Profesyonel İlişkiler

Hepimizin İhtiyaç Duyduğu 7 Dinlenme Şekli

Alfred Emile Stevens – Girl in a White Dress Resting on a Sofa (Bilinmiyor)

Hiç daha fazla uyuyarak bir türlü geçmeyen yorgunluğunuzu gidermeye çalıştınız mı? Uyumak ve dinlenmek çoğu zaman aynı şey değildir ancak sıklıkla yeterli saat boyunca uyuduğumuz için dinlendiğimizi düşünerek harekete geçeriz. Bu sırada hayatın tüm hızıyla yarışırken gerçekte çaresizce ihtiyaç duyduğumuz başka dinlenme türlerini kaçırıyor olabiliriz. Bu yüzden aslında yüksek ölçüde başarılı ve üretken olsak da kronik bir yorgunluk ve tükenmişlik altında eziliyoruz. Bu yazımızda sizi dinlenmenin gücüyle tanıştıracak 7 tür dinlenmeden bahsedeceğiz.

  1. İhtiyacımız olan ilk dinlenme türü, fiziksel dinlenmedir. Pasif fiziksel dinlenme, uyumayı içerirken; aktif fiziksel dinlenme, vücudun dolaşımını ve esnekliğini artırmaya yardımcı olan onarıcı aktiviteleri içerir.
  2. İkincil olarak zihinsel dinlenme gelir. Geceleri uyumak için hazırlandığınızda, günlük yoğunluğunuzdan kurtulamadığınız ve beyninizi sakinleştiremediğiniz oldu mu? Zihinsel yorgunluğunuzu gidermek için gün ortasında kısa zihin boşaltıcı molalar planlayın ve bir şey üzerine düşünmeyeceğiniz bir ortam hazırlayın. Bu hem gün içinde işe geri dönmeye hem de gece uyumaya hazır bir zihin yapısına geçmenize yardımcı olacaktır.
  3. Üçüncü tür dinlenme duyusal dinlenmedir. Gözleriniz, kulaklarınız, tüm duyularınız bilgisayar ekranları, birçok insanın konuşması gibi farkında bile olmadığınız etmenler tarafından gün boyunca fazlasıyla yoruluyor. Kendinize bir dakika da olsa gözlerinizi kapatmak kadar basit bir eylem için zaman tanıyın ve her günün sonunda duyusal yoksunluk egzersizleri uygulayın. Bir süre sonra kendinize ayırdığınız kısa süreler birikip aşırı uyarıcı dünyanın neden olduğu zararı telafi etmeye başlayacaktır.
  4. Yaratıcı dinlenme, sorun çözmek veya yeni fikirler için beyin fırtınası yapmak zorunda olan kişiler için özellikle önemlidir. Arka bahçeye çıkarak bile olsa, kendine dışarının güzelliğini fark etmek için izin vermek yaratıcı bir dinlenme sağlar. Ancak bu dinlenme türü sadece doğayı takdir etmekle ilgili değildir; sanatsal herhangi bir aktiviteyi de içerir! Sevdiğiniz müzelere, tiyatrolara gidemiyorsanız çalışma alanınızı ilham kaynağı haline getirin. 
  5. Duygusal dinlenme; duyguları özgürce ifade etme, özgür bir zaman ve boşluğa sahip olmak anlamına gelir. Eğer herkesin sevdiği ve bir derdi olduğunda ilk aradığı insansanız ve sevdiklerinize hayır diyemiyor ya da onların yanında olduğunuz kadar onlardan destek görediğinizi düşünüyorsanız, muhtemelen duygusal dinlenmeye ihtiyacınız vardır. Duygusal dinlenme ayrıca cesaret de gerektirir; biri sizden bir istekte bulunduğunda içten bir hayır cevabı verebilmek gibi.
  6. Duygusal dinlenmeye ihtiyacınız varsa, muhtemelen sosyal dinlenmeye de ihtiyacınız vardır. Bu ihtiyaç, bizi yoran ilişkiler ile bizi canlandıran ilişkiler arasında ayrım yapamadığımızda ortaya çıkar. Etrafınızdaki insanlara dikkat edin. Çevrenizde olumlu ve destekleyici insanlar biriktirin. Etkileşimleriniz sanal ortamda olsa bile daha sağlıklı birlikteliklere vaktinizi ayırmayı tercih edin.
  7. Son dinlenme türü, fiziksel ve zihinsel olanın dışında bir bağlanma ve aidiyet duygusu hissetmeye alan tanıyan ruhsal dinlenmedir. Meditasyon yapabilir veya geniş topluluklara, yardım derneklerine katılabilirsiniz. Sonuç olarak yalnızca uyumak bizi dinlenmiş bir hale getiremez. Daha çok farkındalıkla gerçekten ihtiyacımız olan dinlenme türlerine odaklanmamız gerekir.

 

Yazan: İlayda Deringör

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

Kaynak: Dalton-Smith, S. (Jan, 2021). The 7 Types of Rest That Every Person Needs. Retrieved from TED Website. https://ideas.ted.com/the-7-types-of-rest-that-every-person-needs/