Kısa Bulgular

Bir kişinin sizinle flört edip etmediğini yüz ifadelerinden anlayabilir misiniz?

Flört ederken sözlü ifadeler kullandığımız gibi, kimi zaman da ilgimizi karşıdaki kişiye sözlü olmayan şekillerde ifade edebiliyoruz. Özellikle de yüz ifadelerimiz bu sözsüz iletişimde oldukça büyük bir rol oynuyor ve romantik bir ilişkiyi başlatma açısından önemli bir yere sahip. Örneğin uzun süre karşıdaki kişinin gözlerinin içine bakma, gülümseme, utangaç bakışlar ve kendine dokunma sözsüz flört davranışlarının başında geliyor. 

Bu davranışlar belirsiz oldukları için karşı taraf kimi zaman kişinin ondan hoşlandığı varsayımını yaparken, bazen de arkadaşça sinyaller alabiliyor. Aslında bir bakıma sözlü iletişim kurmuyor olmak, karşıdaki kişiyle bir ilişkiye başlamak isteyip istemediğimizi değerlendirmek adına kendimize zaman tanımamıza da yardımcı oluyor. 

Heteroseksüel bireylerle yapılan bir çalışmada, kadınların flört ederken kullandığı özel yüz ifadeleri olup olmadığına bakılıyor. Sonuçlara göre, karşısındaki kişiyle flört eden kadınların başlarını bir tarafa doğru eğme eğilimi gösterdikleri, ufak bir gülümseme edindikleri ve gözlerinin karşıdaki kişiye direkt olarak yöneldiğini gösteriyor. Ancak bu davranışları çok fazla sergilemek, örneğin çok fazla gülümsemek, flört sinyalinden ziyade karşıdaki kişinin fazla mutlu bir insan olduğu şeklinde de yorumlanabiliyor. Heteroseksüel erkeklerin ise karşıdan gelen flört sinyallerini harekete geçmek için bir şans olarak değerlendirdikleri görülüyor. 

 

Kaynak: Haj-Mohamadi, P., Gillath, O., & Rosenberg, E. L. (2020). Identifying a Facial Expression of Flirtation and Its Effect on Men. The Journal of Sex Research, 1-9.