Kısa Bulgular

Arkadaş edinmek için birlikte geçirilen zamanın miktarı önemli olsa da, bu ortak zamanda neler yapıldığı daha büyük bir önem taşıyor.

Yaşam doyumu ve mutluluk gibi konularda önemli belirleyicilerden biri de arkadaşlık. Birlikte geçirilen zamanın miktarı ve paylaşılan aktiviteler arkadaş edinme konusunda önem taşıyor. Peki, bir arkadaş edinmek ne kadar zaman alıyor?

Yapılan araştırmalara göre, yaşam süremiz boyunca sahip olabileceğimiz arkadaş sayısı sınırlı. Bunun arkasında yatan sebeplerden birinin zaman kısıtlılığı olduğu görülüyor.Çünkü yeni arkadaş edinmek de var olan arkadaşlığı sürdürmek de zaman alıyor. 

Buna göre, biriyle tanıştıktan sonraki ilk 3 hafta boyunca birlikte en az 43 saat geçirilirse o kişiyle arkadaş olma ihtimalimiz %50 oranında artıyor. Fakat genel olarak sıradan bir arkadaş edinmek için tanıştıktan sonraki ilk 6 hafta boyunca birlikte geçirilen toplam 40-60 saat, arkadaş olmak için yeterli olabiliyor. İlk 3 haftada birlikte en az 119 saat geçirmek, yakın arkadaşlığa geçiş şansımızı artırıyor. 

Fakat arkadaş edinme konusunda birlikte geçirilen zamanda neler yapıldığı ve konuşulduğu, birlikte geçirilen zamanın miktarından daha önemli bir yere sahip. Arkadaşımız ile günlük olarak neler yaptığımızı paylaşmamız, onun neler yaptığını merak etmemiz, birlikte şakalar ve anlamlı konuşmalar yapmamız yakın arkadaş olmamıza daha büyük bir yatırımda bulunuyor.

 

Kaynak: Hall, J. A. (2018). How Many Hours Does It Take to Make a Friend? Journal of Social and Personal Relationships, doi:10.1177/0265407518761225