasyon Yapar Mı?

Mastürbasyon halen büyük oranda tabu olarak görülen bir konu ancak kadınların kendi cinselliklerini keşfetmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Bebekler kendileriyle bebekçe konuşulmasını istiyor!

Herkes aynı dili konuşmak ister! Bebeğinizle onun dilinden konuşmanızın aslında bebeğinizin hoşuna gidebileceğini biliyor muydunuz?

Bağlanma Stilleri ve Seks

Bağlanma stillerimiz hayatımızın birçok alanını derinden etkiliyor. Buna cinsellik deneyimi ve cinsellikten alınan tatmin de dahil.