Kısa Bulgular

Mükemmelliyetçiliğin altında yatan sebepler nelerdir?

 

Aşırı mükemmeliyetçilik kişinin kendisinden vazgeçmesine ve olduğundan farklı biriymiş gibi davranmasına neden olabiliyor. Peki bu durumun altında yatan sebepler nelerdir?

Mükemmeliyetçi davranışlar çocukluk döneminde gelişiyor. Çocuklar büyüdükçe ihtiyaç ve isteklerini geri plana atarak başkalarının beklentilerine göre hareket edebiliyorlar çünkü bu durum bir yere ait olmalarını kolaylaştırıyor. 

Ancak aidiyet duygusu kişide zamanla baskıya yol açabiliyor. Kişiler başkaları ile ilişki kurabilmek için içlerine sinmeyen ve samimi olmayan davranışlarda bulunabiliyorlar. Fakat bu durum bir süre sonra kendi içinde çelişkili bir durum haline geliyor: Kişi başkalarıyla ilişki kurmak isterken kendi olmaktan çıkıyor ve yapay davranıyor. Yapay davranışlar da daha çok dışlanmalarına ve reddedilmelerine sebep oluyor.

Bu durumu yaşamamak adına başkalarının ne düşündüğüne odaklanmaktan vazgeçebilirsiniz. Bunun yerine mükemmel olmadığınızı kabul edip içinizden geldiği gibi davranabilirsiniz. Kendiniz gibi olduğunuzda, insanların gerçek sizi ne kadar sevdiğini anlayacaksınız!

 

Kaynak: Etherson, M. E. (January 30, 2020). Portraying a false self: Perfectionism and inauthenticity. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-costs-perfectionism/202001/portraying-false-self-perfectionism-and-inauthenticity