Yakın İlişkiler Öneriyor

Sağlıklı İlişkiler Müziğe Konu Olmaya Değer Değil Midir?

Iron & Wine – Our Endless Numbered Days (2004)

Müzikte anlatılan romantik ilişki örnekleri çoğu zaman toksik veya sağlıksız ilişkiler olabiliyor. Ancak, bu sağlıklı ilişkilerin sanatta yer verilmeye değer olmadığı anlamına gelmiyor. Birçok sanatçı da aslında ilişkilerinin uzunluklarından bağımsız olarak oldukça nazik ve olumlu ilişkilerini anlatıyorlar. Biz de bugün size müzikte sağlıklı ilişki örneklerinden oluşan bir liste derledik.

 

Iron & Wine – Love and Some Verses

Amerikalı folk sanatçısı Iron & Wine’ın (Sam Beam) ikinci stüdyo albümü Our Endless Numbered Days’de yer alan bu şarkı, Sam Beam’in ilk albümlerindeki sade ve duru üsluba çok zarif bir örnek teşkil ediyor. Beam şarkıda kendisi, partneri ve hayatları değişse de partnerini hep kendisi olduğu için seveceğini anlatıyor. Sanatçı, partnerinin her zaman yanında olmak istediğini söylüyor. 

 

RÜFÜS DU SOL – Treat You Better

Treat You Better, Avustralyalı alternatif elektronik grubu RÜFÜS DU SOL’un 2018 çıkışlı albümü SOLACE’ın açılış şarkısı. Şarkı, hayatı boyunca partnerinin yanında olmak isteyen birinin ağzından yazılmış. Şarkının öznesi, partneriyle geçirdikleri güzel günlerin bir sonu olmadığını ve onun yanında olmaya devam etmek istediğini söylüyor. Hatta, partnerine her zaman daha iyi ve nazik davranmak istediğini de belirtiyor.

 

Dinner Party – Luv U

Luv U, yeni nesil caza damga vuran Kamasi Washington, Terrace Martin ve Robert Glasper gibi isimlerin kurduğu süpergrup Dinner Party’nin ilk EP’sinde yer alıyor. Şarkının kahramanı partnerine; acele etmeleri gerekmediğini ve birbirlerine aşklarını gösterecek çok zamanları olduğunu söylüyor. Kahramanımız, partneriyle uzak gelecekte dahi beraber olmanın planlarını yaptığını söylüyor. 

 

Tom Odell – Grow Old with Me

İngiliz sanatçı Tom Odell’in ilk albümünün açılış şarkısı olan Grow Old with Me’de Odell partnerine, ellerimiz yaşlansa da vücutlarımız değişse de şarkımızı söylemeye devam edeceğiz diyor ve partneriyle beraber uyumanın ona ne kadar huzur verdiğini anlatıyor.

 

Fiji Blue – Butterflies

Bağımsız pop grubu Fiji Blue, hüzünlü ama umut dolu müzikleriyle dinleyicilere en özel anlarında bile rehberlik etmeyi amaçlıyor. 2020 yılında çıkardıkları tekli Butterflies adını hem İngilizce hem Türkçe’de kendine yer bulan karnında kelebekler uçuşması deyiminden alıyor. Tutulma döneminin yoğunluğunu gözler önüne seren şarkıda sanatçı, geceleri yatağa yattığında dahi aşık olmanın heyecanını hissettiğini söylerken, ayrı kaldığında ise kendisini yalnız hissettiğini belirtiyor.

 

Maria Isabel – The 1

Lo-fi R&B sanatçısı Maria Isabel’in 2020 yılında çıkardığı ilk albümü Stuck in the Sky’da yer alan bu şarkı, sanatçının içinde bulunduğu uzak mesafe ilişkisini ele alıyor. Partnerinin sesinin onu iyileştirdiğini söyleyen Isabel, ilişkilerinin partneriyle büyük fedakarlıklar yaparak görüşmelerine değdiğini ve partnerine bu zorluklara göğüs gerecek kadar aşık olduğunu anlatıyor. Ne zaman birbirlerine veda etseler ilişkilerinin azalıp bitmesinden korktuğunu söyleyen sanatçı, yine de ilişkilerinin bunu göze almaya değer olduğunu belirtiyor.

 

James Blake – Barefoot in the Park

İngiliz elektronik pop/soul sanatçısı James Blake’in ünlü oyuncu Jameela Jamil’le olan ilişkisini anlattığı Assume Form albümünde yer alan bu şarkıda son zamanlarda kendisinden sıkça bahsettiren İspanyol sanatçı ROSALÍA da yer alıyor. Blake, partnerinde hayatı boyunca aradığı şeyi bulduğunu ve artık aramayı bıraktığını söylüyor. Sanatçı, biriyle sürekli vakit geçirmenin o insanın karakterinin güzel yönlerini almaya sebep olduğunu söylüyor ve artık partnerinden ayrı kaldığında kendisini eksik hissettiğini belirtiyor.

 

Charlie Puth – One Call Away

Amerikalı pop sanatçısı Charlie Puth’un Nine Track Mind albümünde yer alan bu şarkıda Puth, partnerini yalnız bırakmayacağını anlatıyor. Kendisine ne zaman ihtiyaç duysa veya ne zaman umutsuzluğa kapılsa onun için güçlü duracağını söyleyen sanatçı, partneri onu her aradığında yanında olacağını söylüyor. Puth, partnerinin kendisini bulmasına ve kendisini açmasına destek olmak istediğini belirtiyor.

 

Bu şarkıların ve sağlıklı ilişkileri konu alan daha fazla şarkının bulunduğu oynatma listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. Eklemek istediğiniz ve unuttuğumuzu düşündüğünüz şarkı önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

Yazan: Orhun Ogün Yücel

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök