Bir İlişkide Seks Neden Önemlidir?

Ande Ömeroğlu

Bir İlişkide Seks Neden Önemlidir?

The Embrace - Egon Schiele

Bu yazımızda yakın ilişkilerin önemli bir boyutu olan cinsellikten ve cinselliğin romantik ilişkilerdeki rolünden bahsedeceğiz. Elbette cinsellik; bireysel ya da rastlantısal olarak, bir romantik ilişkiyle sınırlı kalınmadan da yaşanabilir. Bunun yanı sıra cinselliğin hiç yaşanmadığı romantik ilişkiler olduğunun da bilincindeyiz. Bu konularla ilgili bilgi edinmek için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.


Evrimsel olarak cinsellik, soyumuzun devamı için oldukça önemli. Buna ek olarak, araştırmalar, yetişkinler arasındaki romantik bağların gerek kurulmasında, gerekse sürdürülmesinde cinselliğin çok önemli bir yeri olduğunu gösteriyor. Örneğin, beyin görüntüleme yöntemleriyle yapılan araştırmalar, romantik aşk ile cinsel arzu esnasında benzer beyin bölgelerinin aktive olduğunu kanıtlıyor. Bu da cinsel arzunun aşkla ne kadar iç içe olabileceğinin bir göstergesi.

İnsanlar, hayvanlardan farklı olarak genellikle özel alanlarda seks yapmayı ve sonrasında birlikte uyumayı tercih ediyorlar. Buna ek olarak, çoğu memeli, tipik seks pozisyonundan farklı olarak sıklıkla yüz yüze pozisyonları tercih ediyor. Bu da cinsellik esnasında partnerlerin göz göze gelmesini sağlıyor. Tek başına bu bile partnerlerin birbirlerine olan yakınlığını artırıp kuracakları bağı teşvik edici olabiliyor. Bu tarz pozisyonlar aynı zamanda ventro-ventral (karın karına) kontağa da olanak sağlıyor. Bu kontağın partnerler arasında kurulan bağa yardımcı olduğu araştırmalarla destekleniyor. Bunların yanı sıra insanların hayvanlardan farklı olarak sadece yumurtlama dönemine yakın değil, menstrüal döngünün her evresinde seks yapabilmesi ya da yapmayı tercih etmesi aşağıda bahsedeceğimiz faktörlerin de olumlu etkisini artıran bir durum.

Özellikle ilişkilerin kurulma aşamasında beynimizin ödül sistemi (dopaminerjik sistem), partnerlerimize ait en ufak detaylarla harekete geçerek bizi onlarla fiziksel olarak yakınlaşmaya yönlendiriyor. Bize zevk vereceğini düşündüğümüz herhangi bir uyaran, örneğin güzel bir tatlı, beynimizde dopaminin salgılanmasına sebep olabiliyor. Fiziksel yakınlık da aslında kendi başına bir ödül; fakat aynı kişiyle düzenli olarak sağlanan fiziksel yakınlık, zamanla partnerimize koşullanarak ona bağlanmamıza yardımcı olabiliyor.

Cinselliğin ve özellikle de orgazmın dopaminerjik sistemi harekete geçirmesinin yanı sıra vücutta endorfin ve oksitosin salgılanmasına yol açtığını da biliyoruz. Peki bu ne demek? Endorfin bir başka ödül mekanizması olan opioderjik sistemin bir parçasıdır, sakinleştirici ve yatıştırıcıdır. Doyum ve rahatlama duygusunu hissettirir. Böylece partnerimize sadece heyecan verdiği için değil, aynı zamanda yaşattığı rahatlama ve sakinlik duygularından dolayı da koşullanmamızı sağlar. Gelelim oksitosinin buradaki rolüne: Maalesef beynimizdeki ödül sistemleri aynı zamanda çok hızlı bir şekilde alışarak zamanla o ödülden daha az zevk almamıza yol açıyor, tam da bu noktada oksitosin, dopaminerjik sistemi duyarlı hale getirerek seksin bize daha da ödül verici hale gelmesini sağlıyor. Üstelik de dopaminerjik ve opioderjik sistemlerin alışkanlık kazanma sürecini yavaşlatıyor.

Oksitosinin faydaları bununla kalmıyor tabii ki. Oksitosin, çiftlerin birbirine bağlanmasında adeta sihirli bir değnek görevi görüyor. Oksitosin salınımı, insanlara olan güvenimizi artırıp kendimizi karşımızdakine daha kolay açabilmemizi sağlıyor, bağlılık duygusunu artırıyor ve pozitif anıları zihnimizde daha çok kodlamamıza yardımcı oluyor. Bu durum partnerimizi idealize etmemize de sebep oluyor. Sarılma, okşama, seks, orgazm olma gibi yakın fiziksel kontaklar, oksitosin salınımını etkin hale getiriyor. Oksitosin, endorfinlerle birlikte cinsellik sonrasında yaşanan rahatlama hissinin temel sebeplerinden biri, bu sebeple de aslında cinsellik sonrasında partnerlerin uyuyakalması, genel kanının aksine olumsuz bir durum değildir. Hatta yaşanan deneyimin tatmin edici ve rahatlatıcı olduğunun son derece güçlü bir göstergesidir.Görüldüğü üzere, seks arzusu ilişkiye adım atılmasında ve ilişkinin devamlılığında oldukça önemli bir yere sahiptir. İlişkinin ilk dönemlerinde cinsel arzu çok daha yüksektir. Aşağı yukarı iki yıl süren romantik tutulma döneminden sonra partnerlerin birbirlerine karşı olan seks arzularında düşüş yaşanabilir. Bu son derece normal bir süreç olmakla birlikte her çiftin bu düşüşe verdiği tepki farklı olabilir. Bir ilişkide tutkunun neden azaldığını ve bu konuda yapılabilecekleri öğrenmek için bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz.

[1] Birnbaum, G. E. (2014). Sexy building blocks: The contribution of the sexual system to attachment formation and maintenance. In M. Mikulincer & P. R. Shaver (Eds.), Mechanisms of social connection: From brain to group (pp. 315-332). Washington, DC: American Psychological Association.
[2] Diamond, L. M. & Dickenson, J. (2012). The neuroimaging of love and desire: review and future directions. Clinical Neuropsychiatry, 9, 39-46.
[3] Hazan, C., & Zeifman, D. (1994). Sex and the psychological tether. In K. Bartholomew & D. Perlman (Eds.), Advance in personal relationships: Vol. 5. Attachment processes in adulthood (pp. 151-177). London: Jessica Kingsley.
[4] Insel, T. R. (1992). Oxytocin - a neuropeptide for affiliation: evidence from behavioral, receptor autoradiographic, and comparative studies. Psychoneuroendocrinology, 17, 3-35.

Benzer yazılar

Aşk İksiri: Feromon

Tanıştığınız andan itibaren birine ilgi duydunuz fakat nedenini anlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Bazı kişilere ise ilk andan beri arkadaş gözüyle mi bakıyorsunuz?

Mental Sağlık Sorunları Hakkında Yanlış Bilinenler

Mental sağlık her geçen gün daha fazla konuşuluyor, daha çok insan bu konuda bilgi sahibi oluyor ancak hala birçok yanlış bilgi dolaşıyor.

Partnerle Seks Hakkında Konuşmak Cinsel Tatmini Artırıyor!

Partnerinizle cinsellik hakkında konuşmak istiyor ama nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Evcil Hayvanların DEHB Olan Çocuklara Faydaları

Evcil hayvanlar çocuklar için harika birer yakın arkadaş olabiliyor. Bu arkadaşlık DEHB’li çocuklara birçok açıdan iyi geliyor.

Seks Sonrası Melankoli

Partnerinizle çok güzel bir yakınlaşma yaşadınız, seks bitti ancak yerini bir hüzün aldı. Peki nedir bu seks sonrası yaşanan hüznün sebebi?

Toksik Ebeveynlik

Ebeveynlerimizle kurduğumuz ilişkiler kimi zaman olumlu kimi zaman zorlayıcı olabiliyor. Peki kurduğumuz bu ilişki aslında toksikse?

Seks Bağımlılığı

Aktif bir cinsel hayat seks bağımlılığı anlamına gelmiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta: Cinsel hayat sosyal hayatı olumsuz etkiliyor mu?

İnsan Cinselliğinin Temel Parçalarından Biri: Cinsel Fanteziler

Fanteziler, cinselliğin gerçek fakat bir o kadar da konuşulmayan tarafı. Bu konudaki soru işaretlerinizi giderecek bir yazı hazırladık.

Çocuk Sahibi Olduktan Sonra İlişkiyi Canlandırmak

Birçok ebeveynin kurduğu cümle: "Çocuktan sonra birbirimizin yüzünü unuttuk!". İlişkinizi yeniden canlandırmak için ne yapabilirsiniz?

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Cinsel Kimliğini Açıklamak

"Kuir" ne demek? Cinsel kimlik ve cinsel yönelimin farkı nedir? Cinsel kimliği açıklama süreci nasıl oluyor? Hepsinin yanıtı yazımızda!

Hibrit Çalışmaya Geçmenin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - 1

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Kendinize sorduğunuz bazı sorular, stresle baş etmenize yardımcı olacak.

Doğum Kontrol Hapları

Prezervatiflerden sonra adını en çok duyduğumuz korunma yöntemlerinden biri doğum kontrol hapları. Peki bu haplar gebelikten nasıl korur? Olası yan etkileri nelerdir?

Doğum Kontrol Yöntemleri: Prezervatif

En çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri prezervatif. Peki prezervatif sadece erkekler tarafından mı kullanılır? Ne denli koruyucudur?

Doğum Kontrol Yöntemleri - Yanlış Bilinenler

Birden fazla prezervatif daha mı koruyucu? Geri çekilme yöntemi her zaman işe yarar mı? Bu işin doğrusu ne?

Doğum Kontrolü Nedir?

"Korunmadan birlikte oldum, hamile kalmış olabilir miyim?" Doğum kontrol yöntemlerine dair yanlış birçok bilgi yayılıyor. Bu işin doğrusu ne?

İlişkiniz uzun süreli olacak mı?

İlişkinizin uzun süreceğine dair işaretler olabilir mi? Sağlıklı bir ilişki hangi unsurları içerir? Neleri göz önünde bulundurmalısınız?

Yaş, Memnuniyet, Cinsiyet: İlk Cinsel Deneyim

Cinselliğe dair birçok konuda olduğu gibi ilk cinsel deneyim hakkında da çok fazla yanlış "bilgi" var. Bu konuyla ilgili bilgiler yazımızda!

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocuğumla Çıplaklık Konusunda Nasıl Konuşmalıyım?

Çocuklar erken yaşlardan itibaren çıplaklık konusunda meraklı olabiliyorlar. Peki onlarla bu konuyu en doğru şekilde konuşmanın yolu nedir?

Sahtekarlık Sendromu (Imposter Syndrome) Nedir?

İç sesiniz bulunduğunuz konumu hak etmediğinizi ve oraya şans eseri geldiğinizi söylüyorsa Sahtekarlık Sendromu'ndan muzdarip olabilirsiniz.

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşulması Neden Önemli?

Çocuklarla cinsellik konuşmak bir tabu olsa da, çocukların sağlıklı bir ergenlik süreci yaşamaları için bu konu elzem bir noktada bulunuyor.

Cinsel yönelimi gizlemek neye yol açıyor?

Cinsel yönelimimiz kimliğimizin önemli parçalarından. Bu konuyu etrafımızdan gizlediğimizde hangi durumlarla karşı karşıya kaldığımızı biliyor musunuz?

İlişkileri Boşanmaya Sürükleyen Davranışlar

İyi günde, kötü günde bir arada olmaya evet desek de gün geliyor ki ilişkiyi daha fazla sürdüremez oluyoruz. Boşanmaya ne sebep oluyor?

Sexting - Cinsel İçerikli Mesajlaşma

Teknoloji hayatın her alanını olduğu gibi cinsellik tecrübesini de değiştiriyor. Telefonla hayatımıza giren sexting bizi nasıl etkiliyor?

Objeleştirmenin Psikolojisi

Objeleştirme özellikle kadınların, kişilikleri veya başarılarından ziyade dış görünüşleriyle değerlendirmeleri anlamına geliyor.

Korkulu kaçınmacı bağlanma cinselliğimizi de etkiliyor.

Cinsellik yaşarken her seferinde partnerinizin isteklerini ön plana mı koyuyorsunuz? Bu durum bağlanma stilinizle ilgili olabilir.

Tek çocuklar narsisizme daha mı meyilliler?

"Tek çocuk muymuş? O halde kesin şımartılmıştır ve kendini çok beğeniyordur." Bu tarz önyargılara karşılık çalışmalar ne diyor dersiniz?

İyi Bir Lider Nasıl İlişkilenir?

Ekibiyle iyi iletişim kurabilen insanlar daha başarılı liderler oluyor. Peki başka hangi faktörler liderleri başkalarından ayırıyor?

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmak

Cinsellik çoğu insana göre konuşulması zor bir konu. Hele de karşınızdaki zor sorular soran bir çocuksa… Peki ya bu durumu nasıl yönetmeli?

Rızaya Dayalı Tek Eşli Olmama Hali

Tabu olarak görülen bir konu: Birden fazla partnere sahip olmak gerçekten mümkün mü? Tek eşli olmayan ilişki aslında ne demek?

Porno izlemek mastürbasyon sıklığını artırır mı?

