Romantik İlişkiler Yakın İlişkiler Öneriyor

Romantik Bir İlişki İçerisindeyken Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 Şey

Steve McCurry – Italy (Bilinmiyor)

Romantik bir ilişkiyi sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için partnerlerin karşılıklı fedakarlıklar yapması, birbirlerinin sınırlarını ve ihtiyaçlarını gözeterek buna uygun adımlar atması oldukça elzemdir. Partnerler kendi ihtiyaçlarını açık bir iletişim kurarak karşı tarafla paylaştığında bu ihtiyaçların karşılanması ve beklentilerin de bu doğrultuda şekillenmesi, ilişkiden duyulan memnuniyeti artırıyor.

Romantik bir ilişki içerisindeyken, partnerinize dair beklentilerinizin gerçekçi ya da makul beklentiler olup olmadığını sorguladığınız zamanlar olabilir. Kimi zaman kendinizi “Partnerimden benimle daha fazla zaman geçirmesini istemekte haklı mıyım yoksa bu gerçek dışı bir beklenti mi?” ya da “Mesajıma belli bir zaman aralığında dönmesini beklemek doğru mu?” gibi sorgulamalar içerisinde bulabilirsiniz. Tüm bu soruların cevapları her ilişki için aynı olmayabilir çünkü her ilişkinin dinamikleri partnerlerin kendi ihtiyaçları ve sınırları doğrultusunda şekilleniyor. Hatta öyle ki, daha önce yaşamış olduğunuz ilişkiniz ve şu andaki ilişkinizin dinamikleri dahi birbirinden oldukça farklılık gösterebilir çünkü hem karşınızdaki kişinin farklı sınırları mevcuttur hem de sizin de bu sınırlara olan tepkileriniz değişiklik gösterebilir. Ancak her ilişkinin dinamikleri birbirinden farklı olsa da, genel anlamda partnerlerin birbirinden beklemeye hakkı olan birtakım temel davranışlar da bulunuyor.

  1. Kelimelerle ve/ya davranışlarla gösterilen sevgi

Bir ilişki içerisindeyken partnerinizin sözlü veya sözlü olmayan yollarla size gösterdiği sevgiyi hissetmek en doğal isteklerden biri. Kimi günler bu sevgi sözcüklerine ya da sıcak bir dokunuşa çok daha fazla ihtiyaç duyabilir veya bunun eksikliğini hissedebilirsiniz. Böyle zamanlarda partnerinize bu ihtiyacınızı açık bir şekilde söylemek, onun da bu ihtiyacınızı daha net bir şekilde fark etmesine yardımcı olabilir.

  1. Canınız yandığında gösterilen şefkat ve özen

Canınız yandığında ya da sizi üzen bir durumla baş etmeye çalışırken, partnerinizin varlığına sığınmak ve ondan gelecek şefkati arzulamak oldukça haklı bir beklenti. Bu beklentiniz, partnerinizin yoğunluğu ya da o anda müsait olmaması nedeniyle hemen karşılanamayabilir. Ancak yine de, o şefkat ve özenin size sağlanacağını bilmek ve dilemek, hatta bunu açık bir şekilde dile getirmek sizi ilgiye aç birisi yapmaz.

  1. Karşıt fikirlerinize gösterilen saygı

Partnerinizle her konuda aynı görüş ve fikre sahip olmayabilirsiniz. Hatta öyle ki, kimi zaman aynı konuda birbirine tam zıt yönlerde duruyor olabilirsiniz. Ancak burada önemli olan bir konu özelinde aynı düşünmenizden ziyade, birbirinizin fikir ya da görüşüne duyduğunuz saygıdır. Bu nedenle, fikirleriniz partneriniz tarafından benimsenmek zorunda olmasa da, bu fikirlerin saygı görmesi gayet makul bir beklentidir.

  1. Davranışların sizi nasıl etkileyeceğinin göz önünde bulundurulması 

Partnerinizin tüm davranışlarını kontrol edemezsiniz. Hatta kişiler kimi zaman karşı tarafın nasıl hissedeceğini düşünmeden kendileriyle ilgili bazı aksiyonlar dahi alabilir. Ancak bu aksiyonlar sizin için hassas bir konu özelinde alınıyorsa ve sizin düşünceniz ya da nasıl hissedeceğiniz önemsenmiyorsa, partnerinizden bunu talep etmek oldukça doğaldır. Örneğin, partnerinizle hafta sonu bir plan yapmak üzerine konuştuysanız ancak o kendisine bunun ardından başka planlar yaptıysa, bunun sizi kötü hissettireceğini göz önünde bulundurması gerektiğini belirtebilirsiniz.

  1. Partnerinizle geçireceğiniz zaman

Partnerinizin var olan tüm zamanını size ayırmasını beklemek gerçekçi bir tutum değildir. Ancak öte yandan da yakınlık ve bağlanmanın oluşumu, bir arada geçirdiğiniz zamanla birlikte gelişir, artar ve beslenir. Fakat bu, günün her saat dilimi bir arada olmanız gerektiği anlamına gelmez. Fiziksel olarak bir arada geçirdiğiniz zamanlar ilişkide önemli bir yer tutsa da, gün içerisinde görüntülü konuşma yapmak ya da telefon ile konuşarak birbirinize gününüzü nasıl geçirdiğinizi anlatmak ve içinizi açmak da oldukça önemlidir. Partnerinizden gün içerisinde bu süreyi talep etmek de oldukça haklı bir taleptir.

  1. Size ve kimliğinize duyulan ilgi

Partnerinizin kim olduğunuza dair bir ilgi ve merak içerisinde olmasını, sizinle ilgili detayları heyecanla dinlemesini beklemek ona karşı çok büyük beklentiler içinde olduğunuz anlamına gelmez. Aksine, romantik bir ilişkide partnerlerin birbirine olan ilgisinin canlı kalması oldukça önemli bir yer tutar.  

  1. Sizi daha iyi tanıma ve yakınlık kurma çabası

Yakınlık, romantik bir ilişkinin en önemli bileşenlerindendir ve yakınlığın kurulması hem zaman hem de çaba ister. Partnerinizin sizi daha iyi tanımasını, size dair ufak detayları bilmesini ve tüm bunları öğrenmek için size zaman ayırmasını arzuluyor olabilirsiniz. Tüm bunlar, bir ilişkide olması gereken durumlardır. 

  1. Size iyi gelecek yöntemleri bulma konusunda gösterilen özveri 

Romantik bir ilişkide çoğu zaman partnerler birbirini hiç tanımayan iki yabancıdan, birbirlerinin güvenli bir sığınağı haline dönüşürler. Kendinizi kötü hissettiğinizde, bir destek aradığınızda ya da ilgi beklediğinizde, partnerinizin size neyin iyi geldiğini ya da geleceğini bilmesini istemek doğaldır. Ancak, tüm bunlar için partnerinizin zihninizi okumasını beklemekten ziyade, ona size neyin iyi geldiğini zaman içerisinde gösterdiğiniz takdirde, ondan da bu konuda bir özveri beklemekte oldukça haklısınız.

 

Yazan: Begüm Yılmaz

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

Bu yazı, @psych_today’in “8 Things You Have the Right to Expect in a Relationships” adlı gönderisinden derlenmiştir.