Profesyonel İlişkiler

Manipülasyonla Nasıl Baş Edebiliriz?

Manipulation – Kareem Helmy

Manipülasyon hepimizin zaman zaman yapabildiği ve aynı zamanda maruz kaldığı bir davranış. Peki günlük hayatımızda bu kadar karşılaştığımız bir davranışla nasıl baş edebiliriz? 

  1. Duygu farkındalığınızı artırmaya çalışın. Manipüle edildiğinizi düşündüğünüzde ne gibi duygular hissedersiniz? Öfke, çaresizlik veya utanç olabilir; bu duyguyu saptadığınızda manipüle edildiğinizi anlamak ve bundan kendinizi korumak daha kolay olacaktır. 
  2. Karşı tarafı dinleyin ve anlamaya çalışın. Çoğu zaman manipülasyon davranışı gösteren insanın amacı karşı tarafa zarar vermekten ziyade, kendi düşünce ve duygularını açıklamaya çalışmaktır. Kendi tarafınızı sunmadan önce karşı tarafa duyulduğunu ve anlaşıldığını hissettirmek sorunun çözülmesini kolaylaştıracaktır.
  3. Kendi bakış açınızın kontrolünü elde tutmaya çalışın. Karşı tarafın ne düşündüğünü anlarken, kendi değerleriniz doğrultusunda oluşturduğunuz bakış açınızı da hep aklınızda bulundurun. Bunu yapamadığınızı düşündüğünüzde konuşmayı terk edip düşünmek ve konuştuklarınızı sindirmek için zaman isteyebilirsiniz.
  4. Çoğu zaman manipülasyon kötü bir niyetle yapılmaz, onun yerine karşı tarafa kendini açıklamak ve ikna etmeye çalışmaktan kaynaklanır. Bu sebeple karşı tarafı anladığınızı ve hissettiklerini kabul ettiğinizi göstermek karşı tarafın veya sizin savunmaya geçme ihtimalini azaltacaktır.
  5. Karşı tarafı suçlayıcı bir dille yaklaşmak yerine farklı görüşlere sahip olduğunuzu kabul edebiliyor musunuz onu görmeye çalışabilirsiniz. Karşı tarafa hak vermek, kendi görüşünüzü savunmak veya konuşmadan ayrılmak sizin tercihiniz ancak manipüle edilmek yerine kendi tercihinizi yapmak hem öz saygınızı hem de karşı tarafın size duyduğu saygıyı arttıracaktır.

 

Yazan: Orhun Ogün Yücel

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök