Hibrit Çalışmaya Geçişin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - Part 2

Yonca Fener

Hibrit Çalışmaya Geçişin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - Part 2

Portrait of Sir Richard Thompson - Diarmuid Kelley (2015)

Birçok kuruluş ve çalışanları, bu yılın üzücü, yıkıcı ve belirsizliklerle dolu sürecinden sonra "normal çalışmaya" geri dönmeye hevesli. Yine de bu konuda karışık duygularla doluyuz. Meslektaşlarımızla yeniden bağlantı kurmak ve evden çıkmak gibi yönler için heyecan duyuyoruz ama yine de sürecin nasıl ilerleyeceğini kestirememekten dolayı gerginiz. Hibrit çalışmaya geçişin uyandırdığı kaygıyla baş etmek için kendinize sormanız gereken soruları listelediğimiz bu yazı serisinin ilk kısmında sizi, günlerinizin nasıl geçmesini istediğinizi düşünmeye itmiş ve sizi sizi strese sokan faktörleri tespit etmeye çalışmıştık. Yazımızın devamında listeye 2 soru daha ekliyoruz ve sizi bu sürece dair düşünmeye itiyoruz.


  1. Yöneticim şu anda başarıyı nasıl tanımlıyor?
Daha önceki sorularda kendi beklentileriniz üzerine bazı araştırmalar yapmıştınız. Şimdi aynı şeyi çalıştığınız şirket için yapın. Uzaktan çalışıyor olmanız yöneticilerinizi ne açıdan kaygılandırıyor? Yüz yüze olmanızı tercih etme nedenleri, kimin ne yaptığını her an görebilmeyi tercih etmeleriyle ilişkili mi? Uzaktan çalıştığınız süreçte yöneticileriniz çalışanlarının ne kadar çalıştığından ve hedeflerinin ne olduğundan emin değilse kaygılanmaları olağan.

Hibrit koşullarda kısa vadede başarı nasıl görünüyor? Bu dönemde yönetici ve çalışan gruplarının üzerinde anlaşabilecekleri başarı ölçütlerini oluşturmaları öneriliyor. Belirlenecek sınırlar ve çalışma sistemleri üzerinden net bir zaman çerçevesi içinde bir dizi hedef ve sonuç üzerine anlaşmak önemli. Böylece hibrit dönem için başarılı işin karşılığı netleşmiş ve soru işaretleri kalkmış oluyor.

Yöneticileriniz iletişim yönünden kuvvetli değillerse inisiyatif alarak başarı ölçütlerini kendiniz önerin. Hedefleri detaylandırıp nicelleştirdiğiniz bir taslak üzerinden konuşun ve belirsizliği azaltın. Hedeflerin netleştirilmesi ve iletişimin artması, yöneticilerinizin mikro yönetim yapmamasını sağlar ve uzaktan çalışma konusundaki endişenizi azaltır. Hedefler üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra, hibrit çalışmanın içinde barındırdığı uzaktan çalışma dönemleri için uyumlu olmak için mekanizmalar kurun. Bu mekanizmaların mümkün olduğunca sesli ya da görüntülü görüşmeyi barındırması faydalı olabilir. Böylece iletişimin ve duygu aktarımının daha kuvvetli olduğu bir yöntem edinilmiş oluyor.

  1. Neye değer veriyorum?
İdeal iş gününüz, stres etkenleriniz ve yöneticinizle ilgili daha odaklı sorulardan sonra, büyük resme geçebilirsiniz. Pandemi, iş hayatınızdan ne istediğinizi anlamanıza nasıl yardımcı oldu? Pandemi deneyimimiz ne olursa olsun, hepimizi değiştirdi. Şimdi kendimize dönüp düşünme zamanı. İstediğiniz şeyi savunmadan ve müzakere etmeden önce derinlere dalın, düşünün ve duygularınızı tanımlayın. Ayrıca, aynı zamanda bir yöneticiyseniz şu anda insanların bu duyguları anlamalarına yardımcı olma konusunda muazzam bir gücünüz var. Terapist Esther Perel, liderlerin ekipleri bir araya getirerek bu zor dönemden geçerken insanların kendi deneyimlerini ve sonuç olarak ekibin ortak deneyimini yansıtmalarını sağlayacak sorular sormasını tavsiye ediyor. Alıştırmamızın bir parçası olarak nelere değer verdiğinizi anlamak için bu soruları kendinize sorun.

