Profesyonel İlişkiler

Pandemi Günlerinde Stresle Başa Çıkabilmek

Cuatro en grande - Oscar Ortiz (2009)

İçinde bulunduğumuz bu dönem hepimiz için zor; kendinizi bitkin, yorgun, umutsuz hatta delirmek üzere gibi hissediyorsanız emin olun yalnız değilsiniz. Zorluklarla ve stresle baş edebilme becerilerimizin belki de daha önce hiç bu kadar önemli olmadığı zamanlardayız. Bu becerilerin geliştirilmesi ve strese karşı tutumumuz özel hayatımızı ve profesyonel hayatımızı büyük oranda etkiliyor. Motivasyonumuzu ve bakış açımızı pozitif tutmak için ise bazı rutinlere alışmak yardımcı olabilir. Bizim sıraladığımız 12 başlık var:

 1. Egzersiz yapmak: Egzersiz yapmak vücudunuzdaki zararlı stres hormonlarının seviyesini azaltması ve hem fiziksel hem de mental anlamda sağlığınıza iyi gelmesi adına oldukça faydalı olabilir. Pandemi günlerinde telefon uygulamaları bile iyi bir egzersiz arkadaşı olabiliyor.
 2. Yoga yapmak: Uzmanlar yoga yapmanın beyindeki kan akışını düzenlediğini ve özellikle beynin duygusal ve hormonal bölümlerini uyardığını söylüyor. Bu durum kişinin motivasyonu, ruh hali ve strese karşı tutumu üzerinde olumlu bir etki bırakıyor. Aynı zamanda yoga yapmak kasları çalıştırıyor ve fiziksel sağlığa da iyi geliyor.
 3. Daha kaliteli bir uyku: Uzun bir uyku her zaman daha iyi değildir, önemli olan kaliteli bir uyku düzeni oluşturmak ve buna uymak. Uykudan önce uyarıcı maddeler almamak, karanlık bir odada uyumak, elektronik cihazlardan uzak durmak da uyku kalitesini arttırarak beden ve ruh sağlığını olumlu etkiliyor.
 4. Rahatlamak: Hem ruh hem de beden sağlığı açısından rahatlamayı öğrenebilmek oldukça önemli. Bu anlamda kas gevşetme egzersizleri vücudun rahatlaması için oldukça iyi bir yöntem.
 5. Nefes egzersizleri: Derin ve yavaş yavaş alacağınız nefesler kendinizi psikolojik olarak rahatlatmanızı sağlayabilir. Kaliteli nefes egzersizleri ile birlikte mental olarak farkındalık kazanarak olaylara ve durumlara dışardan bakıp daha kontrollü tepkiler verebilirsiniz.
 6. Meditasyon yapmak: Keşişlerle yapılan araştırmalar meditasyon yapmanın beyni gençleştirdiğini gösteriyor. Ancak bir farklılık görmek için keşiş olmaya gerek yok; düzenli yapılan meditasyon kişiye farkındalık kazandırmanın yanı sıra kişinin isteklerini ve hedeflerini belirlemesine de yardımcı oluyor.
 7. Takdir etmek: Kendinizi, çevrenizdekileri, tanımadığınız insanları takdir edin. Kendinizi takdir etmek zihninizdeki başarmışlık hissini uyandırarak hem daha çok tatmin olmanızı hem de bu başarıları tekrarlamak için gerekli motivasyonu bulmanızı sağlar. Başkalarını takdir etmek ise dünyaya karşı pozitif bir bakış açısı geliştirmenizde faydalı olabilir.
 8. İyimser olmak: Zor ve kötü durumlarda bile bizi mutlu edebilecek küçük detaylar bulunabilir. Olayların bu küçük detaylarına odaklanmak motivasyonu yüksek tutmak ve bakış açısını değiştirmek için oldukça gerekli. Zor bir durumda kaldığınızda bir kağıda bu durumla ilgili sizi mutlu eden şeyleri yazmak, bugüne kadar başardıklarınıza ve bunların size getirdiklerini düşünmek gelecek için de aynı motivasyonu bulmanızı sağlayabilir.
 9. Gülmek: Gülmenin vücudun hormon dengesine iyi geldiği ve yaşam kalitesini artırdığı artık oldukça bilinen bir gerçek. Gülmek mutluluk hormonlarını uyararak aslında gerçekten mutlu olmasanız bile dakikalar içerisinde daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Üstelik dijital dünyada sizi güldürecek içerikler bulmak da pek zor değil; filmler, videolar, çeşitli görseller… Bu içerikler sayesinde dakikalar içinde daha iyi hissedebilirsiniz. 
 10. Sevdiklerinizle iletişimde kalmak: Sosyal medyanın bizi oldukça yakın tuttuğunu düşünsek de yakın bağlar kurmak, telefonda konuşmak, insanları önemsediğimizi göstermek ve önemsendiğimizi bilmek stresle başa çıkmanın en kolay yollarından bir tanesi. Travma sonrası stres bozukluğu hastaları için de önerilen bir yöntem olarak sizin için önemli insanların bir listesini yapıp onlara düzenli aramlar yapmak bile özellikle birbirimizden çok uzak olduğumuz bu günlerde stresle başa çıkmak konusunda faydalı olabilir.
 11. Kendini önemsemek: Evden çıkmanın pek desteklenmediği bu günler, kendimizle ilgilenmeyi unutmamıza sebep olabiliyor. Küçük rutinlere geri dönmek ise hem hayat kalitemizi yükseltmek hem de rutinlerin belirsizliği ortadan kaldırmasından faydalanarak belirsizliğin yarattığı stresten kurtulmak adına oldukça faydalı olabilir. Bahsettiğimiz rutinler ise pek zor değil; sabah yürüyüşleri, kahve molaları, uzun süren duşlar gibi aktiviteler. 
 12. Değiştirebileceklerinize odaklanmak: Stresle başa çıkmaya çalışırken nelerin bizim elimizde olduğunu ve neler hakkında söz hakkımız olmadığını fark etmek çözüm yolunda büyük bir adım olabilir. İçinde bulunduğunuz durumun elinizde olan ve olmayan özelliklerini bir kağıda yazıp değiştirebileceklerinize odaklanmak, stresin büyük bir kısmından kurtulmanızı ve enerjinizi daha verimli kullanmanızı sağlar. Değiştiremeyeceklerimiz iyi bir öğretmen, değiştirebileceklerimiz ise güzel bir meydan okuma olabilir.

Bu yöntemlerden bir ya da birkaçını deneyip hangisinin size iyi geldiğini bulmaya çalışabilirsiniz. Bunun yanında bu egzersizleri bir rutin haline getirmek uzun vadede daha yüksek verim almanız için oldukça önemli.

 

Yazan: Alperen Karaca

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: https://edition.cnn.com/2020/10/20/health/coping-anxiety-covid-election-wellness/index.html