Hibrit Çalışmaya Geçişin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - Part 2

Yonca Fener

Hibrit Çalışmaya Geçişin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - Part 2

Portrait of Sir Richard Thompson - Diarmuid Kelley (2015)

Birçok kuruluş ve çalışanları, bu yılın üzücü, yıkıcı ve belirsizliklerle dolu sürecinden sonra "normal çalışmaya" geri dönmeye hevesli. Yine de bu konuda karışık duygularla doluyuz. Meslektaşlarımızla yeniden bağlantı kurmak ve evden çıkmak gibi yönler için heyecan duyuyoruz ama yine de sürecin nasıl ilerleyeceğini kestirememekten dolayı gerginiz. Hibrit çalışmaya geçişin uyandırdığı kaygıyla baş etmek için kendinize sormanız gereken soruları listelediğimiz bu yazı serisinin ilk kısmında sizi, günlerinizin nasıl geçmesini istediğinizi düşünmeye itmiş ve sizi sizi strese sokan faktörleri tespit etmeye çalışmıştık. Yazımızın devamında listeye 2 soru daha ekliyoruz ve sizi bu sürece dair düşünmeye itiyoruz.


  1. Yöneticim şu anda başarıyı nasıl tanımlıyor?
Daha önceki sorularda kendi beklentileriniz üzerine bazı araştırmalar yapmıştınız. Şimdi aynı şeyi çalıştığınız şirket için yapın. Uzaktan çalışıyor olmanız yöneticilerinizi ne açıdan kaygılandırıyor? Yüz yüze olmanızı tercih etme nedenleri, kimin ne yaptığını her an görebilmeyi tercih etmeleriyle ilişkili mi? Uzaktan çalıştığınız süreçte yöneticileriniz çalışanlarının ne kadar çalıştığından ve hedeflerinin ne olduğundan emin değilse kaygılanmaları olağan.

Hibrit koşullarda kısa vadede başarı nasıl görünüyor? Bu dönemde yönetici ve çalışan gruplarının üzerinde anlaşabilecekleri başarı ölçütlerini oluşturmaları öneriliyor. Belirlenecek sınırlar ve çalışma sistemleri üzerinden net bir zaman çerçevesi içinde bir dizi hedef ve sonuç üzerine anlaşmak önemli. Böylece hibrit dönem için başarılı işin karşılığı netleşmiş ve soru işaretleri kalkmış oluyor.

Yöneticileriniz iletişim yönünden kuvvetli değillerse inisiyatif alarak başarı ölçütlerini kendiniz önerin. Hedefleri detaylandırıp nicelleştirdiğiniz bir taslak üzerinden konuşun ve belirsizliği azaltın. Hedeflerin netleştirilmesi ve iletişimin artması, yöneticilerinizin mikro yönetim yapmamasını sağlar ve uzaktan çalışma konusundaki endişenizi azaltır. Hedefler üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra, hibrit çalışmanın içinde barındırdığı uzaktan çalışma dönemleri için uyumlu olmak için mekanizmalar kurun. Bu mekanizmaların mümkün olduğunca sesli ya da görüntülü görüşmeyi barındırması faydalı olabilir. Böylece iletişimin ve duygu aktarımının daha kuvvetli olduğu bir yöntem edinilmiş oluyor.

  1. Neye değer veriyorum?
İdeal iş gününüz, stres etkenleriniz ve yöneticinizle ilgili daha odaklı sorulardan sonra, büyük resme geçebilirsiniz. Pandemi, iş hayatınızdan ne istediğinizi anlamanıza nasıl yardımcı oldu? Pandemi deneyimimiz ne olursa olsun, hepimizi değiştirdi. Şimdi kendimize dönüp düşünme zamanı. İstediğiniz şeyi savunmadan ve müzakere etmeden önce derinlere dalın, düşünün ve duygularınızı tanımlayın. Ayrıca, aynı zamanda bir yöneticiyseniz şu anda insanların bu duyguları anlamalarına yardımcı olma konusunda muazzam bir gücünüz var. Terapist Esther Perel, liderlerin ekipleri bir araya getirerek bu zor dönemden geçerken insanların kendi deneyimlerini ve sonuç olarak ekibin ortak deneyimini yansıtmalarını sağlayacak sorular sormasını tavsiye ediyor. Alıştırmamızın bir parçası olarak nelere değer verdiğinizi anlamak için bu soruları kendinize sorun.

