Profesyonel İlişkiler

İş Yerinde Toksik Bir İlişkinin İçinde Olabileceğinizi Gösteren 5 İşaret

Somebody Tore My Poster – Yasuo Kuniyoshi (1943)

İçinde bulunduğumuz ilişkiler bize iyi gelebildiği gibi çok fazla zarar da verebiliyor. Özellikle toksik ilişkiler, kişinin hem psikolojik hem de fiziksel sağlığını olumsuz etkiliyor. Toksik ilişki deyince ilk olarak akla romantik ilişkiler gelse de aslında ailemizle, yakın arkadaşlarımızla ya da iş arkadaşlarımızla kurduğumuz ilişkiler de toksik olabilir. İş yerindeki ilişkilerin hayatımızın ne kadar büyük bir bölümünü kapsadığını düşünecek olursak işteki toksik ilişkileri fark etmenin ve bu ilişkilerin etkilerini azaltmanın ne kadar önemli olduğunu da görürüz. Peki toksik ilişkileri nasıl ayırt edebiliriz, toksik ilişkileri gösteren işaretler nelerdir?

1- Sezgileri İnkar Etmek

İçinde bulunduğunuz ilişkinin bir şekilde size zarar verdiğini veya bir şeylerin yolunda gitmediğini hissedebilirsiniz. Toksik ilişkilerin içinde yer alan kişiler, bunu sezseler dahi inkar etme eğilimi gösteriyorlar. Karşı tarafı suçlamak yerine problemin kendilerinde olduğunu düşünüyor ve bu şekilde hissetmemeleri gerektiğine inanıyorlar.

2- Gaslighting

Gaslighting uygulayan kişiler size kendinizi sorgulatırlar. Karşı tarafın bencil ve tutarsız olduğunu düşündüğünüz halde karşınızdaki kişi sizi öyle bir manipüle eder ki bencil ve tutarsız olan kişi bir anda siz olursunuz.

3- Dengesizlik ve Tutarsızlık

Eğer toksik bir ilişkinin içindeyseniz karşınızdaki kişi size bir gün kendinizi çok iyi hissettirirken ertesi gün çok yıkıcı eleştirilerde bulunabilir. Bu ilişki biçiminde kendinizi yeterince iyi olmamakla suçlarken bulabilirsiniz. 

4- Sosyal İzolasyon

Toksik insanlar sizin başkalarıyla ilişki kurmanızı istemezler, sizi çevreden soyutlamaya çalışırlar. Diğer arkadaşlarınızı veya ailenizi eleştirerek onlardan uzaklaşmanızı sağlamaya çalışırlar.

5- Kendi Gibi Olamamak 

Sağlıklı ilişkilerin içindeyken kişi kendisini olduğu haliyle seviliyor gibi hissederken toksik ilişkilerde kişi kendisi olmaması gerektiğini hisseder. Hiçbir zaman yeterince iyi olmadığınız için başka bir insan olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz.

 

Yazan: İdil Salih

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: Gillian, S. J. (Jun 13, 2019). 5 signs that a relationship has turned toxic. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/think-act-be/201906/5-signs-relationship-has-turned-toxic