Profesyonel İlişkiler

Öz Bakımınıza Dikkat Etmeniz İçin 5 Öneri

Ballance – Mother Earth (Bilinmiyor)

Kendinizi işinize dair bıkkın ve bunalmış mı hissediyorsunuz? Son zamanlarda bıkkınlık, yorgunluk ve bunalmış hisseden kişi sayısı giderek artıyor. Böyle zamanlarda öz bakımın önemini vurgulamak gerekiyor. Çünkü birçok çalışma öz bakımına önem veren kişilerin bu hisleri daha rahat atlatabildiğini gösteriyor. Bu kişiler psikolojik problemlere ve strese karşı daha dirençli oluyor. Öz bakımınıza dikkat etmenin farklı yolları bulunuyor: 

  1. Sizi sürekli eleştiren iç sesinizi dinlemeyin ve öz şefkatinizi artırmaya çalışın. 
  2. Uykunuza, yediklerinize ve hijyeninize dikkat edin. Hobilerinize zaman ayırın. 
  3. Sizi seven ve destekleyen insanlarla görüşün, eleştiren ve aşağı çeken insanlarla ise aranıza bir mesafe koyun. 
  4. Rahatlayabildiğiniz, size zamanı ve mekanı unutturan, anı yaşamanızı sağlayan aktivitelere yönelin. 
  5. İç sesinizi dinleyebileceğiniz, yapmanız gereken şeylerden uzak kalabileceğiniz bir ortam oluşturun. 

Öz bakım pratiklerini bir rutin haline getirmek uzun vadede pratiklerin etkilerini artırıyor. Bunu başarabilmek için ise belli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bunlardan biri öz bakıma özen göstermek için bunalmayı beklememek. Düzenli olarak yukarıda sayılan maddelere zaman ayırmaya çalışmak gerekiyor. İkincisi her bir maddeye zaman ayırmaya çalışmaktan geçiyor. Bu maddelerden sadece birini yapmak öz bakımınızı tamamladığınız anlamına gelmiyor. Aynı zamanda özellikle hangi maddelerin size iyi geldiğini bulmak için ise önce onları uygulamanız ve keşfetmeniz gerekiyor. Üçüncüsü ise öz bakımın kendinize zaman ayırmak olduğunu her daim hatırlamak. Birçok kişi başkalarına zaman ayırmaktan çekinmezken aynı zamanı kendine ayırmakta güçlük çekiyor. Oysa kendinize önemli olduğunuzu hatırlatarak ve bu zamanı ayırmanın iyi bir yatırım olduğunu anlayarak öz bakımın faydalarını artırabilirsiniz.

Unutmayın; öz bakım bencillik ya da ayrıcalık göstermek değildir ve bir şeyin olmasını önlemek onu daha sonra tamir etmeye çalışmaktan daha kolaydır.

 

Yazan: İdil Salih

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: Lee, K. (Oct 04, 2019). Self-care isn’t selfish or superficial. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/blog/rethink-your-way-the-good-life/201910/self-care-isn-t-selfish-or-superficial