Cinsellik Romantik İlişkiler

Yaş, Memnuniyet, Cinsiyet: İlk Cinsel Deneyim

No Name – Denis Sarazhin

Gerilim, daha fazla gerilim, bitmek bilmeyen yanlış bilgi bombardımanı, daha da fazla gerilim, bir torba dolusu mit, kafa karışıklığı, korku ve en önemlisi, merak: İlk cinsel ilişki – ne yazık ki- genel olarak bu kavramlarla hafızalarımızda yer ediniyor. Bu mit kaosu içerisinde yapılmış olan bilimsel çalışmalardan ilk cinsel deneyimdeki yaş etmenine, memnuniyete, ve cinsiyet farklılıklarına dair kısa bir derleme hazırladık.

Not: Kaynaklardaki tüm makaleler cinsel deneyimi heteronormatif bir çerçevede “penetrasyon” olarak tanımlandığından ötürü bu yazıda da ilk ilişki (ne yazık ki) aynı sınırlarda tanımlanmıştır.

 1. İlk deneyimdeki yaşımız ve deneyimin zamanlaması bizi nasıl etkiliyor?
  Genç yaştaki cinsel deneyim genel olarak düzenli bir ilişkide olan, sevdiğini ve sevildiğini hisseden çiftlerde ya da sadece seksin nasıl bir his olduğunu öğrenme merakına kapılan bireylerde görülüyor1. Bunun yanında, deneyimin uzun süreli etkileri de var: Bir seks terapistine yolunuz düşerse, size soracağı ilk sorulardan biri ilk cinsel deneyiminizin ne zaman gerçekleştiğidir2. Zira, bu genel olarak sonraki seks hayatınızda son derecede etkili olan bir anıdır. Yapılan farklı çalışmalarda da bu ortaya konuyor: Örneğin, yaş ne kadar erkense cinsel hastalık kapma, ilk ilişkiden pişman olma ve cinsel açıdan zevk alamama ihtimaliniz de o kadar yüksek3,4. Erken ilişkinin yüksek ihtimalle getirebileceği olumsuzluk zinciri burada durmuyor: Genç kadınların ve çiftlerin en büyük korkularından biri olan istenmeyen hamileliklerin oranı da ilk ilişki yaşı azaldıkça yükseliyor2.

  Diğer yandan, ilk deneyimdeki gençleşen yaş her zaman aynı olumsuz etkileri göstermeyebilir: Örneğin ülke bazında bakılacak olursa, İsveç’teki kadın bir bireyin ilk cinsel deneyiminden sonra olumsuz hislere kapılması olasılığı Amerikan bir yaşıtı ile karşılaştırıldığında daha düşük. Bu durumun, İsveç’in özellikle evlilik öncesi cinsel yaşam hakkında daha liberal düşünen bir yer olmasından kaynaklanabileceği öne sürülüyor5.

 2. İlk deneyimden gerçekten zevk alıp memnun kalabilir miyiz?
  Evet, memnun kalabiliriz. Bu durum cinsiyete, beden algısına, kullanılan korunma yöntemine/yöntemlerine, zamanlamaya, partnerden gelebilecek baskıya göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin, erkeklerin zevk alma ve duygusal olarak daha iyi hissetme oranı daha yüksek1. Beden algısı da ortaya karışık bir tablo koyuyor: Kendi bedeninden memnun olmayan bireyler direkt olarak seksin kendisinden çok seks esnasında nasıl göründüklerine odaklandıkları için ilk ilişkiden memnun kalmayabiliyorlar6. Bedenle alakalı başka bir konu ise cinsel organların penetrasyona hazır olmama durumu. İstekli olmaya rağmen stresli olma, acele etme ya da endişe duyma gibi durumlarında ortaya çıkan iktidarsızlık ya da vajinal kuruluk ilk deneyimde sıkça görülen durumlar arasında yer alıyor7. Bu noktada partnere zaman tanımak, anlaşarak ertelemek ya da hem kendi hem de karşı tarafın bedenini daha iyi tanımaya yönelik yapılan aktiviteler ve kayganlaştırıcı kullanımı size ve partnerinize yardımcı olabilir8.
  Diğer bir stres etmeni ise hamilelik korkusu9. Bu korku, beden algısına benzer şekilde psikolojik bir bariyer olarak karşımıza çıkmakta. Kullanılan korunma yönteminin ilişki sırasında başarısız olması, yöntemin istatiksel güvenirliği gibi konular alınan zevk miktarını etkileyebiliyor. Kısacası, bu stres elementlerini minimuma indireceğiniz bir ilk ilişkiden memnun kalma ihtimaliniz ciddi oranda artıyor. Son olarak, tüm bu faktörler doğal olarak orgazm oranını da etkiliyor: Ottawa Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, ilk ilişkide kadınların %6’sı, erkeklerin ise %62’si orgazmı deneyimliyor2.

