Kısa Bulgular

Duygusal Patlamalar Yaşıyor Olmanızın Bazı Olası Sebepleri

Stres 

Bir işi tamamlamanız için verilen son tarih yaklaştığında, sağlık sorunları ortaya çıktığında ya da sosyal çevrenizle ilgili problemlerle birlikte stres seviyeniz arttığında endişelerinizle başa çıkma yetenekleriniz zayıflayabilir. 

Depresyon 

Kimi zaman kapana kısılmış gibi hissettiğiniz durumlar olabilir. Bazıları için depresyon kendisini düşük enerji ya da yataktan çıkamamakla göstermez. Onun yerine karamsar düşünceler kişinin ruh halini yönlendirebilir.

İlişkilerdeki Dengesizlikler 

Evde ya da işte ağır işlerin çoğunu sizin üstlendiğiniz ve bundan rahatsız olduğunuz oldu mu? Araştırmalar tüm yükü alma sebebimizin bize daha fazla değer verilmesini ya da daha çok takdir edilmeyi ummamız olduğunu söylüyor. Bu beklentilerimiz cevaplanmadığında ise duygusal patlamalar gerçekleşebiliyor. Siz de ilişkilerinizde daha çok “kurban” gibi hissediyorsanız belki de bu durumun altında yatan sebep, yüklerin paylaşımındaki adaletsizliktir.

Geçişlerde Zorluk

Eğer her şeyin planlı gitmesine alışık biriyseniz ve planlar bir anda raydan çıkıyorsa, bu duruma karşı öfke duyabilirsiniz. Örneğin eve yemeğe davet ettiğiniz bir arkadaşınız son dakika gelemeyeceğini söylerse, siz de hazırladığınız yemekleri tek başınıza yerken öfke patlamaları yaşayabilirsiniz. Bu da aslında hayatın size getirdiği durumun planlarınızı bozmasına duyduğunuz tepkinizdir. 

 


Kaynak: Taibbi, R., 2020. 5 Causes Of Emotional Explosions. [online] Psychology Today. Available at: <https://www.psychologytoday.com/us/blog/fixing-families/202003/5-causes-emotional-explosions&gt; [Accessed 14 October 2020].