Yakın İlişkiler Öneriyor

Çocuğunuzun Arkadaşlık İlişkilerini Güçlendirecek 5 Kitap

Jessica Nelson

Yeni arkadaşlıklar kurmaya cesaret etmek, çocuklar için bazen zorlayıcı olabilir. Yeni bir okul ortamı, yeni bir ev ya da aile dostları ile bir araya gelindiğinde tanışılan yeni çocuklar… Çocuğunuz bu yeni ortamı merak ederken bir yandan da utanabilir. Biz de bu yazımızda çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerini güçlendirecek kitapları derledik.

1. İki Utangaç Panda / Susan Varley & Julıa Jarman / Mikado Yayınları

İki Utangaç Panda, birbirlerini çok merak eden ancak tanışmaya bir türlü cesaret edemeyen iki komşu pandanın keyifli öyküsünü anlatıyor bizlere. Utangaç, arkadaşlık kurma konusunda çekimser çocukların kendileri ile bağ kurabilecekleri keyifli bir hikayesi var. İki Utangaç Panda kitabını çocuğunuza okuyarak, yeni arkadaşlıklar kurarken daha cesur olmasını destekleyebilir ve arkadaşlık ilişkilerini kuvvetlendirebilirsiniz.

2. İyi Yürekli Dev Memo / Julia Donaldson & Axel Scheffler / İş Bankası Kültür Yayınları

Dayanışma ve yardımlaşma arkadaşlık bağını en çok etkileyen kavramlar. Aynı zamanda bu iki önemli unsur, çocukların sosyal duygusal gelişimini de olumlu yönde etkiliyor. Çocuklar birbirlerinin ihtiyaçlarını anlayıp, buna yönelik şeyler yaptıklarında empati duyguları güçlenirken aralarındaki arkadaşlık bağı da kuvvetleniyor. İyi Yürekli Dev Memo, ihtiyaçları olduğunda dostların yanında olmayı, onlara destek olabilmeyi anlatan keyifli bir hikaye. Bu kitabı çocuğunuzla beraber okuyarak yardımlaşma üzerine düşünüp, arkadaşlık ilişkilerini güçlendirebilirsiniz.

3. Köstebek Kuki / Betül Sayın / Günışığı Kitaplığı

Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkileri bazen zorlayıcı olabilir. Arkadaş grubundaki zorba bir çocuk, gruptaki diğer çocuklara karşı zorlayıcı davranışlarda bulunup grup dinamiklerini etkileyebilir. Diğer yandan, zorbalık yapan çocuk sizin çocuğunuz da olabilir. Arkadaşlarına yaptığı davranışların sonuçlarını öngöremeyerek sosyal dışlanmaya maruz kalabilir. Bu konuda sosyal dışlanma ile nasıl başa çıkılabileceği ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Köstebek Kuki, hayvanlar dünyasından bir arkadaş grubunda maruz kalınan zorbalığın nelere yol açabildiğini ve bu durum karşısında diğer hayvanların neler yaptığını keyifli bir hikaye örgüsü ile anlatıyor. Zorlayıcı arkadaşların, sosyal dışlanmaya maruz bırakmadan arkadaş ortamına nasıl dahil edilebileceğine dair tatlı bir hikaye.

4. Seslerin Perisi Işık / Yota Alexandrou & Effie Lada / Kuraldışı Yayıncılık

Her bir arkadaş grubunda farklı özellikleri olan arkadaşlar bulunur. Bazılarının saçı diğerlerinden daha uzundur, bazıları çabuk sinirlenir, bazıları mavi gözlüdür bazılarının da çeşitli bedensel engeli bulunabilir. Arkadaş grupları arasında farklılıkları kabul etmek, bir arada yaşama kültürünü oluşturan önemli bir unsur. Seslerin Perisi Işık, ana karakteri görme engelli bir kız çocuğu olan hoş bir arkadaşlık hikayesi. Çocuğunuzun engelli ya da özel ihtiyacı olan bazı arkadaşları olabilir. Seslerin Perisi Işık kitabını çocuğunuzla beraber okumanız, çocuğunuzun empati duygusunu  güçlendirirken farklılıklara duyarlı bir yetişkin olmasını da destekleyecektir.

5. Bu Kış Kimse Üşümeyecek / Feridun Oral / Yapı Kredi Yayınları

Bazen zorlu bir kış, bir süreç ya da olumsuz olaylar kapıdadır. Nereye gideceğimizi bilemeden ortada kalırız. Böyle anlarda bize uzatılan bir sıcak el her şeyi değiştirebilir. Kitap, bazı koşullar bizleri ne kadar zorlasa da yardımlaşarak ve elimizdekini bölüşerek zor günlerin geçeceğini anlatıyor. Arkadaşlık ilişkilerinde de her zaman ihtiyaç duyulan yakınlık ve empati duygularını hoş bir hikayede harmanlayarak bizlere aktarıyor. Kurulan arkadaşlıkları güçlendirmeyi destekleyici keyifli bir kitap.

 

Yazan: Gözde Akoğlu

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök