Yakın Ebeveynlik

Çocuğuma Dürüstlüğü Nasıl Aşılayabilirim?

Vera- Dorus Brekelmans

Çocuklukta yalan söylemenin yaygın görülen bir özellik olduğu biliniyor. Hatta yalan söyleme becerisi, çocuğun başkalarının ondan farklı düşüncelere sahip olabileceğini anlaması gibi önemli gelişimler gösterdiğine işaret ediyor. Yani küçük çocuğunuz yalan söylüyor diye tedirgin olmanıza gerek yok ancak dürüstlük kavramına aşina olması da sizin elinizde.

Dürüst olmayan davranışlar, hem aile içinde hem de okulda anlaşmazlıklara yol açabiliyor. Çünkü dürüstlük, güvenli ve sağlıklı ilişkiler kurulmasında büyük bir rol oynuyor. Aynı zamanda araştırmalara göre, çocuklar yalan ve hileye başvurmadan da kendilerine verilen görevleri yerine getirmeyi başardıklarını gördükçe özgüven seviyelerinde artış gözleniyor. 

Peki bir ebeveyn olarak bunu nasıl sağlayabilirsiniz? Çocuklar itibarlarına çok önem verdikleri için, onları överken ne kadar zeki veya akıllı olduklarından bahsederseniz bu itibarı korumak için gerektiğinde hileye de başvurabilirler. Başarısız olduklarında başkalarının onları yargılayacağından endişelenirler, çünkü onlar için bu durum diğer çocuklardan daha akıllı olamadıkları anlamına gelir. 

Eğer çocuğunuzu överken çalışma azmine, performansına ve sorunlara ne kadar yaratıcı çözümler sunduğuna odaklanırsanız, hileye başvurma olasılıkları da azalacaktır. Çünkü bu sayede itibarını korumak için gerekli olan şeyin çabalaması ve etkili bir şekilde çalışmayı sürdürmesi olduğunu düşünecektir. 

“Ne kadar akıllısın, bu işi de başardın!” ya da “Sen bir dâhisin!” gibi cümleler yerine “Bu işi bitirene dek farklı yöntemler üzerinde dur durak bilmeden çalıştığını görebiliyorum!” şeklinde daha samimi ve ayakları yere basan cümleler kurabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz akıllı olma itibarını sarsmamak uğruna yalan söyleme ya da hileye başvurma baskısı hissetmeyecektir. 

 

Yazan: Rengim Lal Kılavuz

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak:

[1] Lee, K. Encouraging Kids Towards Honesty. Retrieved from https://ggia.berkeley.edu/practice/encouraging_kids_toward_honesty