Kısa Bulgular

İlişki içerisinde karşılıklı destek görmek kaçıngan bağlanma seviyesini azaltabiliyor.

Bağlanma stilleri yakın ilişkilerimizde nasıl davrandığımızı ve hissettiğimizi etkileyebiliyor. Kaçıngan bağlanan kişiler ilişkilerinde kendilerini karşı tarafa açmakta zorluk yaşayabiliyorlar. Bu kişiler genellikle stresli durumlardan kendi kendilerine çıkmayı hedefliyorlar. Başkalarından destek beklemeyi bir zayıflık olarak görebildikleri gibi başkalarına da daha az destek oluyorlar. Bu kişiler romantik ilişkilerine karşı kendilerini daha az bağlı hissediyorlar ve romantik ilişkilerden daha az tatmin sağlayabiliyorlar. Aynı zamanda partnerlerine daha az güven duyuyorlar ve çatışma anlarında problemlerini daha zor çözüyorlar. 

Öte yandan, çalışmalar güven veren ilişkilerde kişilerin kaçınganlık seviyelerinde azalma olduğunu gösteriyor. Peki hem stresin hem de mutluluğun doruklarda yaşandığı ebeveynliğe geçiş süreci bağlanma stillerini nasıl etkiliyor? Bu hassas dönem bağlanma stillerinde ve ilişkilerde değişim yaratmak için bir fırsat sunuyor. Yeni ebeveynler birbirlerinin davranışlarına karşı çok hassas olabiliyorlar, bu sebeple karşılıklı verilen destek çok önemli bir hale geliyor.

Ebeveynlik sürecinde destek aldığını ve destek verdiğini hisseden kaçıngan bağlanan kişiler güvenli bağlanma yönünde değişim gösterebiliyor. Buna göre, durumların bağlanma stillerimiz üzerinde değişim yaratabilmesi mümkün görünüyor. Dahası güvenli bağlanma seviyelerinde artış görülen bu kişilerin ilişkilerinden aldıkları tatmin artıyor ve ilişkilerinde yaşadıkları olumsuz deneyimler azalıyor. Stresli zamanlarda olumlu yönde değişen iletişim sayesinde aslında ilişkinin kalitesi de değişim gösteriyor. Aynı zamanda sadece destek alıyor olmak değil, destek veriyor olmak da stres seviyesinin azalmasını sağlıyor ve bağlılığı artıyor.

 

Kaynak: Rholes, W. S., Eller, J., Simpson, J. A., & Arriaga, X. B. (2020). Support processes predict declines in attachment avoidance across the transition to parenthood. Personality and Social Psychology Bulletin, 1(16),  Retrieved from https://doi.org/10.1177/0146167220948706.