Yakın Ebeveynlik

Hamilelik Döneminde Stres

Tim Rees – The Bribe

Stres, hayattaki değişikliklere ve karşılaşılan zorluklara karşı verilen son derece doğal bir tepki. Bazen gerçekleşmesini planladığınız iyi veya heyecan verici değişiklikler bile stresli hissetmenize sebep olabilir. Bazı durumlarda optimal düzeydeki stres size yardımcı da olur. Çünkü farkında olmasanız da stres zorluklarla yüzleşmek ve işleri halletmek için size motivasyon sağlar. Bazı durumlarda ise stres çok bunaltıcı olabilir ve günlük görevlerle başa çıkmayı zorlaştırabilir. Çok fazla stres vücudunuzun fonksiyonlarını, düşüncelerinizi ve düşünce tarzınızı, hislerinizi, davranışlarınızı etkileyebilir. Örneğin, bazı insanlar aşırı stresli olduklarında çok fazla yemek yiyebilir veya sinirlenebilir.

Stres hayatımızın önemli süreçlerinde sık sık kendisini gösterir, bu süreçlerden biri de hamileliktir. Bazen direkt olarak hamileliğin kendisi stresli olabilir. Örneğin; doğum öncesi testler ve onların sonuçlarını beklemek, almak strese yol açabilir. Bebeğin sağlığı için endişeli olma hali ve ebeveynlik düşünceleri de stres seviyesini artırabilir. Doğurganlık tedavisi görmek, daha önce düşük yapmış olmak veya bebek ölümü yaşamak hamilelik sürecisini fiziksel ve duygusal olarak zorlaştırabilir.

Hamilelik aynı zamanda birçok fiziksel ve duygusal değişiklik anlamına da gelir. Hamileliğiniz planlanmamışsa hamilelik sürecindeki değişiklikler daha da stresli olabilir. Çünkü bu değişikliklere kendinizi hazır hissetmeyebilirsiniz. Ayrıca ailenizden, arkadaşlarınızdan ve diğerlerinden gelen yorumlar, tavsiyeler ve hikayeler sizi bunaltabilir. Diğer annelerin “annelik tarzı”na dair önerileri sizi korkutabilir ve bunlar da stresinizi artırabilir.

Bunların yanı sıra gebelikte duygusal karışıklığa ve yüksek düzeyde strese neden olabilecek diğer olayları – finansal problemler, ilişki sorunları ve/veya ayrılık, işsizlik, bir aile üyesinin aile hastalığı veya ölümü, travma, aile içi şiddet, alkol ve diğer uyuşturucularla ilgili sorunlar – yaşıyor veya yaşamış olabilirsiniz. Bunlardan birkaçı aynı anda oluyorsa stres seviyeniz daha yüksek olabilir.

Stresi tanımak ve etkilerini görebilmek her zaman kolay değildir. Sizi strese sokan şeyleri ve stresli olduğunuzda verdiğiniz tepkileri biliyorsanız stresle başa çıkmak daha kolay olacaktır. Bu sorular hayatınızdaki stresi belirlemenize yardımcı olabilir:

  1. Sık sık endişeli hissediyor musunuz? Hamile kalmadan önceki dönemde çok fazla stres yaşadınız mı?
  2. Yoğun bir hayat yaşıyor musunuz? Hamilelik işleri yavaşlatmak için iyi bir zaman olabilir.
  3. Hayatınızda çok fazla değişiklik oluyor mu?

Ayrıca şu fiziksel ve duygusal stres belirtilerine de dikkat edebilirsiniz:

  • fazla gergin ve sinirli hissetmek (örneğin; hareketsiz oturamamak veya huzursuz ve tedirgin hissetmek)
  • hızlı nefes almak veya kalbinizin daha hızlı attığı hissi
  • rahatlama veya uyuma konusunda zorluk çekmek
  • zihinde pek çok düşüncenin dolaşması (örneğin; gelecekle ilgili düşünceler ve endişeler)
  • kendini iyi hissetmemek (örneğin; baş ağrısı çekmek veya başka yerlerin ağrıması)

 

Yazan: Cemre Birkan

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

Stress and pregnancy. (2020, November 25). Retrieved December 28, 2020, from https://raisingchildren.net.au/pregnancy/health-wellbeing/mental-health/stress-pregnancy