  • Bu yıl sizi zorlayan ne oldu?
  • Bu yıl kendiniz hakkında öğrendiğiniz neler oldu?
  • Bu yılın zor anlarında kendinizi ayağa kaldırmanıza yardım eden yöntemler nelerdi?
  • Ekibinizle birlikte deneyimlediğiniz ve kesinlikle daha fazla farkında olmak, beslemek ve geliştirmek gerekeceğini düşündüğünüz güçlü noktalar nelerdi?
  • Tüm bunlardan ders alıp daha güçlü biçimde devam edebilir miyiz?
Bir düşünün. 2020 yılında, muhtemelen neredeyse bir gece içinde tamamen yeni bir şekilde çalışmayı öğrendiniz. Bunu, çocuklarınızın eğitimi evden sürerken, sevdiklerinizin sağlığı ile ilgilenirken ve korkunç bir küresel salgınla mücadele ederken yaptınız. Tanıdığınız birçok insan COVID-19 nedeniyle sağlık sorunları yaşadı. Belki kayıplar yaşadınız. Ancak hepsinin ardından bugüne geldiniz. Kendinizi takdir edin. Aynı biçimde, hibrit çalışma sistemini nasıl başarılı bir şekilde yöneteceğinizi ve size uygun biçimde nasıl çalışacağınızı kesinlikle belirleyebilirsiniz.

Aarons-Mele M. (June 8, 2021). Anxious About Hybrid Work? Ask Yourself These 4 Questions. Retrieved from: https://hbr.org/2021/06/anxious-about-hybrid-work-ask-yourself-these-4-questions

Benzer yazılar

İş Yerinde Obsesif Kompulsif Bozukluk

Takıntılı düşünceleriniz, tekrar tekrar kontrol ettiğiniz işler veya ritüelleriniz iş hayatınızda büyük problemler yaşamanıza sebep oluyor mu?

İş Kaybı Sonrası Yaşanan Yas Dönemi

Bir işe sahip olmak bize statü, öz güven ve sağlamlık getiriyor. Peki bu işi kontrolümüz dışında kaybedersek ne oluyor?

Mutsuz Olmanıza Rağmen İşinizi Neden Bırakmıyorsunuz?

Her sabah işe giderken ayaklarınız geri geri gidiyor, pazartesi günlerinden nefret mi ediyorsunuz? İşten ayrılmanın neden zor olduğu üzerine bir yazı hazırladık.

Profesyonel İş Yaşamına Dair 3 Film

Profesyonel hayat hayatımızı yakından etkiliyor. İş yaşamındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin psikolojik etkilerini konu alan 3 farklı film!

Birbiriyle Çatışan Duygular Hissetmek

Hepimiz birbiriyle çatışan duygular, düşünceler ve davranışlar içine girebiliyoruz. Peki en çok hangi konularda çatışmalı anlar yaşıyoruz?

Aşkın 6 Mil Derinliğinde Su Üstünde Kalmanın Çabası: Submarine

Bozuk bir aile yapısı içinde, ergenliğin getirdiği karakter bunalımıyla uğraşan Oliver, ebeveynlerinin evliliklerini kurtarmaya çalışıyor.

Hibrit Çalışmaya Geçişin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - Part 2

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Bu sorular yardımıyla stresle daha kolay baş edebilirsiniz.

İdeal Takım Büyüklükleri ve Sosyal Kaytarma

Kişi sayısı arttıkça verim artar mı yoksa az insanla daha verimli çalışılabilir mi? İdeal takım sayısı kaç kişidir? Cevabı yazımızda.

Bizim için Anlamlı Bir İşte Çalışıyor Olmak

Bizim için anlamlı bir işe sahip olmamız için amaçlarımızın, değerlerimizin ve zevklerimizin işimizle örtüşüyor olması gerekiyor.

Hibrit Çalışmaya Geçmenin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - 1

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Kendinize sorduğunuz bazı sorular, stresle baş etmenize yardımcı olacak.

İş Yerinde Mükemmeliyetçilik Faydalı Mı Zararlı Mı?

En büyük zayıflığım, mükemmeliyetçi olmam! Bir saniye, mükemmeliyetçilik olumlu ve faydalı bir özellik değil miydi? Detaylar yazımızda.

İlişkinde Kaygı Mı Duyuyorsun?

Arkadaşları beni sevecek mi? Onu çok mu bunalttım? Kaygılı biriyseniz bu düşüncelere yabancı değilsiniz. Gelin bunları yakından inceleyelim!

Karantina Sonrası İş Yerine Dönmeye Kendimizi Hazırlamak

Pandeminin etkisi giderek azalıyor. Fakat iş yerine yeniden dönme fikri kaygı uyandırıcı olabiliyor. Bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz?

İçini Açamamak: şarkılarla Kaçıngan Bağlanma

İnsanların %21'inin kaçıngan bağlanma türüne sahip olduğu düşünülüyor. Peki, bunun müzikte ne gibi yansımaları var?

Ulaşamadığımız Hedeflerle Nasıl Baş Edebiliriz?

