Profesyonel İlişkiler

Farkındalık Meditasyonu Liderlik Becerilerine Nasıl Katkı Sağlar?

Mindfulness- Paula Langstein (Unknown)

Lider olmak avantajları kadar zorlukları da beraberinden getirebilecek bir durum. Liderler kimi zaman kendi düşünce yapılarından çok farklı bakış açılarına sahip insanlarla çalışmak, yeri geldiğinde önemli süreçleri yönetirken kritik kararlar vermek zorunda kalıyorlar. Ancak bu yönetme hali, benmerkezci bir ego örgütlenmesini de beraberinde getirebiliyor. Liderlik uzmanı Jim Collins, çalışmalarında şirketleri ölüme ve sıradanlığa sürükleyen şeyin yönetilirken var olan devasa bir ego olduğunu söylüyor. Bahsedilen devasa ego; eleştiriye kapalılık, mantık gereken anlarda verilen duygusal kararlar ya da geçmiş kararlara takılı kalma gibi sonuçlar doğurabiliyor. 

Son yıllarda oldukça popüler olan mindfulness meditasyonu (farkındalık meditasyonu) ise bu noktada kritik bir fayda sağlayabiliyor! Mindfulness; nazik, besleyici bir mercek aracılığıyla düşüncelerimiz, duygularımız, bedensel duyumlarımız ve çevremizin an be an farkındalığını sürdürmek anlamına geliyor.¹

Mindfulness meditasyonu egonun panzehiri olarak görülüyor. Bunun en önemli sebebi, meditasyon halinde kişinin diğerlerinden bağımsız bir benlik olmaktan ziyade bir bütünün parçası olduğunu fark etmeye başlayabilmesi. Bu deneyim, ekipler halinde çalışma gerçekliği açısından değerlendirildiğinde oldukça faydalı gözüküyor! Peki farkındalık meditasyonu liderler için başka hangi faydaları sağlıyor?

  • Olayları daha objektif görmek

Kendi benliğimize saplantılı olma halinden bizi kurtaran mindfulness meditasyonu, olayları kişisel algılama eğilimini azaltıyor. Böylelikle liderler kendilerini tehdit altında hissetmek yerine olayları daha geniş bir perspektifte değerlendirebiliyorlar.

  • Daha derin ilişkiler kurmak

Lider olmanın yönetilecek başka insanların da varlığını da içeriyor olması su götürmez bir gerçek. Bu nedenle liderler daha güçlü ilişkiler kurabilme noktasında başarılı olmak durumundalar. Mindfulness meditasyonu deneyimi, liderlerin ilişkilerini de daha derin bir empati ve bağlantı kurma noktasında değiştirerek liderlik vasıflarını güçlendiriyor. Çünkü bu deneyim aynı zamanda “zor biri” olarak adlandırılabilecek meslektaşlarla başa çıkmada da faydalı oluyor. Harekete geçmeye ve çözüm üretmeye engel olan korku ve endişe gibi temelleri olabilecek duygulara meydan okunmasına yardım ediyor.

Sayısız faydaları bulunan mindfulness meditasyonunu uygulayabilmeniz için bazı öneriler:

  • Zihni sakinleştirmeye odaklanan bir pratik geliştirin.

Mindfulness meditasyonunun en temel uygulama biçimlerinden biri, rahat hissedeceğiniz sakin ve sessiz bir yerde 5 ila 25 dakika arası bir süre bulunmak. Nefes alış verişinizi gözlemlemek iyi bir başlangıç olacaktır. Sonrasında bu nefes hareketini önce 1’den 10’a kadar, sonrasında tekrar 1’e dönerek saymak suretiyle tekrarlayabilirsiniz. Bu ya da seçeceğiniz başka bir yöntem kullanmanız halinde zihninizde sürekli bir düşünce akışı olduğunu fark edeceksiniz. Zihninizin bu düşüncelerden yavaşça arınmasına ve bir açıklık duygusu yaşamasına izin verin.

  • Sessizlik için uzun bir süre ayırmaya çalışın.

Meditasyonun getirdiği rahatlama ve sakinlik halinden sonra günlük hayattaki birçok uyarana (e-postalar, haberler, sosyal medya vb.) maruz kalıyor olacaksınız. Ne kadar uzun süre mindfulness meditasyonu yapma fırsatı bulursanız zihninizde o kadar güçlü bir sakinlik oluşturduğunuzu fark edeceksiniz. 

  • Düzenli olarak pratik yapın

Mindfulness meditasyonu oldukça faydalı ve etkili bir deneyim olsa da bu faydayı sabit kılabilmek için düzenli pratik yapmak gerekiyor. Günde en az 20 dakika ayırmaya başladığınız bir program kulağa oldukça iyi geliyor!

  • Meditasyon pratiğini günlük sorunlarınıza uyarlayın.

Gün boyunca ego kontrolünü gevşetmek için mindfulness meditasyon pratiklerinden faydalanın. Bir toplantıya girmeden ya da önemli bir e-postayı görüntülemeden hemen önce zihninizi birkaç bilinçli nefes alış verişi ile sakinleştirebilirsiniz. Olayları kişiselleştirdiğiniz ve mantıklı perspektifi kaçırdığınızı hissettiğiniz anlarda benzer uygulamalar fayda sağlayacaktır. 

 

Yazan: Yonca Fener

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

[1] https://greatergood.berkeley.edu/topic/mindfulness/definition

Yazı aşağıdaki makaleden derlemedir:

https://hbr.org/2019/12/what-meditation-can-do-for-your-leadership