Pornografik içerikler birçok ilişkide tartışma konusu olabiliyor. Peki porno izlemek ilişkiyi ve mastürbasyon sıklığını nasıl etkiliyor?

Cinsel Akışkanlık Nedir?

Cinsel akışkanlık, son yıllarda araştırmacıların cinsel yönelimin geçici veya kalıcı olarak değişebildiğini fark etmesiyle ortaya çıktı.

Romantik ilişkinizi gözden geçirmeli misiniz?

Romantik ilişkilerde yaşanan bazı davranışlar, ilişkinin gözden geçirilmesini gerektirebiliyor. Peki bunlar hangi davranışlar?

Kadınları Baskılama Aracı Olarak Etiketleme

Cinsiyet rollerinin dışına çıkan kadınlar toplum tarafından ayıplanıyor ve etiketleniyor. Bu durum etiketlenen kadınları nasıl etkiliyor?

Cinselliği özgürce keşfedememek bizi nasıl etkiler?

Cinselliğin bastırılması ya da toplum baskısı çok karşılaşılan bir durum. Peki cinselliği keşfedememek nelere yol açabiliyor?

Demiseksüellik nedir?

Daha önce hiç duygularınızın olmadığı birine karşı fiziksel bir çekim de hissedemediğiniz oldu mu? Belki de demiseksüel olabilirsiniz!

Cinsellik Korkusu (Erotofobi) Nedir?

Erotofobi, diğer adıyla cinsellik korkusu, en genel anlamıyla cinselliğe dair her şeye karşı duyulan korku olarak tanımlanıyor.

Erkekler Kısa Süreli İlişkileri mi Tercih Ederler?

Erkekler kısa süreli ilişkiler kurmaya daha yatkın mıdır? Yoksa bu sadece filmlerin, kitapların bize öğrettiği bir halk efsanesi midir?

Porno İzlemek İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

Hali hazırda bir ilişkisi olan insanların porno izleme sıklığı hem kendilerinin hem de partnerlerinin ilişkiye bakışını etkileyebiliyor.

Kadınların Cinselliği - Orgazm

Kadın orgazmının tanımını, türlerini, erkek orgazmı ile benzerliklerini ve farklılıklarını bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Kadınların Cinselliği - G Noktası ve Boşalma

G noktası nedir? Kadınların cinsellik tecrübesini nasıl etkiliyor? Kadınların boşalması nasıl gerçekleşiyor? Cevaplar yazımızda!

Seks Robotları ve Sanal Gerçeklik

Teknoloji hayatın her alanını değiştirmeye devam ediyor. Seks robotları, uzak bir gelecek gibi gözükse de, hayatımızı nasıl değiştirebilir?

Kadınlar Mastürbasyon Yapar Mı?

Mastürbasyon halen büyük oranda tabu olarak görülen bir konu ancak kadınların kendi cinselliklerini keşfetmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Tokat Atmanın Çocuğa Etkileri

"Alt tarafı bir tokat!" deyip geçmeli mi? Yoksa çocukları disipline etmek için başka yöntemler mi aranmalı? Bir tokat nelere yol açabilir?

İlişkide İncelik Gösterme Yolları

İçinde nezaketi, ilgiyi, sevecenliği ve anlayışı barındıran "incelik" davranışları ilişkilerin sağlığında belirleyici rol oynuyor.

Mükemmel Bir Seks Hayatı Ulaşılmaz Değil

Cinselliğin varlığı, sıklığı ve kalitesi ilişkinin kalitesini de derinden etkiliyor. Peki, iyi bir seks yaşantısı için neler yapılabilir?

Neden Ayrılıklar Bazılarımız İçin Daha Zor?

Reddedilmenin ve ayrılığın ardından hepimiz acı çekiyoruz fakat bazılarımızın iyileşmesi daha zor oluyor. Bu farklılığa ne sebep oluyor?

Aşkın Gözü Sahiden De Kör Müdür?

Hani gözümüz ondan başkasını görmez, en mükemmel insanın o olduğunu düşünürüz ya… İşte bu, fena halde tutulduğumuzun kanıtıdır!

Bağlanma Stilleri ve Seks

Bağlanma stillerimiz hayatımızın birçok alanını derinden etkiliyor. Buna cinsellik deneyimi ve cinsellikten alınan tatmin de dahil.

Bebeklerin Tensel Temasa Olan İhtiyacı

Sevdiklerinize sarılmanın, dokunmanın ne kadar iyi hissettirdiğini bilirsiniz. İşte o temaslara bebeklerin de çok ihtiyacı var!