Yakın İlişkiler Öneriyor

Tanımadığın İnsanlarla Nezaketi Paylaşmak: Kind Words

Kind Words (2019)

Kind Words sevgi dolu, insana onu tecrübe edebildiği için şanslı hissettiren bir oyun. Tam adıyla Kind Words (lo fi chill beats to write to) çok basit bir mantığa sahip. Oyuna girdiğinizde şirin bir “posta geyiği” sizi karşılıyor, bu “posta geyiği” mektuplarınızı götürmek ve başkalarının mektuplarını size getirmekle görevli. Peki ne yazıyor bu mektuplarda? Oyunda yapabileceğiniz üç temel aksiyon var;

  1. Dilek mektubu göndermek: Dilek mektubu gönderirken o anda kafanıza takılan; sizi üzen, rahatsız eden veya belki de öfkelendiren herhangi bir sorununuzu nazik bir dille yazabilirsiniz. Bu mektupların net bir hedefi yok, birden fazla insan bu mektuplarınıza cevap verebilir.
  2. Dilek mektupları cevaplamak: Buradan başka insanların yazdığı dilek mektuplarını görebilir ve bunlara olumlu cevaplar verebilirsiniz.
  3. Güzel şeyler söylemek: Buradan da mektuplardan ayrı bir şekilde yalnızca o gün aklınıza gelen güzel bir şeyi veya belki de olumlu bir alıntıyı paylaşabilirsiniz.

Böyle bir oyun için en önemli şey oyunu kullanan topluluk olsa gerek. Oyunun geliştiricileri de bunu bildikleri için herkesin nazik bir şekilde iletişim kurduğundan emin olmak adına birçok dinamik eklemişler. Örneğin, herkes tamamen anonim ve yazdığınız mektuplarda da kişisel bilgilerinizi veya sosyal medya hesaplarınızı paylaşmamanız bekleniyor. Bunun dışında belirli bir kişiyle maksimum iki mektup ve bir stickerlık bir iletişim kurabiliyorsunuz. Örneğin, başka birinin dilek mektubuna cevap verdiğinizde bu kişi size yalnızca bir teşekkür stickerı yollayabiliyor. Bunun dışında topluluk kurallarını ihlal eden (kişisel bilgilerini yollayan veya hakaret içeren, olumsuz bir dil kullanan) kullanıcıları rapor edebiliyorsunuz. Bu dinamikler topluluğu devamlı olarak koruyarak topluluk içerisinde başka kullanıcılara zarar vermek amacıyla bulunan internet troll’lerinin barınmasını engelliyor. Bu sayede de oyun yazdığınız ve gördüğünüz bütün dilek mektuplarının nazik kelimelerden (Kind Words) oluştuğundan emin oluyor.

Kind Words (2019)

Oyun çok basit ama çekici bir görsel dile sahip. Oyuna girdiğinizde minik bir odada zaman zaman yatağında yatan, zaman zaman mektuplar yazan avatarınızı görüyorsunuz. Mektubunuzu yollayacağınızda veya size yeni bir mektup geldiğindeyse pencerenizden “posta geyiği”nizin kafası beliriyor. Bunun dışında insanlarla mektuplaştıkça onların size yolladığı stickerları biriktiriyorsunuz. Aynı şekilde oyuna girdiğiniz her gün de yeni bir sakin şarkının kilidi açılıyor ve onları da oyunu düzenli bir şekilde kullandıkça biriktirebiliyorsunuz. Ancak, oyunun bu kadar pozitif incelemeler almasında ve çevresinde giderek büyüyen bir topluluk yaratmasında çok daha insani ve ilkel bir dürtü var.

Araştırmalar gösteriyor ki, insanlar başkalarına nazik davrandıklarında yalnızca karşı tarafa iyi hissettirmekle kalmıyor, kendileri de daha iyi hissediyorlar. İnsanlar başkalarına yardım ettiklerinde, karşılıksız iyilikler yaptıklarında, cömert veya kibar davrandıklarında aslında kendilerine de yarar sağlıyorlar. Kind Words’u çekici kılan en önemli dinamik de aslında bu. Mektuplarına cevap verdiğiniz yabancılar – bir daha asla iletişim kurmayacak olsanız dahi – gerçek sorunları olan biricik insanlar ve bu insanlara hiçbir karşılık almayacağınızı bile bile yardım etmek size çok iyi hissettiriyor. Aynı şekilde kendiniz bir dilek mektubu yazdığınızda buna hangi ülkede yaşadığını dahi bilmediğiniz insanların size nazik önerilerde bulunması ve güzel sözler söylemesi size iyi hissettiriyor. 

Günün belli bir saati yalnızca on dakikanızı ayırarak insanların nazik sözlerini okumak, hiç tanımadığınız insanların sorunlarında biraz olsun onlara destek olabilmek size günün geri kalanı boyunca çok daha iyi hissettirebilir. Eğer bu fikir size de çekici geliyorsa Kind Words’u Steam üzerinden Windows veya MacOS’ta oynayabilirsiniz!

 

Yazan: Orhun Ogün Yücel

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök