Profesyonel İlişkiler

Kariyer Seçiminiz ile İlgili Çok Düşündüğünüzün 5 Kanıtı

An Unhappy Woman – Domestic Sorrows by Jozef Israëls (Bilinmiyor)

Konu kariyer seçimi olduğunda tekrarlı düşünceler içine mi giriyorsunuz? Bir konu hakkında sürekli ve çok fazla düşünmek iyi oluşumuz için tehdit oluşturuyor, zamanımızı ve enerjimizi tüketiyor. Seçim paradoksuna göre, karar verme özgürlüğüne sahip olmak daha iyi sonuçlara ulaşmamıza yardımcı olsa da bizi kararsızlığa ve tatminsizliğe sürükleyebiliyor. Kariyer seçiminiz ile ilgili fazla düşündüğünüzü gösteren 5 kanıt:

  • Sezgileri Yok Saymak

Yanlış kararı vermekten korktuğunuz için karar verme süreciniz uzuyor olabilir. Bir konu üzerinde çok fazla düşündüğünüzde mantıksal düşüncelerinize doğal eğilimlerinizden daha fazla ağırlık veriyor olabilirsiniz. Fakat içinizdeki o küçük sesin de değer verilip dinlenmeye ihtiyacı var. Çünkü sezgilere güvenmeyi öğrenmek de fayda sağlayabiliyor. O yoldan ilerlemeseniz bile yaşadığınız deneyimlerin size katkısı oluyor. 

  • Problem Çözmede Sorun Yaşamak

Bazen bir durumu çok düşünmek ve çok fazla analiz etmek bir diğer adımın veya kararın felç geçirmesine sebep olabiliyor. Yani, karar verilmesi gereken konuda hiçbir çözüm bulunamıyor. Elimizdeki çözüm yöntemleri yerine problemlere odaklanarak zamanımızı tüketiyoruz.

  • Yanlış Kararı Vermekten Korkmak 

Bilgilere sınırsız ulaşım şansımızın olması, yanlış karar verme korkumuzu artırıyor. Çok düşünmek daha zayıf karar verme ve değerlendirme becerisine sahip olmamıza sebep oluyor.

  • Sonsuza Kadar Seçenekleri Araştırmak

Seçenekler hakkında araştırma yapmak sizi endişelendirecek kadar fazla bilgi topladığınız zaman faydasını yitiriyor. Eğer aylardır hatta yıllardır bir konu üzerinde araştırma yapıyorsanız durma zamanı gelmiştir. Bir noktada eyleme geçmelisiniz. Öyle ki korkusuz olmak korkunun yok olması anlamına gelmiyor. Önemli olan küçük adımlar atarak korkunun sizi durdurmasına engel olmak.  

  • Kontrol Dışındaki Şeylere Takılmak

Hepimiz geleceğimizi planlamak istiyoruz fakat hayatta kontrol edemediğimiz birçok konu bulunuyor. Örneğin, dünyanın ekonomisi veya etrafımızdakilerin ne düşündüğü. Kendinizi kariyeriniz hakkında çok fazla düşünürken bulmanızın sebebi ailenizin veya arkadaşlarınızın kararınızı mantıksız bulmasından korkuyor olmanız olabilir. Bu duygular, sizin seçiminize göre eyleme geçmektense seçiminiz hakkında sürekli düşünme haline girmenize sebep oluyor.

 

Yazan: Gökçenay Kaplan

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: Castrillon, C. (10 May, 2020). 5 Signs You’re Overthinking A Career Decision. Forbes. https://www.forbes.com/sites/carolinecastrillon/2020/05/10/5-signs-youre-overthinking-a-career-decision/?sh=6f182ace3b81