Kısa Bulgular

Partnerinizle hiç tanışmamış olduğunuzu düşünmek ilişki memnuniyetinizi ya da ilişkiye olan minnettarlığınızı etkilemiyor.

Sahip olduğumuz romantik ilişkinin bizi mutlu edip etmemesi, sağlığımızın en önemli göstergelerinden biri olarak sayılıyor. Sadece partnerimiz hakkında düşünmek bile ilişkimizle ilgili olumlu düşüncelerimizi artırabiliyor. Buna karşılık, beraber yaşadığımız güzel anıları düşünmenin olumsuz etkileri de mevcut. Literatürde bunun kişiyi güzel anılara daha az tepkili hale getirdiği yönünde bulgular var. Peki, partnerimizin varlığını düşünmek böyle bir etki yaratabiliyorken, yokluğunu düşünmek bizi nasıl etkiliyor?

Önceki çalışmalar, partnerimizi hayatımızdan çıkardığımızda daha kötü bir durumda olabileceğimizi fark etmeniz halinde onun varlığı konusunda daha minnettar hissedebileceğimizi gösteriyor. Diğer yandan, bu durum daha “iyi” bir partnerle beraber olabileceğimizi göstererek olumsuz hislere kapılmamıza da yol açabiliyor. 

Yapılan bu araştırmada ise, katılımcılar partnerleriyle tanışma sürecini, hiç tanışmasalar neler olabileceğini ve partnerleriyle klasik bir günlerini anlatan üç farklı metin yazıp ardından ilişki memnuniyetlerini ölçen bir anket dolduruyorlar. Sonuçlara göre; kişinin partnerini hayatından çıkarma düşüncesini zihninden geçirmesinin ne ilişki memnuniyeti, ne de ilişkiye olan minnettarlık açısından herhangi bir etkisi olmadığı ortaya koyuluyor. Başka bir deyişle, olumlu birinin ya da bir olayın hiç olmadığını düşünmek bizi özellikle daha iyi hissettirmiyor.

 

Kaynak: Park, A., Raposo, S., & Muise, A. (2020). Does imagining you never met a romantic partner boost relationship satisfaction and gratitude? A conceptual replication and extension of the effect of mentally subtracting a partner. Journal of Social and Personal Relationships, 0265407520969871.