  • Bu yıl sizi zorlayan ne oldu?
  • Bu yıl kendiniz hakkında öğrendiğiniz neler oldu?
  • Bu yılın zor anlarında kendinizi ayağa kaldırmanıza yardım eden yöntemler nelerdi?
  • Ekibinizle birlikte deneyimlediğiniz ve kesinlikle daha fazla farkında olmak, beslemek ve geliştirmek gerekeceğini düşündüğünüz güçlü noktalar nelerdi?
  • Tüm bunlardan ders alıp daha güçlü biçimde devam edebilir miyiz?
Bir düşünün. 2020 yılında, muhtemelen neredeyse bir gece içinde tamamen yeni bir şekilde çalışmayı öğrendiniz. Bunu, çocuklarınızın eğitimi evden sürerken, sevdiklerinizin sağlığı ile ilgilenirken ve korkunç bir küresel salgınla mücadele ederken yaptınız. Tanıdığınız birçok insan COVID-19 nedeniyle sağlık sorunları yaşadı. Belki kayıplar yaşadınız. Ancak hepsinin ardından bugüne geldiniz. Kendinizi takdir edin. Aynı biçimde, hibrit çalışma sistemini nasıl başarılı bir şekilde yöneteceğinizi ve size uygun biçimde nasıl çalışacağınızı kesinlikle belirleyebilirsiniz.

Aarons-Mele M. (June 8, 2021). Anxious About Hybrid Work? Ask Yourself These 4 Questions. Retrieved from: https://hbr.org/2021/06/anxious-about-hybrid-work-ask-yourself-these-4-questions

Benzer yazılar

Tutkuyla yapılan işler tükenmişlikle sonuçlanabilyor.

"Beni bıraksalar günde 24 saat çalışırım." mı diyorsunuz? İşiniz hayatınız mı olmuş durumda? Tükenmişlik sendromuna bir göz atmalısınız.

Duygusal Zekamızı Nasıl Geliştirebiliriz?

Duygusal zeka son dönemlerde özellikle profesyonel çevrelerde sıkça karşımıza çıkıyor. Peki, bu duygusal zeka nedir ve nasıl geliştirilir?

Evde İş ve İlişki Dengesi Nasıl Kurulur?

Pandemiyle beraber birçoğumuzun işleri de eve taşındı ve bu durum zaten kurması zor olan iş-hayat dengesini daha da zorlaştırmış görünüyor.

İş Hayatındaki Bilişsel Hataları Azaltmak Mümkün mü?

İş yerlerinde gün içinde birçok hataya şahit oluyoruz. Bunlardan bazıları bilişsel kaynaklı oluyor. İşte bu durumun bazı sebepleri…

İş Yerindeki Çeşitliliği Verimli Hale Getirebilmek

Farklı insanların çalışması şirketlerin geniş kitlelere hitap etmesini sağlıyor. Ancak bu insanların birlikte çalışması kolay olmayabiliyor.

Liderlerin Yaptığı 5 Basit Hata ve Çözümleri

Liderler de hata yapar elbet! Bazen yaptıklarının farkında bile olmayabilirler. İşte bilinçsizce yapılan bu hatalardan beşi!

Manipülasyonla Nasıl Baş Edebiliriz?

Manipülasyon hepimizin yapabildiği ya da maruz kalabildiği bir davranış. Peki sık sık karşılaştığımız bu davranışla nasıl baş edebiliriz?

Nasıl Daha İyi Sanal Bağlantılar Kurarız?

İşlerimizi evden yürütürken sosyalleşmek için sanal bağlantılar kurmamız gerekiyor. Peki bu bağlantılar nasıl daha anlamlı kılınabiliyor?

