Cinsel Fanteziler Hakkında Konuşmak

Sena Sadi

Cinsel Fanteziler Hakkında Konuşmak

Bon Vivant - Joseph Lorusso

Ergenlik döneminde başlayan ve yaş ilerledikçe şekillenen cinsel fanteziler; kişinin yetiştiği kültürden, sosyal çevreden, filmlerden veya pornolardan gördüğü cinsel arzu ve eylemlerin ortalaması ile oluşuyor. Bu nedenle fanteziler ve arzular kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.


Herkes cinsel fantezilere sahip midir?

Cinsel fantezi ve arzuların hemen hemen herkesin sahip olduğu şeyler olduğu bulunuyor. 2018 yılında yapılan bir araştırmada, 18-57 yaş arasındaki katılımcıların %97’si cinsel fantezilere sahip olduklarını belirtiyorlar. Aynı araştırmada katılımcıların fantezileri arasında büyük bir benzerlik olduğu ortaya çıksa da katılımcıların yorumlarına bakıldığında kendi fantezilerinin başkalarında olmadığını ve bu konuda azınlıkta olduklarını düşündükleri görülüyor. Özetle, birçoğumuz cinsel fanteziler kuruyoruz ve bu fanteziler benzerlik gösterebiliyor. Ancak fantezilerimizin sadece kendimize özgü olduğunu düşündüğümüz için bu konuda konuşmakta zorlanabiliyoruz.

Kendi fantezilerimiz hakkında yargılayıcı olmak çok kolay, bu yüzden onlar hakkında düşünürken fantezilerin normal ve sağlıklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Fantezilerin yeni şeyler keşfetmenin, kendimize meydan okumanın ve hayatımıza heyecan ve çeşitlilik katmanın eğlenceli bir yolu olduğu düşünülüyor.

Cinsel fanteziler ve arzular hakkında konuşmak ve bunları partnerimizle paylaşmak konusunda farklılıklar gösterebiliyoruz. Bazılarımız fantezilerini konuşmak konusunda açık olabiliyorken bazılarımız fantezilerini kendine saklamayı tercih edebiliyor. Bu noktada içinde yetiştiğimiz toplumun ve kültürün etkisi önem gösteriyor.

Cinsel Fanteziler ve Kültür

Cinsel fanteziler hakkında konuşmak bazı toplumlarda yetişen bireyler için rahat olabiliyorken bazı toplumlarda cinsellik konusunda paylaşım yapmak tabulaştırılabiliyor. Bu durumda bazı sorular ortaya çıkıyor:

  • Cinsel fantezileri konuşabilen toplumlar ile konuşmaktan rahatsız olan toplumlar arasında bir fark gözlemleniyor mu?
  • Toplumlar arasındaki bu farklılıklar bireylerin kendilerini açık bir şekilde ifade etmelerinde bir rol oynuyor mu?
Bu toplumlar arasındaki en önemli farklardan birinin kültürün etkisi olduğu gözlemleniyor. Yapılan bir araştırmada kişilerin kendilerini açık bir şekilde ifade etmelerinin kültürlere göre değişiklik gösterdiği bulunuyor. Cinsellik konusunda kişinin kendisini açık bir şekilde ifade etmesi, cinselliği hakkındaki bilgileri başkalarıyla şeffaf bir şekilde paylaşması demek olduğu için bu konuda kendilerini açabilen kişilerin cinsel fanteziler hakkında konuşma konusunda da daha rahat oldukları görülüyor.

Batı'daki insanlar genellikle cinsellik konusunda daha samimi bir şekilde kendilerini açabiliyorlar. Örneğin Amerikalılar’ın; Japonlar, Çinliler ve Tayvanlılar’a kıyasla kendilerini daha açık bir şekilde ifade edebildikleri görülüyor. Bu toplumlarda görülen kültürler, erkek ve kadınların kendilerini açmaları konusundaki rahatlıklarını da şekillendiriyor. Örneğin, Japon toplumundaki kadınların, erkeklere göre kendilerini daha az ifade ettikleri görülürken Kuzey Amerika'da kadınlar erkeklere kıyasla kendilerini daha fazla ifade ediyorlar. Bu durum; Asya’daki kültürlerden gelen insanların daha derin paylaşımlarda bulunma ihtiyacı duyması ile açıklanabiliyor. Bunun yanı sıra, Amerikalılar paylaşımların içeriğinin değil sıklığının daha fazla olmasına önem veriyorlar.

Asyalı Amerikalılar’a bakıldığında ise Asyalı olmayan akranlarına kıyasla kendilerini açık bir şekilde ifade etme konusunda daha fazla çekindikleri ve karşılıklı etkileşimleri sırasında kendilerini daha fazla kısıtladıkları görülüyor. Cinsel yaşam hakkındaki iletişim Amerikalılar arasında iyi ve tatmin edici bir cinsel hayat için büyük ölçüde önem taşısa da farklı etnik kökenlerden kişiler için bu durum farklılık gösterebiliyor.

Yapılan araştırma sonucunda da görüldüğü üzere cinsel fanteziler hakkında konuşabilmek, kişiler arasında farklılık gösterebiliyor. Bu farklılıkların temelinde ise kişinin yetiştiği kültürün etkisi ve buna bağlı olarak kişinin kendisini açık bir şekilde ifade edebilmesi yatıyor. Dolayısıyla cinsel fantezilerimizi paylaşıp paylaşmama konusunda da bireysel farklılıklarımız olmasının ve çevremizdeki insanlardan farklı tutumlara sahip olmamızın çok doğal olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Cinsel fanteziler partnerle konuşmalı mı?Cinsel fantezilerimizi kimseyle paylaşmak zorunda değiliz. Sonuçta fantezilerimizin kendimize saklı kalmasından daha memnun olabiliriz. Eğer sizi rahatsız hissettireceğini düşünüyorsanız paylaşmak veya bu konu hakkında konuşmak zorunda değilsiniz. Fakat fantezileriniz ve arzularınız hakkında konuşmakta rahat hissediyorsanız bu durumu bir avantaja dönüştürebilirsiniz. Cinsel fanteziler sağlıklı bir cinsel yaşamı destekleyebilir. Partnerlerin cinsellik konusunda birbirlerine daha açık olmaları ve fantezi ve arzularını birbirleriyle paylaşmaları cinsellikten aldıkları zevki artırabilir. Partnerler cinsel bir aktivite sırasında nelerden keyif aldıklarını ve nasıl uyarıldıklarını birbirleriyle paylaştıklarında cinsellikten aldıkları tatmin de artacaktır. Aynı zamanda cinsel fanteziler partnerler arasındaki cinsel ve duygusal bağı da güçlendirebilir. Partnerinizin cinsel fantezileri her zaman sizin fantezileriniz ile uyuşmayabilir. Bu durumda partnerinizle beraber fikir alışverişi yaparak ortak bir noktada buluşabilirsiniz. Yeni şeyler keşfederken rahatsız olduğunuz bir durumla karşılaştığınızda partnerinizle iletişim kurmalı ve rahatsızlığınızı dile getirmelisiniz. Son olarak cinsel fanteziler hakkındaki en önemli nokta ise fantezilerin hayata geçirilmesi durumunda bunun partnerinizin rızası dahilinde olmasıdır.

[1] Bakırcı, Ç. (2014, November 15) Seks Sırasında Fantezinin Bilimi: En Yaygın Cinsel Fanteziler Hangileri? Evrim Ağacı. Retrieved from https://evrimagaci.org/seks-sirasinda-fantezinin-bilimi-en-yaygin-cinsel-fanteziler-hangileri-2985
[2] Cinsel Fanteziler. CETAD. (n.d.). https://www.cetad.org.tr/73/sik-sorulan-sorular/36/cinsel-fanteziler.
[3] MacNeil, S., & Byers, E. S. (2005). Dyadic assessment of sexual self-disclosure and sexual satisfaction in heterosexual dating couples.Journal of Social and Personal Relationships,22(2), 169-181.
[4] Mizrahi, M., Kanat-Maymon, Y., & Birnbaum, G. E. (2018). You haven’t been on my mind lately: Partner responsiveness mediates the link between attachment insecurity and sexual fantasies.Journal of Social and Personal Relationships,35(4), 440-459.
[5] Santos-Iglesias, P., Sierra, J. C., & Vallejo-Medina, P. (2013). Predictors of sexual assertiveness: The role of sexual desire, arousal, attitudes, and partner abuse.Archives of Sexual Behavior,42(6), 1043-1052.
[6] Tang, N., Bensman, L., & Hatfield, E. (2013). Culture and sexual self-disclosure in intimate relationships.Interpersona: An International Journal on Personal Relationships,7(2), 227-245.

Benzer yazılar

Aşk İksiri: Feromon

Tanıştığınız andan itibaren birine ilgi duydunuz fakat nedenini anlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Bazı kişilere ise ilk andan beri arkadaş gözüyle mi bakıyorsunuz?

Mental Sağlık Sorunları Hakkında Yanlış Bilinenler

Mental sağlık her geçen gün daha fazla konuşuluyor, daha çok insan bu konuda bilgi sahibi oluyor ancak hala birçok yanlış bilgi dolaşıyor.

Partnerle Seks Hakkında Konuşmak Cinsel Tatmini Artırıyor!

