Erkekliği Yeniden Tanımlamak: 4:44

Orhun Ogün Yücel

Erkekliği Yeniden Tanımlamak: 4:44

4:44 - Jay-Z (2017)

Rap Rap müzik popüler kültürün parçası olmaya başladığı dönemden beri geleneksel erkekliğin özelliklerini yansıtmakla eleştiriliyor. Ancak, bunun son yıllarda çok hızlı bir şekilde değiştiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Son dönemde popüler kültürde azınlıkların temsilinin ve progresif fikirlerin yoğun olduğu birçok alt kültürün de hip-hop şemsiyesi altında birleştiğini görmek mümkün. Rolling Stone gibi müzik yayınları tarafından da müzik tarihinin en önemli sanatçılarından biri olarak gösterilen Jay-Z’nin de hip-hop kültüründeki bu değişimin vücut bulmuş hali olduğunu söylemek oldukça isabetli olacaktır.


Geleneksel erkekliğin özellikleri; başarılı ve saygı duyulur gözükmeye çalışmak, aynı zamanda da feminen, korkak veya güçsüz gözükmekten kaçınmak olarak karşımıza çıkıyor. Daha ekstrem durumlarda geleneksel erkeklik; kadınların objeleştirilmesi ve homofobi ile yakından ilişkili olabiliyor. Hem hip-hop kültüründe hem de genel olarak müzikte hüküm süren bu geleneksel erkekliğin son zamanlarda birçok progresif kültürel hareketin de etkisiyle hızla kan kaybetmekte olduğunu söylemek mümkün.Sorumluluk kabul edebilmek

Neredeyse 4. yılını tamamlamak üzere olan 4:44’un içine doğduğu kültürel iklimi oldukça isabetli bir şekilde yansıttığını söyleyebiliriz. Ancak 4:44 her şeyden önce, Jay-Z’nin partneri Beyoncé’ye karşı halka açık özrü olarak değerlendirilebilir. Çiftin ilişkisinin değişimini birer yıl aralıkla yayınlanmış albüm üçlemesinde de görebiliyoruz. 2016 yılında Beyoncé’nin yayınladığı Lemonade’de aldatılmanın hissettirdiği acıdan bahsetmesi ve Jay-Z’nin 2017 yılında yayınladığı albümü 4:44’de açık bir şekilde özür dilemesiyle devam eden bu üçleme, 2018 yılında çiftin The Carters adıyla beraber yayınladığı ve “çift terapisi” olarak değerlendirdikleri albümleri EVERYTHING IS LOVE ile son buluyor. 4:44’da Jay-Z’nin kendini affettirmek için gereken ilk adımı atarak ilişkilerinde yaşadığı sorunlardaki sorumluluğunu kabul ettiğini görüyoruz.Açık olabilmek

Albümün isim şarkısı – Jay-Z’nin geç kalmış bir özür olarak tanımladığı - 4:44, sanatçının ilişkilerindeki sorunlar için Beyoncé’den ve daha öncesinde objeleştirici bir dille zarar verdiğini söylediği bütün kadınlardan özür dilemesiyle başlıyor. Çocuklarının babalarının geçmişteki davranışlarını öğreneceği günden korktuğunu söyleyen sanatçı, hayatında başına gelmiş en güzel şey olduğunu söylediği ilişkisini kaybetmemek için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu anlatıyor. Jay-Z’nin en fazla içini döktüğü albümü olan 4:44’da sevdiklerini kaybetmemek için arkasına sığındığı güçlü erkek maskesini fırlatmaya hazır olduğunu görüyoruz ki albüm boyunca farklı bağlamlarda bunu görmek mümkün. Albüm Kill Jay Z’de sanatçının bu maskesini atarak egosunu öldürüp; açık, dürüst ve güçsüz bir şekilde hayatta yaptıklarını tartışabileceğini anlatmasıyla açılıyor. Yaptığı hataların verdiği zararları gizlemeye çalışmak yerine hatalarını açıkça itiraf ederek tamir etmek için çaba sarf edeceğini belirtmesiyle kapanıyor. Sanatçının çevresinde ruh sağlığı sorunları üzerine popüler müzikte sağlıklı bir tartışma alanı açan Kendrick Lamar, SZA, Kid Cudi gibi sanatçılar olmasının da ona içini bu kadar açabilmesi konusunda cesaret verdiğini tahmin etmek yanlış olmaz. Kendisini ve duygularını daha önce hiç yapmadığı bir açıklıkla gösteren sanatçı, hayatı boyunca onu takip eden, duyguların zayıflık olduğunu düşünen erkek imajıyla da mücadele ediyor.Destek olabilmek

