Yakın Ebeveynlik

Pozitif Psikolojinin Çocuk Gelişimine Yararları

Sisters- Nancy Franke

Pozitif psikoloji kavramı, psikoloji biliminin genellikle olumsuzu düzeltmeye olan eğilimini fark eden Martin Seligman tarafından ortaya atılmıştır. Bu bağlamda pozitif psikoloji, bireylerin hayatlarını yaşamaya en değer haline getirebilmeleri için neler yapılabileceğini inceler. 

İnsanların bu yönde gelişmeleri; bireyin güçlü olduğu alanlar, iyimserlik, memnuniyet, mutluluk, iyi oluş hali, minnettarlık ve şefkat gibi duygular hakkında düşünmeleri sayesinde gerçekleşir. Tüm bunların daha somut halde deneyimlenebilmesi için araştırmalar sonucunda oluşturulmuş belli başlı pozitif psikoloji pratikleri vardır. Özellikle ebeveynlerin pozitif psikoloji hakkında bilgilenmesi, çocuklarının gelişiminde güçlü ve pozitif yanlarına odaklanmalarını sağlar. İlerleyen zamanlarda evde çocuklarınızla da uygulayabileceğiniz bu pratiklere odaklanıyor olacağız.

Peki pozitif psikoloji neden yararlı? 

  1. Mutluluk bulaşıcıdır, mutlu arkadaşlara sahip olanlar gelecekte daha mutlu olmaya yatkındır. 
  2. Başkalarına nezaketli davranışlarda bulunan insanlar, sadece kendi iyilik hallerini artırmakla kalmazlar; arkadaşları tarafından da daha fazla kabul görürler.
  3. Minnettarlık, kişinin mutluluğuna katkıda bulunan en önemli faktörlerden biridir. Daha mutlu olmak adına gösterdiğimiz çaba, bizi bu amacımıza yaklaştırabilir.
  4. Oksitosin; insanlarda güven, empati ve erdemin artışına yol açar. Bu nedenle de, başkalarına sarılarak veya farklı şekillerde fiziksel temaslarla hem kendimizin hem de başkalarının genel iyi oluş halini artırabiliriz.
  5. Paramızı materyallere sahip olmak için harcamaktansa, deneyimler kazanmaya yönelik harcamak mutluluğumuzu artırabilir.

Siz de çocuklarınızın yaşam kalitesini artırmaya yönelik bir çaba göstermek isterseniz hem kendiniz için hem de çocuklarınız için pozitif psikoloji pratiklerini deneyebilirsiniz!

 

Yazan: Rengim Lal Kılavuz

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar: 

[1] Fowler, J. H., & Christakis, N. A. (2008). Dynamic spread of happiness in a large social network: longitudinal analysis over 20 years in the Framingham Heart Study. Bmj, 337.

[2] Layous, K., Nelson, S. K., Oberle, E., Schonert-Reichl, K. A., & Lyubomirsky, S. (2012). Kindness counts: Prompting prosocial behavior in preadolescents boosts peer acceptance and well-being. PloS One, 7(12), e51380.

[3] Seligman, M. E., Steen, T. A., Park, N., & Peterson, C. (2005). Positive psychology progress: empirical validation of interventions. American Psychologist, 60(5), 410.

[4] Barraza, J. A., & Zak, P. J. (2009). Empathy toward strangers triggers oxytocin release and subsequent generosity. Annals of the New York Academy of Sciences, 1167, 182–189. https://doi.org/10.1111/j.1749-6632.2009.04504.x

[5] Howell, R. T., & Hill, G. (2009). The mediators of experiential purchases: Determining the impact of psychological needs satisfaction and social comparison. The Journal of Positive Psychology, 4(6), 511-522.

[6] Little Active People (2019). Positive Psychology and Children’s Wellbeing. Retrieved from https://www.littleactivepeople.com/positive-psychology-and-childrens-wellbeing/