Profesyonel İlişkiler

“Zoom Bitkinliği” ile Baş Etme Rehberi

Sad Sleep, Sergec Sovlov (2020)

COVID-19 salgınıyla birlikte yaşantımızda önemli yer eden görüntülü görüşmeler eğitim, iş ya da sosyal hayatımızda aktif olarak kullanılıyor. Artık her birimizin tanıdığı “Zoom” benzeri platformları kullanmanın üzerimizde oluşturduğu stres ve yorgunluğu “Zoom Bitkinliği” şeklinde tanımlamıştık. Peki Zoom bitkinliğiyle hangi yollarla baş edebiliriz?

  •   Öncelikle, aslında her alanda yapacağımız her görüşme için görüntülü iletişim yollarını kullanmak durumunda olmayabiliyoruz. Görüntülü görüşmeye ihtiyaç duyulup duyulmadığı, ya da katılımcıların kameralarını açmalarının gerekip gerekmediği noktasında iyi analizler yapılabilir. Eğer analiz size görüntü paylaşımının gerekmediğini söylüyorsa, görüşmeyi telefon üzerinden gerçekleştirmeyi teklif edebilirsiniz.
  •   Görüntülü görüşmelerinizi rutin halinde yapmanız, günlük yaşantınızda daha sağlıklı bir yer edinmelerine destek olabilir.
  •   Görüntülü görüşme aracılığıyla gerçekleşecek bir toplantıda, toplantı saatinden önce ilgili notların ya da belgelerin katılımcılarla paylaşılmış olması herkesin toplantıya dair hazırlığını tamamlayarak odaklanmış biçimde başlamasına yardımcı olacaktır.
  •   Toplantı ya da eğitim başladığında ilk dakikalarda kısa süreli bir sohbet ortamı oluşturmak, katılımcıların nasıl olduklarını ya da süreçle nasıl baş ettiklerini sormak katılımcılara hislerine önem verildiğini hissettirebiliyor. Böylelikle stres faktörlerinde azalma beklenebilir.
  •   Görüşmeler esnasında diğer insanların görüntülerindeki dekor ya da objeler dikkat dağıtıcı olabiliyor. Tüm bu görüntüler aynı anda birden fazla alanda bulunma hissiyatı vererek zihinsel bir bitkinliğe sebep olabiliyor. Bu nedenlerle görüştüğünüz kişilerin daha sade ortamlarda görümeyi yapmasını, ya da görüşme yapılan platformun ayarları üzerinden eklenebilen sade duvar kağıtlarını kullanmalarını tavsiye edebilirsiniz.
  •   Görüşme esnasında kısa molalar verebilirsiniz. Bir ekran önünde saatlerce durmak zaten yorucu olacağından bu kısa molalarda televizyon, bilgisayar ya da telefonunuzda uzak durmaya ve dinlenmeye çalışın.
  •   Görüşme esnasında mail bildirimlerinizi, telefonunuzu uzakta tutarak odaklanmaya çalışın. Bulunduğunuz rahatsız edici durumdan kurtarıcı ya da uzaklaştırıcı gibi gözükse dahi hem görüşmenizin hem de kuracağınız iletişimin verimini düşürecektir.
  •   Görüşme öncesi ve sonrasında rahatlatıcı egzersizler yapmak, ya da uzanıp dinlenerek sevilen bir içeceği içmek gibi yöntemlerle günlük hayata bir geçiş süreci oluşturulabilir. Bulunduğunuz ortamda eğer başka insanlar varsa, geçiş süreci ve sonrasında başkalarıyla yüz yüze iletişime geçmeniz de faydalı olacaktır.

 

Yazan: Yonca Fener

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

[1] Fosslien, L., Duffy, M. W. (April 29, 2020). How to Combat Zoom Fatigue. Harvard Business Review.  https://hbr.org/2020/04/how-to-combat-zoom-fatigue

[2] Jiang, M. (April 22, 2020). Video chat is helping us stay employed and connected. But what makes it so tiring – and how can we reduce ‘Zoom fatigue’?. BBC. bbc.com/worklife/article/20200421-why-zoom-video-chats-are-so-exhausting

[3] Callahan, M. (May 11, 2020).   ‘Zoom Fatigue’ is real. Here’s why you’re feeling it, and what can you do about it.  News@Northeastern. https://news.northeastern.edu/2020/05/11/zoom-fatigue-is-real-heres-why-youre-feeling-it-and-what-you-can-do-about-it/