Smile isimli şarkıda ise Jay-Z’nin “ünlü” ve “halka açık” karakterinin başka bir yönünü daha derinden görüyoruz. Smile’da uzun süredir LGBT haklarına verdiği desteği sıkça gösteren Jay-Z’nin bu konudaki en kişisel ve açık tecrübelerinden birini dinliyoruz. Jay-Z annesinin lezbiyen olarak açılmasını desteklerken, annesinin dünyada kendisi olarak var olabilmesinden duyduğu huzuru ve annesinin mutluluğundan ona sıçrayan mutluluğu anlatıyor. Annesine destek olma şekli de Jay-Z’nin yıllar içindeki olgunlaşmasını gözler önüne seriyor. Jay-Z’nin annesi Gloria Carter da şarkının kapanışında bir monologla zarar görmekten korktuğu için yıllarca gölgelerde yaşamasını anlatıyor, hayatın olmadığın birisi gibi davranmak için çok kısa olduğunu söylüyor ve sevdiklerine bunu söylemeyi, en önemlisi de gülümsemeyi öğütlüyor.Birleşik Devletler’de Afrikalı Amerikalı kökenli bireylere karşı yapılan ırkçılık da albümde yer verilen temalardan biri. Burada da Jay-Z’nin konuyu ele alış şeklinde büyük bir değişiklik olduğunu görmek mümkün. Bu temanın en yoğun hissedildiği şarkılardan biri olan The Story of O.J. nakarat olarak Nina Simone’un dört ayrı siyahi kadının yaşadığı zorlukları anlatan Four Women isimli şarkısını kullanıyor. Jay-Z’nin müziğinde zaman zaman yer verilen siyahi erkeklerin canavarlaştırılması sorununa burada da yer verildiğini görmek mümkün. Moonlight isimli şarkı ise ilhamını En İyi Film Akademi ödülü kazanan tamamen siyahi bir kasta sahip ve LGBT temalı ilk film olan Moonlight’tan alıyor. Sanatçı, 2017 Oscar ödül töreninde Moonlight’ın kazandığı En İyi Film ödülünün bir karışıklık sebebiyle kısa bir süreliğine La La Land’e verilmesini sembolik bir an olarak değerlendiriyor ve buna paralel olarak şarkının klibi de popüler medyada azınlıkların temsiline dair mizahi bir eleştiri niteliği taşıyor. Friends dizisinin The One Where No One’s Ready isimli bölümünün Tiffany Haddish, Lakeith Stanfield, Issa Rae gibi yıldızlarla dolu bir siyahi kastla tekrar çekilmesiyle başlayan klip yönetmenin kestik diye bağırmasıyla çok daha fazlasına dönüşüyor. Jay-Z’nin üslubundaki değişimi destek olma şeklinde de görmek mümkün. Kariyerinde ilk kez dünya üzerindeki renkleri takdir etmeyi bu renkleri baskılayan gruplara saldırgan davranmaya tercih ediyor.Affedebilmek

Albüm içerisinde Jay-Z bir yandan davranışları için Beyoncé’den özür dilerken bir yandan da küçükken onu ve ailesini terk eden babasını affediyor. Sanatçı babasının adını verdiği Adnis’i, açık mektup şeklinde babalar günü hediyesi ve bir kapanış olarak görüyor. Babası ile olan ilişkisinde bir kapanış yapmanın şu anki ailesiyle olan ilişkisini de olumlu etkileyeceğini söyleyen sanatçı, insanı sevmekten alıkoyan öfkeyi serbest bırakmayı öğütlüyor. Küçükken ebeveynleri tarafından terk edilen insanların duygularının önünde duvarlar inşa ettiğini, bir daha asla aynı acıyı yaşamamak için kimseyle yakın olmamaya çalıştığını anlatıyor ve bunun çözümü olarak yüzleşmeyi gördüğünü belirtiyor.

