Yakın Ebeveynlik

Farklılıklar ile ilgili Çocuk Kitapları

Kinder- Maria de Vries

Erken yaşlardan itibaren her bireyin özel olduğunu ve ihtiyaçlarının ya da yaşam tarzının da bir diğerinden farklı olduğunu çocuklarla konuşmak, çocukların eşitlik, özgürlük, adalet gibi pek çok insani değeri tanımasına ve sağlıklı sosyal ilişkiler geliştirmesine yardımcı olur. Sizler için seçtiğimiz kitapları okuyup, üzerine düşünerek çocuğunuzun toplumdaki farklılıkları ve yaşadığımız dünyayı anlamlandırmasına destek olabilirsiniz. Keyifli okumalar!

 

Elmer – David Mckee

(Mikado Yayınları)

 

Sürünün en şakacı fili Elmer rengarenk bir fildir. Diğer arkadaşlarının aksine, derisinde bir sürü renk vardır! Diğer fillerden farklı olduğu için çok sıkılan Elmer, bir gün rengini griye yapmaya karar verir. Diğerlerinden farklı renkte olmanın ya da farklı hareket etmenin bizi biz yapan yegane değerler olduğunu anlatan Elmer’ın hikayesi, çocukların farklılıkları anlamlandırmasına yardımcı olacaktır.

 

 

Sen Uyurken – Durga Bernhard

(Tübitak Yayınları)

 

Tüm dünyada hepimiz farklı bir anı yaşarız. Farklı coğrafyalarda, farklı insanlarla beraber farklı bir anda var oluruz. Çocukları için dünyada yalnızca onların var olmadığını, farklı coğrafyalardan başka insanlarla beraber yaşadığımızı anlatan keyifli bir kitap Sen Uyurken.

 

 

Farklı ama Aynı – Feridun Oral

(Yapı Kredi Yayınları)

 

Birlikte yaşadığımız bu toplumun içinde hepimizin ihtiyaçları çok farklı. Engelli bireylerin diğer herkeste olduğu gibi var olan ihtiyaçlarını anlamaya, beraber bir topluluk oluşturmaya dair çok önemli bir kitap Farklı ama Aynı. Bu öyküyü düşünerek çocuklarla beraber engellilik, ihtiyaçlar ve toplumdaki her bir bireyin kendine özgü özelliklerinin var olmasını konuşabilirsiniz.

 

 

Bavulumdaki Kırık Fincan – Chris Naylor

(Pearson Yayınları)

 

Yabancı birini nasıl gördüğümüze odaklanan Bavulumdaki Kırık Fincan, farklı görünen bir kişi ya da nesne hakkında oluşabilecek ön yargıları bize düşündürüyor. Öykünün içerisinde yabancı ve farklı olmaya dair pek çok detay barındıran bu kitapla beraber farklılıkların karşılıklı güvene dönüşünü konuşabilirsiniz.