Sağlıklı Bir İş-Yaşam Dengesi Kurabilmek

Sağlıklı bir iş-yaşam dengesi kurmanın ve sürdürmenin zorluğu karakter özelliklerimize göre değişkenlik gösterebiliyor.

Pandemide Evden Çalışan Ebeveynler İçin 7 Öneri

Eşiniz ve çocuklarınız bir yanda; işlerin biriktiği bilgisayarınız öbür yanda… Pandemi döneminde ebeveynlik önerilerimiz yazımızda!

Tükenmişlik Hissiyle Nasıl Baş Edebiliriz?

Birçoğumuz dönem dönem hiçbir şey yapamayacak ve yapmak istemeyecek kadar tükenmiş hissederiz. Peki, bu hisle nasıl mücadele edilebilir?

Uzaktan Çalışma Rehberi

Uzaktan çalışmak ilk bakışta iş yerinden çalışmaya göre çok daha kolay gözükse de uzaktan iş-hayat dengesini kurmak çok daha zor olabiliyor.

Zor Dönemlerde Kimler Daha Başarılı Olur?

Birçok insanın sorun olarak gördüğü zor dönemleri nasıl fırsatımıza çevirebiliriz, kimler bu dönemlerden başarıyla çıkar?

İş Hayatında İltifat ve Övgülerin Etkisi

İçten gelen iltifat ve övgüler bütün iletişim alanlarında olduğu gibi iş hayatında da iki taraf için de olumlu sonuçlar sağlayabilir.

Çalışanları Motive Etmenin 10 Yolu

Bir lider olarak çalışanlarınızın motivasyonunu artırmanıza ve korumanıza yardımcı olacak 10 öneri için bu yazımızı okuyabilirsiniz!

İş Ortamında İletişim Becerilerini Geliştirmek İçin 4 İpucu

Dinlemek, iş arkadaşlarımızın duygularını okuyabilmek ve kendimizin farkında olmak iş yerinde daha iyi iletişim kurmamıza yardımcı olabilir.

İş Yerinde Toksik Bir İlişkinin İçinde Olabileceğinizi Gösteren 5 İşaret

Bir iş ilişkinizde kendiniz olamadığınızı veya iş yerinizde dışlandığınızı hissediyorsanız toksik bir ilişkiden muzdarip olabilirsiniz.

Kariyer Seçiminiz ile İlgili Çok Düşündüğünüzün 5 Kanıtı

"Ya seçimlerimden pişmanlık duyarsam?", "Ya bu iş bana uygun değilse?" Kariyerinizi düşünmek uyumanıza engel olmaya başlamış olabilir.

Yakın İlişkilerimiz Kariyerimizi Nasıl Etkiliyor?

Stresli bir iş gününden sonra partnerimize dert yanmak, onun cümleleriyle motive olmak… Sağlıklı ilişkilerimiz kariyerimizi nasıl etkiliyor?

Doğum Sonrası İşe Dönüş

Doğum izni sonrasında işe geri dönüşte adaptasyon sorunları yaşamak oldukça yaygın. Peki bu durumla nasıl baş edebiliriz?

İş Yerinde Mobbing'e Uğradığınızı Gösteren 5 İşaret

İş yerinde psikolojik taciz anlamına gelen mobbing, kurumsal hayattaki ciddi problemlerden biri. Mobbing'i gösteren işaretler neler?

İş Yerindeki Zorbayı Tanımak ve Onunla Baş Etmek

İş yerindeki zorbayı tanımak ve bu konuda bir çözüm üretmek için uzmanlar tarafından önerilen Y.A.S.A. adımları nelerden oluşuyor?

İş Hayatında Toksik İlişkiler - The Assistant Filmi

İş hayatı toksik ilişkiler barındırabiliyor ve bu ilişkiler bize kendimizi sorgulatabiliyor.

İş Mülakatlarında Sormanız Gereken Sorular

İş mülakatlarında sorulan sorulara verilen cevaplar ne kadar kritik olsa da fırsatınız olduğunda sizin de sorabileceğiniz sorular bulunuyor!