İnsanları – kendimizi, çevremizdekileri veya kamuoyuna mal olmuş “ünlü”leri – daha yüksek standartlara tabi tuttuğumuzda bu aslında bütün toplumun da yararına oluyor. 4:44 bunun yalnızca birey odaklı bir örneği, ancak son yıllarda popüler kültürde gördüğümüz bu değişim genel olarak da buna işaret ediyor. İnsanlara hatalarını açıkça kabul edebilecekleri ve kendilerini tamir edebilecekleri bir alan sunduğumuzda bu aslında hepimizin daha iyi olabilmesine alan açıyor. Söz konusu “toksik erkeklik” olduğunda da son yıllarda müziğin her yerinde bu değişimin farklı seslerden ve hayatlardan çıkma örneklerini görebiliyoruz. Bu yazımızdaki örnekleri de içeren, erkeklik kavramını baştan tanımlayan ve anlamlandıran şarkılardan oluşan “Erkekliği Yeniden Tanımlamak” isimli oynatma listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. Eklemek istediğiniz ve unuttuğumuzu düşündüğünüz şarkı önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

Benzer yazılar

Hamlet’in Ophelia’sı ve Ophelia Sendromu

Shakespeare’in Hamlet oyunundaki Ophelia karakterini ve adını verdiği Ophelia Sendromu’nu beraber inceleyelim!

Gerçekten iyi değilsen 'iyiyim' demek yerine söyleyebileceğin 7 şey:

Hiç gelişi güzel sorulmuş bir nasılsın sorusuna iyi olmadığınız halde ‘iyiyim’ dediniz mi?

Toulouse-Lautrec’in “Yatakta” Serisi

Post-empresyonizm akımının önemli ressamlarından biri olan Toulouse-Lautrec’in “Yatakta” isimli eserler serisine birlikte bakalım!

Yanıldığımız 7 Durum

Başkalarının duygu ve düşüncelerini okumakta çoğu zaman düşündüğümüz kadar iyi değiliz. İşte sosyal etkileşimleri karmaşık bir labirent haline getirebilecek en yaygın düşünce hatalarından bazıları.

Aşkın İyileştirici Hali : Güvenli Bağlanmayı Anlatan Şarkılar

Güvenli bağlanma ile çevremizle daha yakın ilişkiler kuruyoruz. Romantik ilişkilerde güvenli bağlanmayı anlatan şarkıları derledik!

Arkadaş Ayrılığı: Friends That Break Your Heart

İngiliz sanatçı Blake yeni albümünde müzikte çok sık görmediğimiz bir tema olan arkadaşlık ilişkilerindeki ayrılıkları ele alıyor.

Partnerinize destek olamayacak kadar stresli misiniz?

Bazı faydaları olsa da genellikle stres hayatımızı ve ilişkilerimizi kötü etkiler. Stresle baş etmeye çalışmak enerjimizi zorlar, kaynaklarımızı tüketir ve partnerimize destek vermemize engel olabilir.

Ekofeminizm Nedir?

Çevresel problemler kadınların yeni politikalar geliştirmede daha aktif rol almasıyla çözülebilir mi? Kadın ve doğa arasında nasıl bir ilişki mevcut?

Kendi İçinde Gezinmek: Luke Hemmings - When Facing The Things We Turn Away From

Hayatının son 10 yılını insanların gözünün önünde geçiren sanatçı, karantina sürecinde kendisiyle olan ilişkisine odaklanıyor.

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Sürdürülebilirliğin Çekiciliği

Bireylerin dünyayı önemsemesi onları daha iyi birer partner yapabilir mi? Kimler etik yaşam standartlarını benimsemeye daha yatkın? Sorularınızın cevabı yazımızda!

Marina - Ancient Dreams in a Modern Land

Marina cinsiyetçi tutumlara ve kadın cinselliğe dair normlara eleştiriler sunuyor. Peki hangi şarkıları hangi mesajı vermek istiyor?

İçini Açamamak: şarkılarla Kaçıngan Bağlanma

İnsanların %21'inin kaçıngan bağlanma türüne sahip olduğu düşünülüyor. Peki, bunun müzikte ne gibi yansımaları var?

Herkes Gibi "Normal" Olamamak - C.R.A.Z.Y. Filmi

C.R.A.Z.Y., cinsel yönelimini keşfeden bir çocuğun ailesiyle olan ilişkisini anlatan, 1960'larda geçen bir büyüme hikayesi.

Erkekliği Yeniden Tanımlamak: 4:44

Geleneksel erkekliğin özellikleri arasında feminen ve güçsüz görünmemek yer alıyor. Jay-Z’nin albümü ise bunu değiştiriyor!

Yaş, Memnuniyet, Cinsiyet: İlk Cinsel Deneyim

Cinselliğe dair birçok konuda olduğu gibi ilk cinsel deneyim hakkında da çok fazla yanlış "bilgi" var. Bu konuyla ilgili bilgiler yazımızda!

Müzik Dinlemek Sizi Daha Zeki Ve Üretken Yapabilir Mi?

Müziğin duygularımız ve motivasyonumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Peki müziği üretkenliği arttırmak için kullanmak mümkün mü?

