Kısa Bulgular

Mutsuz olmak, eğlenceli aktiviteleri daha sıkıcı bulmaya neden olabiliyor. 

Kendimizi mutsuz hissettiğimizde çoğu zaman yaşadığımız rahatsızlık verici duyguları azaltmaya çalışıyoruz. Kendimizi fazlasıyla üzgün hissettiğimizde bu duyguyu daha olumlu bir duyguyla değiştirmek adına bizi neşelendirecek bir arkadaşımızla buluşmayı tercih ediyor, bir komedi dizisi izliyor ya da modumuzu yükseltecek bir şarkı dinliyoruz. Peki kötü hissettiğimizde bize iyi gelecek aktiviteleri yaptığımızı hayal etmek bize iyi geliyor mu? Örneğin tam o esnada karşımıza hep gitmeyi hayal ettiğimiz bir şehre düzenlenen gezinin reklamı çıktığında bu bizi nasıl etkiliyor?

Bu soruyla yola çıkan araştırmacılar, kişilerin kendilerini mutsuz hissettiklerinde onları mutlu edecek bir aktiviteyi hayal etmelerinin onları olumlu etkileyip etkilemediğini inceliyorlar. Sonuçlara göre, o anda mutsuz olan kişiler, hayal ettikleri durum normalde gerçekleştirmeyi çok istedikleri bir şey olsa bile birbiriyle çatışan duygularından dolayı olumsuz etkileniyorlar. Bu da, kişilerin normalde onlara keyif verebilecek aktivitelerden mutsuz olduklarında kaçındıklarını gösteriyor. Ayrıca, kendilerini mutsuz hisseden kişilerden gülümsemeleri istendiğinde dahi bu kişilerin olumsuz yüz ifadelerine sahip olduğu görülüyor. 

 

Kaynak: Shen, H., Labroo, A., & Wyer Jr, R. S. (2020). So difficult to smile: Why unhappy people avoid enjoyable activities. Journal of Personality and Social Psychology.