Yakın Ebeveynlik

Çocuklar için Farkındalık Egzersizleri

Girl and Blue Water– Barbara Flowers

Farkındalık; içinde bulunduğumuz anda mevcut olma, nerede olduğumuzun ve ne yaptığımızın farkında olma ve çevremizde olup bitenlere karşı aşırı tepkili veya bunalmış hissetmemizin önüne geçen temel bir beceri olarak tanımlanıyor. Kendine bakmanın bu önemli yöntemini günlük hayatta uygulamak her zaman mümkün olmayabiliyor. Özellikle çocuklar, bu beceriyi kazanabilmek için ebeveynlerinin desteğine ihtiyaç duyuyorlar. 

Araştırmalar, anda kalmaya odaklanan farkındalık egzersizlerinin çocuklarda zorbalığın etkilerini azalttığını, dikkat eksikliği olan çocuklarda odaklanmayı geliştirdiğini, ruh sağlığına iyi geldiğini ve sosyal becerileri geliştirdiğini gösteriyor.

Çocukları bedenleriyle uyumlu hale getirmenin basit yollarını paylaştığımız bu seride, ilk olarak gözlem ve merakı teşvik eden duyu farkındalığı egzersizinden bahsedeceğiz. 

 

Örümcek Duyular Egzersizi:

Süper kahramanları içeren egzersizler, çocuklara anda kalmayı öğretme yolunda harika bir adım olabilir. Çocuğa Örümcek Adam’ın çevresindeki dünyayı anlamak ve takip edebilmek için kullandığı “Örümcek Duyuları” olduğunu söylenir. “Örümcek Adamcılık” oyununda çocuktan “Örümcek Duyuları”nı kullanması için süper odaklı koku, görme, duyma, tat alma ve dokunma duyularını açması ve hepsini denemesi söylenir. Bu şekilde çocuk duraklayarak şimdiye odaklanmaya teşvik edilir ve duyularının getirdiği bilgilere karşın farkındalık geliştirir. 

 

Pozitif Psikoloji Pratiği: Safari Egzersizi

Araştırmalar, anda kalmaya odaklanan farkındalık egzersizlerinin çocuklarda zorbalığın etkilerini azalttığını, dikkat eksikliği olan çocuklarda odaklanmayı geliştirdiğini, çocukların ruh sağlığına iyi geldiğini ve sosyal becerilerini geliştirdiğini gösteriyor. Çocuklar bu beceriyi kazanabilmek için ebeveynlerinin desteğine ihtiyaç duyuyor. 

Çocukları bedenleriyle uyumlu hale getirmenin basit yollarını paylaştığımız bu seride, ikinci farkındalık egzersizi olarak, günlük bir yürüyüşü heyecan verici bir maceraya dönüştüren safari egzersizinden bahsedeceğiz.

 

Safari Egzersizi:

Çocuğunuzla birlikte dışarı çıkarken, bulunacağınız ortama göre bazı görevler belirleyin. Örneğin bir parkta yürüyecekseniz, görevin ağaç sayısını, salyangozları ya da kuşları saymaya çalışabilirsiniz. Deniz kenarındaysanız balıkları saymak ya da deniz kabuğu toplamak gibi görevleri olduğunu söyleyebilirsiniz.

Yürüyen, sürünen, yüzen veya uçan her şey çocuklar için ilgi çekicidir ve özellikle küçük hayvanları görebilmek için odaklanmaları gerekecektir. Bu egzersiz, çocuklarda anda kalabilme temelli bir farkındalık oluşturarak, çocuklara günlük kaygılarından uzaklaşacakları bir topraklanma hali sağlayacaktır.

 

Yazan: Yonca Fener

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak:

[1] 25 Fun mindfulness activities for children and teens. (2020, September 1). Retrieved December 28, 2020, from https://positivepsychology.com/mindfulness-for-children-kids-activities/