Uzun vadeli ve ulaşılması güç hedefleri gerçekleştirme çabası, her zaman başarıyla sonuçlanmaz. Başarısızlık durumunda ne yapabilirsiniz?

Doğum Kontrolü Nedir?

"Korunmadan birlikte oldum, hamile kalmış olabilir miyim?" Doğum kontrol yöntemlerine dair yanlış birçok bilgi yayılıyor. Bu işin doğrusu ne?

İş yerinde ağlıyor musunuz? Sorun değil!

İş yerinde ağlamak zayıflık belirtisi olarak görülebiliyor. Halbuki bazen yapmamız gereken savunmasızlığımızı kabul etmek oluyor.

İş Mülakatlarında Sormanız Gereken Sorular

İş mülakatlarında sorulan sorulara verilen cevaplar ne kadar kritik olsa da fırsatınız olduğunda sizin de sorabileceğiniz sorular bulunuyor!

İş Yerindeki Zorbayı Tanımak ve Onunla Baş Etmek

İş yerindeki zorbayı tanımak ve bu konuda bir çözüm üretmek için uzmanlar tarafından önerilen Y.A.S.A. adımları nelerden oluşuyor?

İş Yerinde Mobbing'e Uğradığınızı Gösteren 5 İşaret

İş yerinde psikolojik taciz anlamına gelen mobbing, kurumsal hayattaki ciddi problemlerden biri. Mobbing'i gösteren işaretler neler?

Kariyer Seçiminiz ile İlgili Çok Düşündüğünüzün 5 Kanıtı

"Ya seçimlerimden pişmanlık duyarsam?", "Ya bu iş bana uygun değilse?" Kariyerinizi düşünmek uyumanıza engel olmaya başlamış olabilir.

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çalışanlarla Ruh Sağlığı Hakkında Konuşmak

Ruh sağlığı hassas bir konu ve hele de iş yerinde bununla ilgili konuşmak kolay olmayabilir. Bu yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

Hedeflerinizi Gerçekleştirebilmek İçin 8 İpucu

Her yılbaşında, doğum gününde yapılan o planlar. Kaçı gerçeğe dönüşüyor? Hedeflerinizi fethetmek için ipuçları yazımızda!

Ebeveynlik Stilleri

Çocuğunuzun davranışlarını ne ölçüde kontrol ettiğiniz ve ihtiyaçlarına ne kadar duyarlı olduğunuz ebeveynlik stilinizi belirliyor. Nasıl?

İş Hayatındaki Bilişsel Hataları Azaltmak Mümkün mü?

İş yerlerinde gün içinde birçok hataya şahit oluyoruz. Bunlardan bazıları bilişsel kaynaklı oluyor. İşte bu durumun bazı sebepleri…

Manipülasyonla Nasıl Baş Edebiliriz?

Manipülasyon hepimizin yapabildiği ya da maruz kalabildiği bir davranış. Peki sık sık karşılaştığımız bu davranışla nasıl baş edebiliriz?

İş Yerinde Stresle Nasıl Baş Ederiz?

Stres hayatın her alanı gibi iş hayatını deneyimleme şeklimizi de belirleyen bir duygudur. İş hayatında stresle nasıl mücadele edebiliriz?

Evrimsel Bakış Açısıyla Arkadaşlık

Arkadaşlarımız seçtiğimiz kardeşlerimiz olabiliyorsa ne mutlu bize! Bu yazımızda arkadaş edinmeyi ve arkadaşlık sürdürmeyi inceliyoruz.

Tutkuyla yapılan işler tükenmişlikle sonuçlanabilyor.

"Beni bıraksalar günde 24 saat çalışırım." mı diyorsunuz? İşiniz hayatınız mı olmuş durumda? Tükenmişlik sendromuna bir göz atmalısınız.

Pandemide Evden Çalışan Ebeveynler İçin 7 Öneri

Eşiniz ve çocuklarınız bir yanda; işlerin biriktiği bilgisayarınız öbür yanda… Pandemi döneminde ebeveynlik önerilerimiz yazımızda!

Aşırı Düşünmeyi Nasıl Azaltabiliriz?

Birçoğumuz yoğunluğumuzun ve meşguliyetimizin arasında aşırı düşünüp kendimizi strese sokmayı başarıyoruz. Bu durumu nasıl azaltabiliriz?

Evde İş ve İlişki Dengesi Nasıl Kurulur?

Pandemiyle beraber birçoğumuzun işleri de eve taşındı ve bu durum zaten kurması zor olan iş-hayat dengesini daha da zorlaştırmış görünüyor.

Yakın İlişkilerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

Stresli bir iş gününden sonra partnerimize dert yanmak, onun cümleleriyle motive olmak… Sağlıklı ilişkilerimiz kariyerimizi nasıl etkiliyor?