İş yerinde ağlıyor musunuz? Sorun değil!

İş yerinde ağlamak zayıflık belirtisi olarak görülebiliyor. Halbuki bazen yapmamız gereken savunmasızlığımızı kabul etmek oluyor.

İş yerinde "Ghosting" Mağduru Olmak ve Bununla Başa Çıkmak

Romantik ilişkilerden aşina olduğumuz "ghosting", yani bir hayalet gibi birden yok olma durumu, kurumsal ilişkilerde nasıl karşımıza çıkıyor?

Ulaşamadığımız Hedeflerle Nasıl Baş Edebiliriz?

Uzun vadeli ve ulaşılması güç hedefleri gerçekleştirme çabası, her zaman başarıyla sonuçlanmaz. Başarısızlık durumunda ne yapabilirsiniz?

İşten Ayrıldım! Bununla Nasıl Başa Çıkacağım?

İşten ayrılmak da bir kayıp. Bu yüzden olumsuz duygular hissetmemiz çok doğal. İşte bu süreci kolaylaştırmak için yapılabilecekler!

Karantina Sonrası İş Yerine Dönmeye Kendimizi Hazırlamak

Pandeminin etkisi giderek azalıyor. Fakat iş yerine yeniden dönme fikri kaygı uyandırıcı olabiliyor. Bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz?

Mentorluk Yapmanın Mentorlere Faydaları

Mentorluk yapmak, sadece yönlendirdiğiniz kişiye değil size de fayda sağlar. Mentorluğun faydaları üzerine okumak için tıklayın.

İş Yerinde Mükemmeliyetçilik Faydalı Mı Zararlı Mı?

En büyük zayıflığım, mükemmeliyetçi olmam! Bir saniye, mükemmeliyetçilik olumlu ve faydalı bir özellik değil miydi? Detaylar yazımızda.

Hibrit Çalışmaya Geçmenin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - 1

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Kendinize sorduğunuz bazı sorular, stresle baş etmenize yardımcı olacak.

Bizim için Anlamlı Bir İşte Çalışıyor Olmak

Bizim için anlamlı bir işe sahip olmamız için amaçlarımızın, değerlerimizin ve zevklerimizin işimizle örtüşüyor olması gerekiyor.

İdeal Takım Büyüklükleri ve Sosyal Kaytarma

Kişi sayısı arttıkça verim artar mı yoksa az insanla daha verimli çalışılabilir mi? İdeal takım sayısı kaç kişidir? Cevabı yazımızda.

Bağlanma Stilleri İş Hayatında Kendini Nasıl Gösteriyor?

Genellikle ebeveyn ilişkileri ve romantik ilişkiler bağlamında incelediğimiz bağlanma stillerinin iş hayatına yansımaları nasıl oluyor?

İş Hayatında Minnettarlık Duygusu

İş hayatındaki minnettarlık, çalışanların motivasyonunu ve iş yerinin verimini artırıyor. Peki bu konuda neler yapılabilir?

Profesyonel İş Yaşamına Dair 3 Film

Profesyonel hayat hayatımızı yakından etkiliyor. İş yaşamındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin psikolojik etkilerini konu alan 3 farklı film!

Mutsuz Olmanıza Rağmen İşinizi Neden Bırakmıyorsunuz?

Her sabah işe giderken ayaklarınız geri geri gidiyor, pazartesi günlerinden nefret mi ediyorsunuz? İşten ayrılmanın neden zor olduğu üzerine bir yazı hazırladık.

İş Kaybı Sonrası Yaşanan Yas Dönemi

Bir işe sahip olmak bize statü, öz güven ve sağlamlık getiriyor. Peki bu işi kontrolümüz dışında kaybedersek ne oluyor?

İş Yerinde Obsesif Kompulsif Bozukluk

Takıntılı düşünceleriniz, tekrar tekrar kontrol ettiğiniz işler veya ritüelleriniz iş hayatınızda büyük problemler yaşamanıza sebep oluyor mu?