Cinsellik Romantik İlişkiler

Ayrılık Sonrası Seks

Walk – Marc Chagall (1918)

Belki uzun zamandır birlikteydiniz belki daha yeni başlamıştınız ama partnerinizle sorunlar yaşadınız ve ilişkiyi sonlandırmanız gerekti. Peki ayrıldığınızda partnerinize karşı hissettiğiniz duygulara ne oluyor? Bir gecede onlar da ortadan kayboluyor mu? Ayrılıktan sonraki ilk iki hafta içerisinde eski partnerimizle iletişime geçme arzusu duyuyor hatta cinsel ilişkiye girmek isteyebiliyoruz1. Literatür, uzun bir ilişkiyi sonlandırdıktan sonraki ilk iki hafta içerisinde eski partner ile cinsellik yaşamayı “breakup sex” yani ayrılık sonrası seks olarak adlandırıyor1.   

Peki insanların ayrılık sonrasında eski partneriyle cinsel ilişkiye girmelerine neler sebep oluyor? Ayrılık sonrası eski partner ile cinsel ilişkiye girmek istemenin altında birçok neden yatabiliyor. Araştırmacılar bunu öğrenmek için bireylere ayrılık sonrası seks yapma ihtiyacı hissetmelerinin sebeplerini soruyor3. Bu araştırmaya katılan 292 heteroseksüel bireyin en çok sebep gösterdikleri durumlar arasında “seksin eğlenceli oluşu”, “seks yapmayı özlemiş oluşları” ve “tekrardan bir araya gelme umudu beslemeleri” yer alıyor3. Bu gibi sebeplerle birlikte cinsel ilişki isteği için toplamda 52 farklı sebep gösteriliyor1,3. Araştırmacılar bu sebepleri üç kategori altında topluyorlar1,3.

 1. İlişkiyi sürdürme ihtiyacı: Bu durum eski partnere duyulan ihtiyaç ve ayrılık sonrası seksin duygusal yönüyle ilişkilendiriliyor3. Duruma örnek olarak katılımcılar ayrılık sonrası seks nedenlerinde “hala eski partnerine aşık olmak”, “eski partnerini özlemek”, “tekrar birlikte olmak istemek” gibi nedenler gösteriyorlar1.
 2. Haz ihtiyacı: Ayrılık sonrası oluşan fiziksel ihtiyaçları giderme ihtiyacı, seksin ön koşulu olabiliyor3. Katılımcılar ayrılık sonrası seksi “seks yapmayı özlemek”, “kendi ihtiyaçlarını giderebilmek” ve “ulaşılması kolay” gibi nedenlerden dolayı tercih edebiliyor1.
 3. Çelişen duygular: Kişinin düşüncelerinin çatışması ve hissettiklerinin çelişki içerisinde olması, eski partnerleriyle ayrılık sonrasında sekse yönelmesine sebep olabiliyor3.  Bu kategori altında yer alan yanıtlar arasında ise “başka insanların kolayca yapabiliyor oluşu”, “başkalarına bunu yapabildiklerini söylemek” ve “tekrardan başkalarıyla flörtleşme durumuna geri dönebilmek” gibi durumlar görülüyor1.

Ayrılık sonrası sekse yönelmede kadınlar ve erkekler ne gibi farklılıklar gösteriyor?

 • Erkeklerin genelde ayrılık sonrası cinsel ilişki yaşama sebepleri haz alma ihtiyacından kaynaklanırken, kadınların ilişkiyi sürdürme isteklerinden kaynaklanıyor4.
 • Kadınlar ayrılık sonrası sekste ilişki hakkında daha olumlu düşünceler beslemeye başlarken, erkekler daha çok kendileri hakkında olumlu düşüncelerine odaklanıyorlar4.
 • Erkekler kadınlara kıyasla kararsız duygulardan kaynaklanan sebeplerle (“başkalarına bunu söyleyebilme” gibi) ayrılık sonrası cinsel ilişkiye girmeye daha çok yönelebiliyorlar3.

Peki ayrılıktan sonra eski partnerle cinsel ilişkiye girmek iyi bir fikir mi? Doğrusu, çalışmalar bunun tersini gösteriyorlar2:

 1. Yanlış bir umuda kapılabilirsiniz.
  Birkaç istisna dışında genelde ayrılıklar bir tarafın daha çok istemesiyle gerçekleşiyor. Eğer siz terk edilen taraftaysanız eski partneriniz size ne kadar yaşadığınızın sadece seksten ibaret olduğunu söylese de buna inanmak istemeyebilirsiniz. Haliyle kendinizi içten içe ilişkiyi tekrardan başlatma ihtimalini düşünürken bulabilirsiniz. Halbuki seks ilişkinizdeki tüm sorunları sihirli bir şekilde yok etmeyecek. Eğer böyle bir umudunuz var ise ileride daha derinden incinebilirsiniz.
 2. Hayatınıza devam etmenizi engelleyebilir.
  Hala eski partnerinize karşı sevgi besleyebilirsiniz veya hayranlık duyabilirsiniz. İlişkinin bitiminden sonra ne kadar süre yas tutacağınız ve bunu ne zaman atlatacağınız aslında tamamen size bağlı. Fakat bir noktada durup kendinize bunun için alan ve zaman tanımalısınız. Ancak bu şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. Eski partnerinizle seks yapmaya devam etmek, sizi hayatınıza devam etmekten alıkoyabilir.
 3. Kendinizi “sevgi” duygusuyla kandırılmış hissedebilirsiniz.
  Seks sırasında partnerimizle yakın temasta olduğumuzda vücudumuz aşk hormonu olarak da bilinen oksitosini salgılıyor. Kendimizi mantıklı davranmaya zorlasak da salgılanan bu hormon sebebiyle duygularımız ve hislerimiz tarafından yönlendirilmeye başlıyoruz. Bu sebeple yanlış bir algıya kapılıp eski partnerimizin hala bize sevgi duyduğunu veya bizim ona karşı sevgi duyduğumuz gibi yanlış bir düşünceye kapılabiliyoruz.

Ayrılık sonrası seks bizi çok farklı yönlerden etkileyebiliyor. Bunun sebeplerini ve olası sonuçlarını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Tüm olumlu ve olumsuz durumları değerlendirerek eski partnerimizle cinsel ilişkiye girmek istiyorsak tüm riskleri de göze alıyoruz demektir. Buna karar vermek karmaşık bir süreç olsa da eninde sonunda kararı vermek tamamıyla bizim elimizde.

 

Yazan: Sevgi Bayraktar

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

[1] Moran, J. B., Wade, T. J., & Murray, D. R. (2020). The psychology of breakup sex: Exploring the motivational factors and affective consequences of post-breakup sexual activity. Evolutionary Psychology, 18(3), 1474704920936916.

[2] Jack, C. (2020, June 07). Is break up sex ever a good idea? Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/women-autism-spectrum-disorder/202006/is-break-sex-ever-good-idea

[3] Travers, M. (2020, September 30). 52 reasons why people HAVE Breakup Sex. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/intl/blog/social-instincts/202009/52-reasons-why-people-have-breakup-sex

[4] López, C. (2020, August 25). Women tend to feel worse about themselves after breakup sex, but men feel better. Retrieved from https://www.insider.com/women-feel-worse-after-breakup-sex-but-men-feel-better-2020-8