Partnerinizle cinsellik hakkında konuşmak istiyor ama nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Evcil Hayvanların DEHB Olan Çocuklara Faydaları

Evcil hayvanlar çocuklar için harika birer yakın arkadaş olabiliyor. Bu arkadaşlık DEHB’li çocuklara birçok açıdan iyi geliyor.

Seks Sonrası Melankoli

Partnerinizle çok güzel bir yakınlaşma yaşadınız, seks bitti ancak yerini bir hüzün aldı. Peki nedir bu seks sonrası yaşanan hüznün sebebi?

Toksik Ebeveynlik

Ebeveynlerimizle kurduğumuz ilişkiler kimi zaman olumlu kimi zaman zorlayıcı olabiliyor. Peki kurduğumuz bu ilişki aslında toksikse?

Seks Bağımlılığı

Aktif bir cinsel hayat seks bağımlılığı anlamına gelmiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta: Cinsel hayat sosyal hayatı olumsuz etkiliyor mu?

İnsan Cinselliğinin Temel Parçalarından Biri: Cinsel Fanteziler

Fanteziler, cinselliğin gerçek fakat bir o kadar da konuşulmayan tarafı. Bu konudaki soru işaretlerinizi giderecek bir yazı hazırladık.

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Cinsel Kimliğini Açıklamak

"Kuir" ne demek? Cinsel kimlik ve cinsel yönelimin farkı nedir? Cinsel kimliği açıklama süreci nasıl oluyor? Hepsinin yanıtı yazımızda!

Hibrit Çalışmaya Geçmenin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - 1

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Kendinize sorduğunuz bazı sorular, stresle baş etmenize yardımcı olacak.

Doğum Kontrol Hapları

Prezervatiflerden sonra adını en çok duyduğumuz korunma yöntemlerinden biri doğum kontrol hapları. Peki bu haplar gebelikten nasıl korur? Olası yan etkileri nelerdir?

Doğum Kontrol Yöntemleri: Prezervatif

En çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri prezervatif. Peki prezervatif sadece erkekler tarafından mı kullanılır? Ne denli koruyucudur?

Doğum Kontrol Yöntemleri - Yanlış Bilinenler

Birden fazla prezervatif daha mı koruyucu? Geri çekilme yöntemi her zaman işe yarar mı? Bu işin doğrusu ne?

Doğum Kontrolü Nedir?

"Korunmadan birlikte oldum, hamile kalmış olabilir miyim?" Doğum kontrol yöntemlerine dair yanlış birçok bilgi yayılıyor. Bu işin doğrusu ne?

Yaş, Memnuniyet, Cinsiyet: İlk Cinsel Deneyim

Cinselliğe dair birçok konuda olduğu gibi ilk cinsel deneyim hakkında da çok fazla yanlış "bilgi" var. Bu konuyla ilgili bilgiler yazımızda!

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocuğumla Çıplaklık Konusunda Nasıl Konuşmalıyım?

Çocuklar erken yaşlardan itibaren çıplaklık konusunda meraklı olabiliyorlar. Peki onlarla bu konuyu en doğru şekilde konuşmanın yolu nedir?

Sahtekarlık Sendromu (Imposter Syndrome) Nedir?

İç sesiniz bulunduğunuz konumu hak etmediğinizi ve oraya şans eseri geldiğinizi söylüyorsa Sahtekarlık Sendromu'ndan muzdarip olabilirsiniz.

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşulması Neden Önemli?

Çocuklarla cinsellik konuşmak bir tabu olsa da, çocukların sağlıklı bir ergenlik süreci yaşamaları için bu konu elzem bir noktada bulunuyor.

Cinsel yönelimi gizlemek neye yol açıyor?

Cinsel yönelimimiz kimliğimizin önemli parçalarından. Bu konuyu etrafımızdan gizlediğimizde hangi durumlarla karşı karşıya kaldığımızı biliyor musunuz?

Sexting - Cinsel İçerikli Mesajlaşma

Teknoloji hayatın her alanını olduğu gibi cinsellik tecrübesini de değiştiriyor. Telefonla hayatımıza giren sexting bizi nasıl etkiliyor?

Objeleştirmenin Psikolojisi

Objeleştirme özellikle kadınların, kişilikleri veya başarılarından ziyade dış görünüşleriyle değerlendirmeleri anlamına geliyor.

Korkulu kaçınmacı bağlanma cinselliğimizi de etkiliyor.

Cinsellik yaşarken her seferinde partnerinizin isteklerini ön plana mı koyuyorsunuz? Bu durum bağlanma stilinizle ilgili olabilir.

Tek çocuklar narsisizme daha mı meyilliler?

