Profesyonel İlişkiler

Uzaktan Çalışma Döneminde Çalışanları Mutlu ve Üretken Tutmak İçin 5 İpucu

Cape Cod Morning – Edward Hopper (1950)

İster tişörtler ve terliklerle, ister takım elbiselerle görünsün, uzaktan çalışan ekiplerin iyi bir iletişim kurmaya ve mutlu bir şekilde üretken kalmaya devam etmek için desteğe ihtiyacı var. Bu amaçla uygulanabilecek 5 öneriyi listeledik.

  1. İletişimi bireysel düzeyde de güçlü tutun

Ekip üyelerinin çevrimiçi ortamda dışlanmış hissetmesi kolaydır. Kaçırılan bir toplantı daveti veya yanlışlıkla bir e-posta dizisinin dışında kalan biri, ekibin gerçek anlamda bir parçası olmadığıyla ilgili hislere kapılabilir. İletişimsel anlamda bağ kurmak, diğer kişinin beden dilini görebildiğimiz ve tüm duyularımızla etkileşime girdiğimiz bir tam vücut deneyimidir. Uzaktan iletişimde bu yönler zayıf kalabilir. Bu nedenle güçlü bir bağlantı kurmak için bilinçli bir çaba sarf etmek önemlidir. Ekip üyelerine özellikle bireysel olarak ulaşın. Kişisel sohbetler başlatın ve sadece gündelik, iş dışı tartışmalar için çevrimiçi bir alan oluşturun. Birbirinizle daha sık ve kişisel olarak iletişim kurmanın yollarını bulun.

  1. Çalışma sisteminde şeffaflık sağlayın

Gerçek dünyadaki ofislerde şeffaf olan şeyler uzaktan çalışmada belirsiz hale gelebilir. Yapılacak iş ve bu süreçte gerekecek konuşmaları paylaşmak için bir online platforma sahip olun. Projelerde çalışacak kişileri ilgili bölüme etiketleyebilmek ve bunu görünür kılmak gibi yöntemlerle bir şeffaf iletişim ağı kurun. Böylece herkes anlık bildirimler alabilir ve daha büyük grupları bağlantının içinde tutabilirsiniz. Böylelikle herkesin aynı anda ofiste olduğu ve her toplantıya katıldığı geleneksel bir işyeri sisteminin aksine, bazı ekip üyeleri gerektiği zamanlarda gereken işle ilgilenebilecektir. 

  1. Empati gösterin

Ekip üyelerinin seslerinin duyuluyor olduğunu hissetmeleri kritik önem taşıyor. Bu duyguyu ekiplerinizde ve müşterilerinize hissettirebilmek için, kendi sorunlarınıza odaklanmak yerine, iş görüşmelerinde veya iş toplantılarında başkalarının neler yaşıyor olabileceğini kontrol edin. Bu küçük etkinin sanal bir dünyada yaptıklarına hayran kalacaksınız.

  1. Anında geri bildirim sağlayın

Çevrimiçi bir dünyada, yüz yüze çalışmaya göre daha az bilgi akışı vardır. Birbirimize koridorda tesadüfen rastlayamaz ya da yemeğe çıkamayız. Yüz ifadelerini görerek durum hakkında fikir sahibi olma yeteneğimiz kısmen kısıtlanmış durumda. Uzaktan çalışan ekipler söz konusu olduğunda, çalışma hakkında geri bildirim sunmak yerine, görevin yapıldığını gösteren bir kutucuğu işaretlemek çok yaygındır. Bu teknik zorluğun üstesinden gelmek için, anında geri bildirim sağlamayı amaçlayan gösterge tablolarını kullanın. Her hafta ekibinizin nabzını tutmanıza yardımcı olacak bu tür bir çok program mevcuttur.

  1. Örnek olun

Liderler, fiziksel ofislerde olduğu kadar sanal bir dünyanın da tonunu belirler. Birçok inovasyon türüne ve organizasyon genelinde öğrenmenin gerçekleşmesine izin verirler. Burası kontrol panelleri, proje platformları, sanal organizasyon sistemleri, görüntülü toplantılar ve sanal ekip iletişim sistemlerinden oluşan cesur ve yeni bir dünya. İşletmeyi sanal olarak mümkün kılan tüm teknoloji araçlarının yanı sıra, insanları ve iletişim ihtiyaçlarını kuruluşunuzda ön planda tutmak çok önemlidir.

 

Yazan: Yonca Fener

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

Darley, L. (June 28, 2020). Hardly Inspired Or Virtually Motivated? Five Tips For Keeping Remote Employees Happy And Productive. Forbes.

https://www.forbes.com/sites/forbescoachescouncil/2021/02/09/hardly-inspired-or-virtually-motivated-five-tips-for-keeping-remote-employees-happy-and-productive/?sh=7ce5755c32ab