Yakın İlişkiler Öneriyor

Gençleri Merkezine Alan 3 Film

American Honey (2016)

Gençlik döneminde bireyin sosyal yaşamında birçok önemli değişim meydana geliyor. Kişinin yaşamında yer alan diğer kişilerle kurduğu ilişkinin dengeleri değişiyor. Bebeklikten bu yana diğer insanlara kıyasla daha yakın bir ilişki içerisinde yer aldığı ebeveynlerinden biraz ayrılarak sosyal varlık olmanın gereklerini yerine getiriyor. Dış dünya yaşamda giderek önem kazanıyor. Bu durumda en çok kendileri gibi olan kişilerin, yani arkadaşların önemi artıyor. Ebeveynlere açılamayan konular yakın arkadaşlara açılıyor ve sosyal dünyaya dair yargılar onlarla birlikte yapılıyor.

Bunun yanı sıra ergenlikte, yani erken yetişkinlik dönemlerinde kişinin çevresindeki dünyaya ait yargıları oluşmaya başlıyor. Kişi bir birey olarak bu dünyanın doğruları ve yanlışlarını öğrenirken kendi içsel dünyası ile bu dünya arasında bir denge tutturmaya çalışıyor. Bu da birey olarak o kişinin kimliğini oluşturmaya başlıyor. Ayrıca bu denge oluşturma çabaları kimi zaman değer yargıları ve normlar şeklinde gençlerin karşısına çıkarak krizlere sebep oluyor. Toplumun içerisinde bir sosyal varlık olarak yer edinmek ya da topluma uyum sağlayamamak bunların bir sonucunda ortaya çıkabiliyor. 

Aşağıda seçtiğimiz üç film merkezine gençleri alan filmler. Her birinde farklı gençleri izliyoruz. American Honey’de bir grup genç ile yollara düşerken hayaller, umutlar ve gerçekler ekseninde bir hikayeyi takip ediyoruz. Never Rarely Sometimes Always filminde ise bir genç kadının istenmeyen bir hamilelik sonucu yalnız başına verdiği psikolojik savaşı deneyimliyoruz. The Selfish Giant ise iki gencin arkadaşlıklarının bir İngiliz mahallesinde dönemin şartlarına göre şekillenmesini ve test edilmesini izliyoruz. Bütün bu filmlerde gençlerin farklı koşullar altında içerisinde oldukları durum ve yaşantılara tepki olarak kararlarını, motivasyonlarını ve karakterlerini ortaya koyuşlarını izliyoruz.

 

American Honey (2016) – Andrea Arnold

American Honey (2016)

American Honey için gençlerle dolu bir yol filmi dense pek yanlış olmaz. Tıpkı gençlikte olduğu gibi geleceğe dair bilinmezlik ve kıvrımlı yollar gibi oradan oraya savrulan hayatlar var. Savrulmak deyince akılda oluşabilecek olumsuz imalar bir kenara, gençler bilinçli bir savrulmanın özneleri. Özgürce, diledikleri gibi yaşayabilmek için yoldalar. Bir yerin çatısı altına girmek hem gerçek hem de mecaz anlamıyla reddediliyor onlar tarafından. Film boyunca da onların kaygılarını, hayallerini ve umutlarını izliyoruz.

Star evinde küçük kardeşi ve tacizci bir babayla yaşamaya mahkum genç bir kadın. Bir gün eline fırsat geçiyor ve evden kaçıp yollara düşüyor. Ona bu imkanı tanıyan ise şans eseri tanıştığı bir karavan dolusu genç. İlk başta tereddütleri olsa da Star evinden ayrılmaya karar veriyor. Bu karavan ile yollara çıkan Star, grubun öne çıkan ismi Jake ile yaptıkları iş dolayısıyla yakınlaşıyor. İşleri ise dergi aboneliği satarak para kazanmak. Ne kadar çok dergi satılırsa o kadar iyi. Jake ile romantik ve cinsel bir ilişkiye giren Star, bu yolda kendini bulmaya çalışıyor.

American Honey’de izlediğimiz bir gençlik tasviri. Ancak bunu didaktik bir şekilde yapmıyor. Sert bir Amerikan Rüyası eleştirisi olarak görmek mümkün değil. Nereye gittiği belli olmayan, günü yaşayan, eğitimli olmayan bir grup Amerikan gencinin hayatları, tutundukları dallar, idealleri ve kendi kaybolmuşluklarını izliyoruz. Oldukça gürültülü, çok renkli, çekişmeli ve duygulu bir hikaye American Honey.

 

Never Rarely Sometimes Always (2020) – Eliza Hittman

Never Rarely Sometimes Always (2020)

Never Rarely Sometimes Always, bir genç kadının istenmeyen hamilelik ile baş etmesi üzerinden ilerleyen bir hikâye. Başrollerde ise Autumn ile kuzeni Skylar var. Autumn hamilelik testi pozitif çıktıktan sonra bunu herhangi bir aile üyesine açıklamadan çözmeye çalışıyor. Bu tarz bir konuda hem ailenin yarattığı baskı hem de çevrenin kadın üzerine kurmaya çalıştığı bedensel ve ahlaki tahakküm, film boyunca bunlara kuzeniyle göğüs germeye çalışan genç bir kadının sessiz karakterinde yer buluyor.

Autumn hamileliğini sonlandırmak için kürtaj yaptırmak istiyor. Böyle bir düşünce genç bir kadından telaffuz edilince kurumlar o genç kadının fiziksel ve ileriye dönük olarak psikolojik sağlığını görmemeye başlıyor. Autumn kürtaj karşıtı videolara, karşısındakinin yaşına ve durumuna bakmadan anneliği yücelten sağlık çalışanlarına karşı dirençli durmaya çalışıyor. Hamileliği bildiği üzere 10 değil 18. haftasında olduğunu öğrenince kürtaj için başka bir merkeze gitmek zorunda kalıyor. Bunun üzerine kuzeni Skylar ile yola çıkıyorlar.

Never Rarely Sometimes Always genç bir kadının hamilelik sonrası sürecinde yaşadıklarına odaklanıyor. Genellikle daha sessiz, derinlikli iki karakter üzerinden sürecin duygusunu güçlü bir şekilde izleyiciye yansıtıyor. Toplumun ve eril tahakkümün eleştirisini yaparken genç bir kadının psikolojisini ortaya koyuyor.

 

The Selfish Giant (2013) – Clio Barnard

The Selfish Giant (2013)

The Selfish Giant, İngiltere’de iki çocuk arasındaki arkadaşlığı konu alan toplumcu gerçekçi bir film. Sink-estate olarak bilinen İngiltere’de genellikle işçi kesimin yaşaması için inşa edilen bloklardan oluşan kenar mahallelerinde geçiyor. Görsel olarak tercih edilen soğuk renk paleti film boyunca hem filmin merkezindeki Arbor ile Swifty arasındaki dostluğun hem de filmin geçtiği yerin bir özelliği oluyor.

Arbor ve Swifty toplumdan dışlanmış iki çocuk. Swifty daha uysal, sakin biri gibi görünürken Arbor hiperaktivite bozukluğuna sahip. Bu da onun akranları tarafından dışlanmasına sebep oluyor. Okullarında girdikleri bir kavga okuldan atılmasına sebep oluyor. Bu noktada çocukların çevresindeki yetişkin figürleri ise onların hayata bakışlarını ve isteklerini ister istemez etkiliyor. Okuldan atılmalarının ardından Arbor ve Swifty, metal kablolar toplayarak para kazanmaya başlıyor. Bir bakıma ideal bir iş oluyor bu, tabi sadece onların gözünde. Film bu mesleğin erbaplarını ve çocukların buna dahil oluşunu aktarırken bir yandan da toplumun panoramasını çiziyor. 

Arbor ve Swifty, Kitten isimli toplayıcının altında çalışıyorlar. Aldıkları malzemeleri ona getirip paralarını alıyorlar. Kitten, o muhitte bir gelenek olan kağnı yarışlarında yarışması için Swifty’yi seçiyor ve onunla özel ilgileniyor. Yaptığı işte Kitten’ı bir rol model gibi gören Arbor için bu kıskançlığa sebep oluyor. Bu kıskançlık Swifty ile arasındaki arkadaşlığını test ederken Arbor’ı ne kadar tehlikeli olduğunu bilmediği işlere sürüklüyor.

The Selfish Giant zor bir dönemde, zor bir mekanda geçen bir arkadaşlık hikayesi. Büyüme çağındaki iki gencin arkadaşlığı, bilmeden aldıkları hayat değiştiren tercihler ve sosyoekonomik etkenlerle yön değiştiriyor. Yönetmenin yalın anlatımı ise güçlü bir aktarım sağlıyor.

 

Yazan: Recep Hazır

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök