Kısa Bulgular

Kaygılı bağlanma stiline sahip kişiler, romantik ilişkilerini sosyal platformlarda görünür kılmaya daha meyilli olabiliyor. 

Diyelim ki partnerinizle uzun süren bir ilişkiniz var ve partnerinizi tüm çevrenizle tanıştırdınız, arkadaşlarınıza her fırsatta ondan bahsediyorsunuz ve hatta sosyal medya hesaplarınızda birlikte fotoğraflarınızı paylaşıyorsunuz. Ancak partneriniz sizi henüz çok az arkadaşıyla tanıştırdı ve sosyal medyada ilişkinize dair herhangi bir şey paylaşmıyor. Aynı ilişkideki iki kişinin bu şekilde farklı davranışlar gösterme sebebi ne olabilir? Bu soruyla yola çıkan araştırmacılar, ilişki görünürlüğü ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi inceliyorlar. 

Romantik bir ilişki içerisindeki kişiler, kendi benliklerine partnerlerinin varlığını da dahil ediyorlar. Ancak kişilerin partnerlerini kendi benlikleri açısından ne kadar merkeze aldığı, bağlanma stillerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Buna göre, kaçıngan bağlanan kişiler ilişkilerini başkalarına daha az görünür kılmayı tercih ederken, kaygılı bağlanan kişiler ilişkilerini daha fazla göz önünde yaşıyorlar. 

Kaygılı bağlanan kişiler, başkaları onların ilişkisi olduğunu bildiklerinde kendilerini daha iyi hissettiklerini belirtiyorlar. Buna karşılık kaçıngan bağlanan kişiler, ilişkilerinin varlığı başkaları tarafından bilindiğinde kendilerini kötü hissedebiliyorlar. Bu nedenle de ilişkilerinin görünür olmasından kaçınıyorlar. Ancak kişilerin bağlanma stillerinden bağımsız olarak partnerlerinin onlara olan hislerini sorguladıkları günlerde Facebook’ta ilişkilerine dair daha fazla paylaşımda bulundukları görülüyor. 

Tüm bu bulgular bize bağlanma stillerinin günlük hayatımızı nasıl şekillendirebileceğini gösteriyor.

Kaynak: Emery, L. F., Muise, A., Dix, E. L., & Le, B. (2014). Can you tell that I’m in a relationship? Attachment and relationship visibility on Facebook. Personality and Social Psychology Bulletin, 40(11), 1466-1479.