Regl Nedir?

Büşra Kösem

Regl Nedir?

Menstruation on The Rocks- Brian Sims

Çocukların yetişkinleri izleyerek öğrendiğinden önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Uzun yıllardır mahrem ve ayıp olarak görüldüğünden menstrüasyon yani regl, çocukların bilgilendirilmediği ya da kimi zaman çocuklara yalan söylenen konulardan biri oluyor. Örneğin, çocuklar evde ped veya tampon gibi nesnelerle karşılaşabiliyor ve bu nesnelerin ne olduğunu anlamlandıramıyorlar. Yetişkinlere sormaları durumunda ise kimi zaman küçük yalanlarla karşılaşabiliyorlar.


Toplumun öğrettiğinin aksine regl olmak ayıp ya da gizlenecek bir durum değil. Regl, rahim sahibi kişilerde ergenlik döneminde başlayan basit bir tabirle hormon kaynaklı bir kanama olarak karşımıza çıkıyor. Peki regl çocuklarla nasıl konuşulmalı?

Bu konudaki ilk adım, bir yetişkin olarak sizin regl konusundaki bilgilerinizin güncelliğini ve geçerliliğini teyit etmeniz olacaktır. Çocuğunuza regli yukarıda bahsedildiği şekilde, rahim sahibi kişilerin tecrübe ettiği hormon kaynaklı bir olay olarak anlatabilirsiniz. Bu süreçte regl ürünlerinin kullanımlarından bahsedilmesi de faydalı olabilir. Kendinizi rahat hissetmiyorsanız ergenlik dönemi ve regl süreci hakkında çocuğunuzu bilgilendirmek için aile hekiminizden destek isteyebilirsiniz. Burada en önemli nokta çocuğun doğru bir şekilde bilgilendirilmiş olması.

Menstrüasyon ile ilgili önemli konulardan biri de hemen öncesinde tecrübe edilebilen huzursuzluklar oluyor. Orijinal ismi Premenstrüel Sendrom (PMS) olan menstrüasyon (regl) öncesi sendromu, menstrüasyon öncesinde gerçekleşen fiziksel ve duygusal değişikliklerin birleşimi olarak yaşanıyor. Duygusal etkilerinden dolayı kimi insanda olduğundan daha çalkantılı bir duygusallık olarak karşılık bulabiliyor. Böylece kişi sabah çok mutlu uyanmış da olsa bir süre sonra kendisini rahatsız ve öfkeli hissedebiliyor. Fiziksel olarak ise şişkinlik ve ağrı yaşayabiliyor.

Özellikle ergenlik döneminin başları, kişilerin kendi reglleri üzerinde yeterince bilgiye sahip olmadıkları dönemler oluyor. Bu nedenle, ergenliğin ilk dönemlerinde karşılaşılan menstrüasyon öncesi sendromu kişilerin kafasını karıştırabiliyor. Araştırmalar menstrüasyon gören kişilerin yaklaşık %30’unun bu sendroma sahip olduğunu söylüyor.

[1] Derman, O., Kanbur, N. Ö., Tokur, T. E., & Kutluk, T. (2004). Premenstrual syndrome and associated symptoms in adolescent girls. European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology, 116(2), 201-206.
[2] Niz, E. S. (2017, June 19). 9 ways to prepare your daughter for her first period (and make sure it doesn't suck). Parents. Retrieved from https://www.parents.com/kids/development/puberty/how-to-prepare-your-daughter-for-her-first-period-and-make-sure-it-doesnt/.
[3] Premenstrual syndrome (PMS). (2020, February 7). Mayo Clinic. Retrieved from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premenstrual-syndrome/symptoms-causes/syc-20376780
[4] Miller, R. R. (Ed.). (2018, October). Talking to your child about periods. KidsHealth. Retrieved from https://kidshealth.org/en/parents/talk-about-menstruation.html
[5] Wilson, D. R. (2020, July 31). PMS supplements: 7 options for mood swings and other symptoms. Healthline. Retrieved from https://www.healthline.com/health/pms-supplements
[6] Periods. (2021, April 27). Raising Children Network. Retrieved from https://raisingchildren.net.au/pre-teens/development/periods-hygiene/periods
[7] Sheehan, J. (2010, February 17). Mood Swings: PMS and Your Emotional Health. Everyday Health. Retrieved from https://www.everydayhealth.com/pms/mood-swings.aspx

Benzer yazılar

Ergenlik Döneminde İlişkiler

Hepimizin hatırlamaktan genellikle kaçındığı ergenlik yılları... Ergenlik döneminde nasıl ilişkileniyor, bu ilişkilerden neler öğreniyoruz?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Sosyal İlişkilere Etkisi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, hayatımızın her alanını olduğu gibi sosyal ilişkilerimizi de etkiliyor. Peki nasıl?

Ergenlik Döneminde Arkadaşlık

Ergenlik dönemi birçok kişinin hayatında zorlayıcı bir dönem olabiliyor. Değişen benliğimiz ile arkadaşlıklarımız da değişiyor mu?

Ergenlik Dönemi Depresyonu ve Romantik İlişkiler

Depresyonu tetikleyen etkenlerin başında yakın ilişkilerimiz geliyor. Erken ergenlik döneminde yaşanan sosyal problemler, depresyon için kuvvetli bir temel oluşturuyor.

Cezalandırılmadan kaçan ergenler daha çok sır saklıyor.

Ergenlerin ebeveynlerinden sır saklamalarının başlıca nedenleri cezalandırılmaktan kaçmak ve ebeveynleriyle olan ilişkilerini korumak oluyor.

Ergenlikte Kimlik Oluşumu ve Arkadaşlıklar

Ergenlikte kişiler ebeveynlerinin çocukları olmaktan çıkıp bir birey olma yolculuğuna başlarlar. İşte bu dönemde kimlikleri oluşur!

Ergenlik Döneminde Yeme Bozuklukları ve Beden Algısı

Ergenlik dönemi, genellikle yeme bozukluklarının gelişmeye başladığı bir dönem... Peki neden bu yaşlarda yeme bozukluğu gelişiyor?

Ergenlerde Duygusal Zeka

Ergenlik döneminin bir parçası olan duygusal gelişim ile ilgili bu yazımızda duygusal zekaya değiniyoruz!

Ergenlik Döneminde Akademik Başarı

Ergenlik döneminde akademik başarıyı etkileyen birçok faktör bulunuyor. Peki ergenlik döneminde kimler okulda daha başarılı oluyor?

Ergenlikte Spor Yapmanın Mental Sağlığa Etkileri

Ergenlik döneminde spor yapmak kişileri mental açıdan nasıl etkiliyor? Kız çocukları depresyona daha mı meyilli?