Kısa Bulgular

Kontrolcü davranışlara eğilimli olmak partnerimizin sosyal medya hesaplarına ne sıklıkla baktığımızı belirleyebiliyor.

Sosyal medya kişilerin başkalarının paylaşımlarını ya da hayatlarında olup biteni kolayca takip edebilmesine yardımcı oluyor. Araştırmalara göre, partnerin sosyal medyadaki davranışlarını takip etmek çiftler arasında oldukça yaygın. Peki, kişiler partnerlerinin sosyal medyada neler yaptıklarını neden bu denli takip ediyorlar?

Bu soruya cevap bulmak için yapılan bir araştırmada katılımcıların çeşitli kişilik özelliklerine bakılıyor. “Karanlık Üçlü” olarak adlandırılan narsisizm, psikopati ve makyavelizmin de içinde bulunduğu kişilik özelliklerinin yanı sıra partnerlerin kontrolcü davranışları da değerlendiriliyor. Bunun için katılımcılara “Ne sıklıkla partnerinizi kıskandırmaya çalışırsınız?” gibi sorular soruluyor. 

Araştırmanın sonuçlarına göre, kişilerin kontrolcü davranışlara sahip olması partnerlerinin sosyal medya davranışlarını aktif olarak takip etmelerinin bir habercisi. Yani, kişiler partnerlerini ne kadar kontrol etmek istiyorlarsa sosyal medya hesaplarını da o kadar inceliyorlar.

Araştırmada kadın ve erkeklerin bu davranışlarının altında farklı motivasyonlar bulunduğu da görülüyor. Kadınların motivasyon kaynağı kendilerini ilişki içerisinde güvensiz hissetmeleri olurken, erkeklerin motivasyon kaynağı genellikle heyecan aramak olabiliyor. 

Kaynak: March, E., Litten, V., Sullivan, D. H., & Ward, L. (2020). Somebody that I (used to) know: Gender and dimensions of dark personality traits as predictors of intimate partner cyberstalking. Personality and Individual Differences163, 110084.