Yakın Ebeveynlik

Evcil Hayvanlar Çocuklara Nasıl Geliyor?

Kitten- Elena Salnikova (2016)

Çocuklar da – tıpkı yetişkinler gibi – stresli durumlarda, güvene veya duygusal desteğe ihtiyaç duyduklarında, öfkelendiklerinde veya üzüldüklerinde evcil hayvanlarından destek alıyorlar. Fakat evcil hayvanların çocuklara faydaları bunlarla sınırlı değil. Araştırmalara göre çocuklar sadece insanlarla değil, evcil hayvanlarıyla da bağlanma ilişkisi kurabiliyorlar. Kediler ve köpekler sevgimize karşılık verebilen canlılar oldukları için bağlanma ihtiyaçlarımızı kısmen de olsa karşılayabiliyorlar ve ebeveynleri tarafından yeterli ilgi görmeyen çocukların gelişiminde ciddi seviyede olumlu bir etki yaratabiliyorlar. Ebeveynleri ile sağlıklı bir bağlanma gerçekleştiremeyen çocuklar ise ebeveynlerinin yerini evcil hayvanları ile doldurup güvenli bağlanma dinamikleri geliştirebiliyorlar.

 

Evcil Hayvanların Çocukların Bağ Kurmasına Olan Etkisi

Evcil hayvanlar sadece varlıklarıyla dahi çocuklar üzerinde olumlu etkiler bırakabiliyor. Birçok araştırma gösteriyor ki çocuklar ve evcil hayvanlar arasındaki bağ ne kadar güçlüyse, bu olumlu etkiler de bir o kadar fazla görülüyor. Bir araştırmaya göre; evcil hayvanlarıyla güçlü bağları olan çocuklar, evcil hayvanlarıyla zayıf bağları olan çocuklara göre kendilerini daha güvende hissediyor, takım çalışmasına daha fazla yatkınlık gösteriyor ve daha iyi empati kurabiliyorlar. 

Bir başka araştırmaya göre ise, evcil hayvanlarla güçlü bağlara sahip olmak çocuklarda sorumluluk bilincini geliştiriyor. Fakat belirtmekte fayda var; çocukların sorumluluk bilincini geliştirmek isteyen ebeveynlerin hayvan bakımı konusunda -örneğin evcil hayvanları nasıl incitmeden sevmek gerektiği, onlara nasıl davranmak gerektiği- çocuklarına rehberlik etmeleri de son derece önemli.

 

Evcil Hayvan Kaybı Çocukların Mental Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Evcil hayvanlar, çocukların en yakın arkadaşları hatta üzüldüklerinde sığındıkları canlılar olabiliyor. Hal böyleyken, evcil hayvan kaybı da çocukları oldukça derinden sarsabiliyor. Çocuklar, hayattaki ilk kayıp deneyimlerini evcil hayvanlarının ölümüyle birlikte yaşayabiliyor ve bu da uzun zamana yayılan bir yas sürecine girmeye neden olabiliyor. Yapılan bir çalışma, bu yas sürecinin çocukların hayvanlarla kurduğu derin bağ nedeniyle uzayabildiğini gösteriyor. 

Ailelerin, çocukların yaşadığı yas konusunda çocuklarına karşı daha açık ve şefkatli olmaları öneriliyor. Üzerine konuşulmayan ve sanki böyle bir kayıp hiç yaşanılmamış gibi davranılan durumlarda, çocuklar duygularını dışa vurmaya çekinerek bu deneyimi kendi içlerinde yaşıyor. Bu da yas sürecinin uzamasına neden olabiliyor. Aynı zamanda bu yas sürecinin, erkek çocuklarını daha derinden sarsabildiği görülüyor. Bunun da, erkeklere çok küçük yaşlardan itibaren aşılanan “Erkekler ağlamazlar, güçlüdürler.” gibi  “erkeklik” normlarından kaynaklandığı düşünülüyor. Erkek çocukları bu tarz söylemlere maruz bırakıldıkça, yas tutmak ya da duygularını dışa vurmak gibi durumların onları güçsüz kılacağı düşüncesini benimseyebiliyorlar. Bu da içselleştirdikleri ve bir türlü dışa vuramadıkları yas halinin uzamasına sebep olabiliyor. 

 

Yazan: Begüm Yılmaz

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

[1] Günay, Alper. Evcil Hayvanlar Çocukların Gelişimini Nasıl Etkiliyor? Retrieved from https://yakiniliskiler.com/2019/02/24/evcil-hayvanlarla-cocuklarin-iliskileri-ne-gibi-faydalar-sagliyor/ 

[2] Yurcaba, Jo. (2020, October 16). The Loss of a Pet Could Trigger Mental Health Issues in Children. Retrieved from https://www.verywellmind.com/the-loss-of-a-pet-could-trigger-mental-health-issues-in-children-5082123