Profesyonel İlişkiler

İyi Bir Lider Olmanız İçin 3 Öneri

Feeling the Music – Lucie Bilodeau (2016)

Kimlerin lider olmaya daha yatkın olduğu sorusunu cevaplamak için yola çıkan araştırmacılar liderliğin yüzde 30 oranında genetik olduğunu ortaya koyuyor. Peki genetik yatkınlığın olmaması lider olamayacağınız anlamına mı geliyor? Çalışmalar iyi bir lider olmak için neler yapılabileceğini gösteriyor:

  1. Öğrenmeye başlayın. İyi liderler öğrenmenin bitmeyen bir süreç olduğunu anlayan kişilerdir. Çevrenizde başarılarıyla ön plana çıkan kişileri bulun ve onların yaşanmışlıklarından ders çıkarmaya çalışın. İyi bir tavsiye uzun vadede kilitli gibi görünen kapıları açabilir. 
  2. Kendinize bir hedef belirleyin. Hedefinize giden yolda hangi adımları izleyeceğinizi belirleyin ve bu adımları takip edin.
  3. Liderlik için gerekli olan özelliklerinizi güçlendirin. Mesela çalışanlarla nasıl etkili iletişim kurabilirsiniz, nasıl daha rahat empati yapabilirsiniz ve organizasyonunuz için nasıl bir planlama yapmalısınız gibi sorular üzerine çalışın. Araştırmalar vizyon sahibi olmak, dürüst olmak, stratejik planlama yapabilmek, proje yönetimini planlı yapmak, cesaret sahibi olmak, iletişim becerinin iyi olması, takım çalışmasında uyumlu olmak gibi etkenlerin liderlik için önemli özellikler olduğunu gösteriyor. 

Liderlik bir iş yerinde özellikle önem taşıyor. Çünkü diğer çalışanların motivasyonu ve organizasyonun geleceği üzerinde büyük etkileri oluyor. Bu sebeple iyi bir liderin eylemlerinin etkileri üzerine düşünmesi ve bu etkilerin farkında olması gerekiyor. 

 

Yazan: İdil Salih

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: Tracy, B. (n.d.) How to become an effective leader. Entrepreneur. https://www.entrepreneur.com/article/294407.