Yakın Ebeveynlik

Çocukların Ev Ödevlerinde Ebeveynlerin Rolleri

Meisje aan tafel- Hans Versfelt (2013)

Ev ödevi yapmanın çocuğunuzun okulda öğrendiklerini pekiştirebilmesi, bir sonraki günün derslerine hazır olabilmesi, zaman yönetimi gibi beceriler kazanabilmesi gibi faydaları bulunuyor. Üstelik ev ödevlerinin faydası sadece çocuğunuza yönelik olmuyor. Ebeveynler de ev ödevleri sayesinde çocuklarının okulda ne öğrendiklerini görme şansı yakalıyorlar. Aynı zamanda çocuğunuzun ev ödevlerine ilgi göstererek onun eğitim hayatına değer verdiğinizi ona göstermiş oluyorsunuz.  

Bazı çocuklar için ev ödevlerini yapmak için en uygun zamanın okuldan geldikten kısa bir süre sonra olduğu görülüyor. Bazı çocuklar ise okuldan gelince oyun oynadıktan sonra ev ödevi yapmayı daha uygun görüyor. Ödev yapılan zaman ne zaman olursa olsun ödev yaparken düzenli molalar verilmesi önem taşıyor. Aynı zamanda çocuğunuzun ödev yaparken sizin onu desteklediğinizi ve yüreklendirdiğinizi bilmesi çok önemli.

Araştırmalara göre, küçük yaşlardaki çocuklar evdeki mutfak masası gibi ortak alanlarda ödev yapmayı daha çok seviyor ve küçük çocukların ödevlere odaklı kalma süreleri daha kısa oluyor. Daha büyük çocuklar ise kendilerine ait sessiz bir ortamı daha çok tercih ediyor ve daha uzun süre odaklı kalabiliyor. 

Özellikle ilkokuldaki çocuk için ev ödevi yapmak her zaman yüksek başarıları getiremeyebiliyor. Ayrıca ağır ve sayıca fazla ödevler çocukları bunaltabiliyor veya yetersiz hissettirebiliyor. Bu durumlarda sizin yardımınız önem taşıyor. Çocuğunuzun büyük ödevleri küçük parçalara nasıl bölmesi gerektiği veya sayıca fazla ödevleri nasıl planlaması gerektiği konusunda ona yardımcı olabilirsiniz. 

Bazı çocuklar ev ödevlerini yapmaktan kaçınabiliyor veya ödevleri bitirmeye isteksiz olabiliyorlar. Bu durumlarda çocuğunuzdan ödevlerini kendisine göre kolay olanlar ve zor olanlar olarak ikiye ayırmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuz önce kolay olanları yapıp güven kazandıktan sonra zor olanları yapmayı tercih edebilir veya önce zor olanı yapıp kendisini rahatlatıp sonra kolay olanı yapmayı tercih edebilir. Böylece çocuğunuzun ödev yapmaya daha ılımlı yaklaşmasını sağlayabilirsiniz. 

 

Yazan: Gökçenay Kaplan

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök 

 

Kaynak: 

Homework. (2018, July 19). The Australian Parenting Website. Retrieved January 15, 2021, from https://raisingchildren.net.au/school-age/school-learning/school-homework-tips/homework