"Tek çocuk muymuş? O halde kesin şımartılmıştır ve kendini çok beğeniyordur." Bu tarz önyargılara karşılık çalışmalar ne diyor dersiniz?

İyi Bir Lider Nasıl İlişkilenir?

Ekibiyle iyi iletişim kurabilen insanlar daha başarılı liderler oluyor. Peki başka hangi faktörler liderleri başkalarından ayırıyor?

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmak

Cinsellik çoğu insana göre konuşulması zor bir konu. Hele de karşınızdaki zor sorular soran bir çocuksa… Peki ya bu durumu nasıl yönetmeli?

Porno izlemek mastürbasyon sıklığını artırır mı?

Pornografik içerikler birçok ilişkide tartışma konusu olabiliyor. Peki porno izlemek ilişkiyi ve mastürbasyon sıklığını nasıl etkiliyor?

Cinsel Akışkanlık Nedir?

Cinsel akışkanlık, son yıllarda araştırmacıların cinsel yönelimin geçici veya kalıcı olarak değişebildiğini fark etmesiyle ortaya çıktı.

Kadınları Baskılama Aracı Olarak Etiketleme

Cinsiyet rollerinin dışına çıkan kadınlar toplum tarafından ayıplanıyor ve etiketleniyor. Bu durum etiketlenen kadınları nasıl etkiliyor?

Cinselliği özgürce keşfedememek bizi nasıl etkiler?

Cinselliğin bastırılması ya da toplum baskısı çok karşılaşılan bir durum. Peki cinselliği keşfedememek nelere yol açabiliyor?

Demiseksüellik nedir?

Daha önce hiç duygularınızın olmadığı birine karşı fiziksel bir çekim de hissedemediğiniz oldu mu? Belki de demiseksüel olabilirsiniz!

Cinsellik Korkusu (Erotofobi) Nedir?

Erotofobi, diğer adıyla cinsellik korkusu, en genel anlamıyla cinselliğe dair her şeye karşı duyulan korku olarak tanımlanıyor.

Erkekler Kısa Süreli İlişkileri mi Tercih Ederler?

Erkekler kısa süreli ilişkiler kurmaya daha yatkın mıdır? Yoksa bu sadece filmlerin, kitapların bize öğrettiği bir halk efsanesi midir?

Porno İzlemek İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

Hali hazırda bir ilişkisi olan insanların porno izleme sıklığı hem kendilerinin hem de partnerlerinin ilişkiye bakışını etkileyebiliyor.

Kadınların Cinselliği - Orgazm

Kadın orgazmının tanımını, türlerini, erkek orgazmı ile benzerliklerini ve farklılıklarını bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Kadınların Cinselliği - G Noktası ve Boşalma

G noktası nedir? Kadınların cinsellik tecrübesini nasıl etkiliyor? Kadınların boşalması nasıl gerçekleşiyor? Cevaplar yazımızda!

Seks Robotları ve Sanal Gerçeklik

Teknoloji hayatın her alanını değiştirmeye devam ediyor. Seks robotları, uzak bir gelecek gibi gözükse de, hayatımızı nasıl değiştirebilir?

Kadınlar Mastürbasyon Yapar Mı?

Mastürbasyon halen büyük oranda tabu olarak görülen bir konu ancak kadınların kendi cinselliklerini keşfetmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Tokat Atmanın Çocuğa Etkileri

"Alt tarafı bir tokat!" deyip geçmeli mi? Yoksa çocukları disipline etmek için başka yöntemler mi aranmalı? Bir tokat nelere yol açabilir?

Mükemmel Bir Seks Hayatı Ulaşılmaz Değil

Cinselliğin varlığı, sıklığı ve kalitesi ilişkinin kalitesini de derinden etkiliyor. Peki, iyi bir seks yaşantısı için neler yapılabilir?

Neden Ayrılıklar Bazılarımız İçin Daha Zor?

Reddedilmenin ve ayrılığın ardından hepimiz acı çekiyoruz fakat bazılarımızın iyileşmesi daha zor oluyor. Bu farklılığa ne sebep oluyor?

Aşkın Gözü Sahiden De Kör Müdür?

Hani gözümüz ondan başkasını görmez, en mükemmel insanın o olduğunu düşünürüz ya… İşte bu, fena halde tutulduğumuzun kanıtıdır!

Bağlanma Stilleri ve Seks

Bağlanma stillerimiz hayatımızın birçok alanını derinden etkiliyor. Buna cinsellik deneyimi ve cinsellikten alınan tatmin de dahil.

Bebeklerin Tensel Temasa Olan İhtiyacı

Sevdiklerinize sarılmanın, dokunmanın ne kadar iyi hissettirdiğini bilirsiniz. İşte o temaslara bebeklerin de çok ihtiyacı var!