Profesyonel İlişkiler

Nasıl Daha İyi Sanal Bağlantılar Kurarız?

Ukrainian Soviet oil painting portrait programmer first USSR computer (Sanatçı ve tarih bilinmiyor)

Pandeminin başlamasıyla birlikte evde kalma süremiz oldukça arttı ancak evde yalnızlaşmak ister istemez olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. İşlerimizi evden yürütmek, sosyalleşmeye çalışmak ve pandeminin olumsuz etkilerinden uzaklaşmak için sanal bağlantılar kurmamız gerekiyor. Bu nedenle kişisel ve profesyonel anlamda kuracağımız sanal bağlantılar önem taşıyor. Fakat sanal bağlantılar nasıl kurulur ve bunları uzaktan da olsa nasıl anlamlı kılabiliriz? İşte bazı öneriler:

1- Mümkün Olduğunca Görüşmelerinizi Görüntülü Yapın.

İnsanların gözlerinin içine bakmak ve yüzlerini görmek biriyle bağlantı kurmada oldukça önemli bir etken. Bu nedenle aile yemekleri, toplantılar ya da kahve sohbetlerini sanal ortama taşıyarak görüntülü görüşmenin avantajlarını kullanabilirsiniz. Günlük basit anları bu yöntemle paylaşabilir, sevdiğiniz bir dizi ya da filmi sanal platformları kullanarak izleyebilir ve görüntülü görüşme sayesinde bu iletişimi daha güçlü kılabilirsiniz.

2- Gerçekleri Kabul Edin.

Michigan Üniversitesi İşletme Fakültesi Pozitif Organizasyonlar Merkezi’nin fakülte direktörü Wayne Baker, yaşadığımız süreçte iyi bir liderin insanlara korktuğunu ve endişelendiğini bildirmesinin önemi olduğunu söylüyor. Bu tür duyguları saklamak liderlik rolünü zayıflatmak yerine güçlendirir. Pandemi sürecinin ve getirilerinin evrensel ve yaygın bir durum olduğunu kabul ederek yeni duruma uygun stratejiler geliştirmeye odaklanmak gerekiyor.

3- “Nasılsın?” Gibi Klasik Sorularla Sınırlı Kalmayın.

Michigan Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi ve Psikoloji profesörü olan Jane Dutton, bir çok profesyonelin “Nasılsın” gibi klasik soruların önünü açtığı sohbetlerin insanların kendilerini açmalarına yardım etmediğini söylüyor. Bunun yerine “Bu hafta ne gibi sevdiğin aktiviteler yaptın?” gibi insanlar için anlamlı olan ve onlara önemsendiklerini hissettiren sorular yöneltmek faydalı olabilir. “Bugün sizin için yolunda giden neler oldu?” gibi olumlu duygulara dikkat çekerek, sonrasında eğer gerekirse olumsuz yaşantılar hakkında konuşma ihtimali oluşturabilirsiniz. Olumsuzlukları kabul ederek günlerin içinde pozitifliği bulma düşüncesiyle dostluk ve bağlantı kurmak kolaylaşıyor. 

4- Kendi Görüntünüzü Kendiniz İçin Gizleyin.

Sanal ortamda daha iyi ilişkiler kurmanın bir diğer yolu, görüntülü görüşmelerde görüntünüzü kendinize gizlemek olabilir. Kendi görüntünüze takılır ya da rahatsız olursanız, karşınızdaki kişiye odaklanmanız zorlaşabilir. 

5- Tutarlı olun.  

Aileniz, arkadaşlarınız ya da profesyonel bağlantılarınızla iletişime geçmek için belli rutinler oluşturmanız ve onlarla tutarlı biçimde iletişimde kalmanız bağlantılarınızı güçlendirebilir. Her bir konuşma bağlayıcı hissettirmese dahi, bir ritim içeren iletişim tutarlılığı ilişkide samimiyet oluşturacak ve kişilerin konuşmada daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

 

Yazan: Yonca Fener

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: Bridges, F. (February 9, 2021). How To Built Better Virtual Connections. Forbes. https://www.forbes.com/sites/francesbridges/2020/06/28/how-to-build-better-virtual-connections/?sh=4e6f4bd82c0f