 3. İkili bazda cinsiyet farklılıkları burada nasıl karşımıza çıkıyor?
  Atanmış cinsiyet olarak kadın-erkek bazındaki ortak noktalar aslında sanıldığından daha kısıtlı. Bu ortak noktalar arasında dış görünüş ve performans endişelerinin yanında ilk cinsel deneyim yaşının 15 ile 19 arasında değişkenlik göstermesi ve ilk ilişkinin zamanlaması konusunda partnerle anlaşmaya çalışırlarken yaşanan ikililikler göze çarpıyor6,9. Farklılıklar ise saymakla bitmiyor: Erkeklerde ilk ilişki yaşamanın sebebi genelde “yaşıtlarından geri kalmama”, “yetişkin bir adam olma”, “fiziksel olarak tatmin olma” , “farklı hissetmeyi isteme” gibi motivasyonlarken bunlar kadınlarda “sevdiği biriyle daha yakın bir ilişki kurmak isteme”, “parterine duygusal olarak daha fazla bir şey veremeyeceğini düşünüp ilk tecrübeyi yaşatmak” gibi daha heteronormatif ve erkek-egemen diskurun yan ürünü olan motivasyonlara dönüşüyor9. Çevrenizde de (ne yazık ki) hep görüp duyabileceğiniz üzere erkek, “bakireliği alıyor”; kadın ise “kaybediyor”. Bu şekilde ilk cinsel deneyim aslen eril olan bir anıya dönüşmüş oluyor. Araştırmalarda bu sebepten ötürü “onunla seks yapıp kurtulmak istedim”, “kendimden verebileceğim başka bir şey kalmamıştı” benzeri anlatım ögeleri ön plana çıkıyor1.

  Bunlara rağmen, kadınların da ilk ilişkilerinden zevk alacağı, geriye dönüp baktığında pişman hissetmeyeceği güvenli ortamlar ve ilişkiler de mevcut. Bunun yolu en başta cinsel eğitimden geçiyor: Bu konuda biraz olsun fikriniz varsa bile ilk deneyimin sizde olumlu bir yer edinmesi olasılığı artıyor10. Bunun yanında, kişinin kendi tercihlerini tanıması ve neyi sevip sevmediğini keşfedip açık bir şekilde partnerine aktarması büyük oranda yardımcı oluyor. Toparlamak gerekirse; kendinizi, partnerinizi, ihtiyaçlarınızı, isteklerinizi ve sınırlarınızı ne kadar iyi tanırsanız ilk ilişki tecrübenizi de bir o kadar olumlu bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Bu konu hakkındaki verilerin ışığında tüm toplumlar için daha kaliteli ve bilime dayalı cinsellik eğitimine ne kadar ihtiyacımız olduğunu da anlamış oluyoruz. Umuyoruz ki, bu konu hakkında yazdıkça, düşündükçe, okudukça cinsellik hakkında daha rahat konuşulan, bir tabu olarak görülmeyen, mitlerden uzak bir konu haline dönüşecektir.

 

Yazan: Berfin Gülbahçe

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

[1] Holland, J., Ramazanoglu, C., Sharpe, S., & Thomson, R. (2010). Deconstructing virginity—young people’s accounts of first sex. Sexual and Relationship Therapy25(3), 351-362.

[2] Reissing, E. D., Andruff, H. L., & Wentland, J. J. (2012). Looking back: the experience of first sexual intercourse and current sexual adjustment in young heterosexual adults. Journal of Sex Research49(1), 27-35.

[3] Vasilenko, S. A., Kugler, K. C., & Rice, C. E. (2016). Timing of first sexual intercourse and young adult health outcomes. Journal of Adolescent Health59(3), 291-297.

[4] Dickson, N., Paul, C., Herbison, P., & Silva, P. (1998). First sexual intercourse: age, coercion, and later regrets reported by a birth cohort. Bmj316(7124), 29-33.

[5] Singh, S., Wulf, D., Samara, R., & Cuca, Y. P. (2000). Gender differences in the timing of first intercourse: data from 14 countries. International Family Planning Perspectives, 21-43.

[6] Vasilenko, S. A., Ram, N., & Lefkowitz, E. S. (2011). Body image and first sexual intercourse in late adolescence. Journal of Adolescence34(2), 327-335.

[7] Plannedparenthood.org. (2021). What happens the first time you have sex? [online] Available at: < https://www.plannedparenthood.org/learn/teens/sex/virginity/what-happens-first-time-you-have-sex&gt; [Accessed 12 January 2021].

[8] Cohut, M. (2018). Sex anxiety: How can you overcome it? [online] Avaliable at <https://www.medicalnewstoday.com/articles/321304> [Accessed 15 January 2021].

[9] Pinquart, M. (2010). Ambivalence in adolescents’ decisions about having their first sexual intercourse. Journal of Sex Research47(5), 440-450.

[10] Aslan, E., Bektaş, H., Başgöl, Ş., Demir, S., & Vural, P. I. (2014). Üniversite öğrencilerinin cinsel sağlık konusundaki bilgi düzeyleri ve davranışları. Sted23(5), 174-182.