Yakın Ebeveynlik

Çocuk Gelişiminde Babanın Rolü ve Önemi

Walk on Heath – Gideon Rubin (2011)

Babalar, çocukların iyilik hali üzerinde kalıcı bir etkiye sahip oluyorlar. Pek çok çalışma, çocukların okuldaki performansları ile destekleyici bir baba figürü arasında kayda değer bir ilişki olduğunu gösteriyor. Örneğin, babaları tarafından övülen, sarıp sarmalanan ve üzüldüğünde rahatlatılan çocukların okulda daha başarılı olduğu görülüyor.

Araştırmalara göre, çocuklarının hayatında aktif bir rol alan babalar çocuklarının duygusal ve sosyal gelişimleri, iyilik halleri ve öz saygılarına katkıda bulunuyor. Örneğin, bebeklerinin ağlamalarına tepki veren, onları kucaklarında tutan ve temel ihtiyaçlarını temin eden babaların, çocuklarının özgüvenleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülüyor.

Üstelik babaların bu katkıları sağlayabilmeleri için çocuklarıyla aynı evde yaşamaları zorunlu bile değil. Yapılan araştırmalara göre, çocuklarıyla aynı evi paylaşmayan babalar, çocukların hayatlarında aktif olduğu sürece yine onların gelişiminde kalıcı ve olumlu bir rol oynayabiliyorlar.

Peki genel olarak babalar bu katkıları nasıl sağlayabilir?

  1. Güven oluşturun

Çocuğunuzun sizin yanınızda güvende hissetmesi için onlarla sadece konuşmanız gerekmiyor. Çocuğunuzu kucağınızda tutmak veya ona sarılmak da aranızdaki bağın güvenli olduğunu göstermeniz için yeterli olabilir. Bunlar haricinde çocuğunuza şarkı söyleyebilir ya da ona kitap okuyabilirsiniz. Unutmayın ki, aranızda kurulacak olan güvenli bağ, çocuğunuza hayatı boyunca yardımcı olabilir.

2.  Yanında olun

Evet, burada fiziksel olarak yanında olmaktan bahsediyoruz. Çocuğunuzla bir arada bulunmak, aranızdaki bağı güçlendirecektir. Örneğin, çocuğunuzu hastanedeki kontrollerine ya da haftasonu spor etkinliklerine siz götürebilirsiniz. Çocuğunuz babasının yanında olduğunu görerek rahatlayacaktır.

3.  Başkalarına danışın

Eğer ilk çocuğunuzu kucağınıza aldıysanız, aklınızda pek çok soru oluşabilir. Öyle ki, kendinizi fazlasıyla stresli hissediyor ve ne yapacağınızı ya da yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Aklınızdakileri daha önce baba olmuş arkadaşlarınıza veya doktorunuza danışabilirsiniz. Ya da alt değiştirmek gibi önemli beceriler için verilen kurslara katılabilirsiniz.

4.  Eğlenin

Çocuğunuzla favori bir aktivite belirleyin. Bu atçılık, top oynama, yüzme ya da puzzle gibi aklınıza gelen herhangi bir aktivite olabilir. Yapılan araştırmalara göre, bu tarz aktiviteler baba ve çocuk arasındaki bağı kuvvetlendiriyor. Bu tarz aktivitelerin katkıları sadece baba ve çocuk ilişkisi ile sınırlı değil. Fiziksel temas içeren oyunları babalarıyla oynayan çocukların, arkadaşları arasındaki popülerliğinin daha fazla olduğu da görülüyor.

Özetleyecek olursak, babaların çocukların gelişimindeki rolü oldukça önemli. Bu rolün çocuğunuz üzerinde olumlu olması için sadece televizyon karşısında birlikte bulunmak yerine, çocuğunuzla daha çok bir arada aktif zaman geçirebilirsiniz.

 

Yazan: Pınar Karan

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

Topatan E. (ndd.) Babaların çocuk büyütmedeki rolü. Yakın İlişkiler. Retrieved from https://yakiniliskiler.com/2019/09/17/babalarin-cocuk-buyutmedeki-rolu/

Involved fathers provide key benefits to kids. Kidcentral Tn. Retrieved from https://www.kidcentraltn.com/content/kidcentral/support/full-family-support/involved-fathers-provide-key-benefits-to-kids.html