2020'nin Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2020'nin dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Müziğe Konu Olan Sağlıklı İlişkiler

Birçok kez bahsettiğimiz sağlıklı ilişkileri bu defa şarkılarla anlatıyoruz. Olumlu ilişkileri konu edinen şarkılar bu yazımızda.

İş Yerlerinde Cinsiyet Eşitsizliği - 1

İş yerinde cinsiyet eşitsizliği hala bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Temsil imkanı sağlansa bile kadınlar sorunlarla karşılaşıyorlar.

Gaslighting Mağduru Olabilir Misiniz?

"Hayır yanlış hatırlıyorsun.", "Öyle bir şey yaşanmadı." Bu cümleler tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse gaslighting'e uğruyor olabilirsiniz.

Sanatçı Romanları Küntslerroman Türüne İki Örnek

Bireyin olgunlaşarak bir sanatçı olmasını konu edinen roman türüne küntslerroman adı veriliyor. Sizler için bu türden iki örnek düzenledik!

Nostaljiyi Duyabilmek: Palmiyeler/Tame Impala

Müzik genel olarak çok güçlü bir nostalji kaynağı ancak bazı albümler var ki direkt olarak bu nostalji hissini ele alıyorlar.

Pop şarkılarında Toksik İlişkilenme Örnekleri

Gitme yoksa atlarım en yakın köprüden... Hepimizin bildiği o şarkılarda işlenen toksik ilişki örneklerini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!

Pandemi Döneminde İlişkilerin Değişimini Gösteren şarkılar

Hayatımızın her alanını etkileyen pandemi müzikte de yankı buluyor. Pandemi döneminde çıkan şarkılar yaşadığımız değişimi nasıl yansıtıyor?

Çocukların Ekran Alışkanlıkları ve Ebeveyn Rolü

Çocuğunuzun ekran kullanım süresi ellerinizde! Siz ekran karşısında ne kadar vakit geçiriyorsanız çocuğunuz da o oranda ekran kullanıyor.

Aşırı Düşünmeyi Nasıl Azaltabiliriz?

Birçoğumuz yoğunluğumuzun ve meşguliyetimizin arasında aşırı düşünüp kendimizi strese sokmayı başarıyoruz. Bu durumu nasıl azaltabiliriz?

Babalara şarkılar

Bu yazıda babaların çocuklarına veya çocukların babalarına yazdığı birbirinden güzel şarkıları ve o şarkıların hikayelerini bulabilirsiniz.

Türkçe şarkılarla Karşılıksız Aşk

Hiç sevginize karşılık alamadığınız oldu mu? Karşılıksız aşkı anlatan Türkçe şarkıların en güzel örnekleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Kadınları Baskılama Aracı Olarak Etiketleme

Cinsiyet rollerinin dışına çıkan kadınlar toplum tarafından ayıplanıyor ve etiketleniyor. Bu durum etiketlenen kadınları nasıl etkiliyor?

Rock Klasikleriyle Tutulmanın Semptomları

Hepimizin en az bir kez dinlediği o şarkılara bir de tutulmanın penceresinden bakın. Aşık olma deneyiminize eşlik edecek şarkılar bu yazıda!

2019'un Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2019'un dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Erken Çocuklukta Kardeşler Arası Kıskançlık

Kardeşi olanların ilk anıları kardeşlerini ne kadar kıskandığına dair olabilir. Peki bu durum ebeveynlerle olan bağlanmadan nasıl etkilenir?

"21. yüzyılın Sylvia Plath'i" Lana Del Rey

Lana Del Rey yüreklere böylesine dokunan, "Bunu nasıl yazmış?" dedirten şarkıları nasıl yazıyor dersiniz? Albüm incelemesi yazımız yayında!

Bir Dargın Bir Barışık: Gelgitli İlişkiler

Bir gün harika, ertesi gün toksik... Gelgitli ilişkilerin bir günü diğerine uymuyor. Bu ilişkiler partnerlere büyük zarar verebiliyor.

Kadınlar Mastürbasyon Yapar Mı?

Mastürbasyon halen büyük oranda tabu olarak görülen bir konu ancak kadınların kendi cinselliklerini keşfetmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Sakal tarzının çekicilikle bir ilgisi var mı?

Erkeklerin sakal miktarı, onları çekici olarak algılayıp algılamadığımızı değiştirir mi? Sakal birini gerçekten daha mı "hoş" yapar?

Bağlanma Stilleri ve Seks

Bağlanma stillerimiz hayatımızın birçok alanını derinden etkiliyor. Buna cinsellik deneyimi ve cinsellikten alınan tatmin de dahil.