Kısa Bulgular

Ghosting’e uğrayan kişi, karşı taraf tarafından maruz bırakıldığı yokluk ve belirsizlik hisleri yüzünden ilişkinin sona erdiğinin farkına varıyor.

Ghosting, bir kişinin karşısındakiyle iletişimini hiçbir açıklama yapmadan bir anda kesmesi olarak tanımlanıyor. Ancak, bir durumu ghosting olarak değerlendirmek için kişiler arasında iletişimin devamına dair bir beklentinin olması gerekiyor. Örneğin, karşı taraf bir yanıt beklemiyor veya istemiyor ise meydana gelen durum ‘ghosting’ olarak adlandırılmıyor. Ghosting iki kişi arasında birden fazla kez meydana gelebiliyor, çünkü sınırları net konulmamış bir ilişkide taraflar net bitirişleri ve süreçleri anlayamayabiliyorlar. 

Belirsizliği Azaltma Teorisi, belirsizliğin insanların davranışlarını şekillendirdiğini öne sürüyor. İlişkilerdeki belirsizlik ilişkinin nasıl ilerleyeceği konusunda bir güven eksikliği oluşturabiliyor. Belirsizlik yaşayan kişiler, genellikle nasıl davranacaklarına karar vermekte, partnerlerinin tepkilerini ölçmekte ve ileride ne olacağını tahmin etmekte güçlük çekiyorlar. Belirsizlik, genellikle kişiler kendi duyguları ve başkaları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarında ortaya çıkıyor. Bu teoriye göre, bireyler belirsizliği azaltmaya ve sonuç olarak durumlarının önceden tahmin edilebilirliğini artırmaya çalışıyorlar. 

Peki bu teorinin ghosting’le ne ilgisi var? Ghosting’e maruz kalan bireyler durumlarının belirsizliğini gidermek için farklı stratejiler uygulamaya çalışıyorlar. Örneğin, bazı kişiler bu durumu sahip olduğu mevcut bilgilerle yorumlarken, diğerleri ise daha aktif bir tutum sergileyerek arkadaşları aracılığıyla bilgi edinmeye çalışabiliyorlar. Bazen de kişiler kendilerini ghosting’e uğratan kişiyle iletişime geçerek yaşanan durumun sebeplerini sorgulayabiliyor. Bu iletişimdeki sözlü ya da sözsüz ipuçları kişinin yaşadığı belirsizliği azaltabiliyor. Tüm bu stratejiler, ghosting’in gerekçesini öğrenme ve kişinin karşı tarafın davranışına dair bilgiye sahip olma isteğini içeriyor. 

Eğer siz de ghosting’e maruz bırakıldıysanız, bahsi geçen stratejileri kullanarak bu belirsizliği geride bırakabilir ve bir kapanışa ulaşıp rahatlayabilirsiniz.  

 

Kaynak: LeFebvre, L. E., & Fan, X. (2020). Ghosted?: Navigating strategies for reducing uncertainty and implications surrounding ambiguous loss. Personal Relationships, 27(2), 433-459.